S kým a jak se poradit?

Předtím než se do něčeho pustíme, obvykle se ptáme pár známých na názor. Názory lidí mohou být různé. Pokud se chcete poradit, raďte se s někým, kdo se v dané věci vyzná a už ji zvládl.

Pokud uvažujete o podnikání, poradit se s majitelem místní samoobsluhy, nebo s někým, kdo má ve Vaší rodině firmu je výborný nápad. Nemá smysl, abyste se šli radit do místní hospody s nezaměstnanými pivaři. Nemá smysl radit se o podnikání s pokladní v potravinách. Zaměstnanci Vám nemohou kvalifikovaně poradit. Spíše Vás mohou odradit.

Všechno to směřujte ke snaze vytvořit si postoj. Postoj je důležitý. Často se dá odhalit do tří sekund, jak si s někým podáte ruku. Stačí, pokud se zeptáte: Jak se máte?

Mnoho lidí Vám na tuto otázku odpoví mrzutý tónem:

Pomalu.

Mohlo být i lépe.

Dobře už bylo.

Ani se neptej.

 

Jak odpovíte vy? Máte také pocit, že se máte na světě špatně? Je dobré si uvědomit, v porovnání s čím se mám tak špatně, že musím odpovědět nějakou temnou frází? Potkávám známého, který má nadprůměrný plat, výborné obchodní výsledky, auto, dům, jezdí na drahé dovolené. Namísto spokojeného "mám se velmi dobře" tento člověk jen syčí "všechno je to k ničemu". Sám se tak programuje do negativistického postoje, když všechno to, co dosáhl, nestojí za nic.

Jak by asi tento člověk reagoval, kdyby byla válka a ztratil by rodiče?

Kdyby se probral po autohavárii bez nohou?

Kdyby mu zjistili rakovinu a zbývaly by mu 4 měsíce života?

Nechci vyvolat dojem, že se máte spokojit s málem. Chtějte více. Ale neuškodí občas si uvědomit, co všechno vnímáme jako samozřejmé. Že to je důvod na mírný optimismus i v případě, že se Vám právě nedaří. Pokud se Vám totiž nedaří, můžete s tím začít něco dělat. A právě zde dělá hodně neúspěšných zásadní chybu - přesouvají odpovědnost ze sebe na někoho jiného, nebo na instituci.

 

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články