Nezkoumejte problém, hledejte řešení

Pokračujme v porovnávání myšlení úspěšných a neúspěšných lidí. Neúspěšní si nedovedou představit jiný zdroj peněz, jak vlastní práci. Pokud chtějí více peněz, představí si jen více práce. Neuvažují v předstihu. Že více vzdělání by změnilo kvalitu práce, takže možná méně času věnovaného práci by přineslo více peněz.

O penězích nic nevědí, ale nechce se jim zlepšovat svou finanční gramotnost. Nevědí, že jsou finančně negramotní a za tuto neznalost platí vysokou cenu. Drmolí pod vousy fráze typu "nějak bylo, nějak bude". A podle toho i konají. Nějak. Tedy nijak.

Na budoucnost je dobré myslet již v přítomnosti.

Žijeme v době, kdy nemáme žádnou jistotu zaměstnání. Jakkoliv dobře dnes vypadá vaše pracovní místo, nespoléhejte se na něj. Stačí, aby se firma, ve které pracujete, dostala pouze do drobných problémů a zruší možná právě vaši pozici. Hotovo. Jste bez práce. Proto raději předem myslete na to, co by se stalo, kdybyste ztratili práci. A nejlepší způsob, jak na to můžete myslet je, že budete stále studovat. Co nejpestřejší oblasti.
O kvalitní a připravené lidi bude zájem vždy.
O pasivní a pohodlné pouze v době hojnosti, i to jen dočasně. Je jich příliš mnoho, pro pracovní trh jsou téměř bezcenní.

Neúspěšní lidé se zpravidla spoléhají na náhodu a na šťastné okolnosti. Často ztratí celé roky čekáním, že "pak už to bude lepší". Nebude.

Co dělají úspěšní? Nečekají na náhodu. Nespoléhají se na štěstí. Nehledají jistoty. Pracují. Sami vytvoří novou situaci, která jim později přinese úspěch.

Příklad. Mám známého, který se nepovažuje za úspěšného. Zkusil už leccos. Posledně například prodával zboží. No jaksi nenalezl zájemce. Nyní čeká, že se snad někdo přece jen ozve. Má pocit, že shodou okolností a náhod má nyní jen špatné období. Právě proto je neúspěšný. Nehledá nové způsoby, jak uspět v prodeji. Chodí do špatně placené práce a čeká, co bude. Je v pasti dluhů, které odsávají téměř celý rodinný rozpočet.

Utrácení peněz je další rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem. Úspěšní lidé šetří. Neutratí víc, než si mohou dovolit. Vždy jim i něco zůstane. To není otázka velikosti příjmu, ale přístupu k příjmům. Pokud nedokážete ušetřit z malé výplaty, neušetříte, ani kdybyste vydělávali desetinásobek. S utrácením peněz úzce souvisí luxus a zábava. Neúspěšní lidé se rádi baví, užívají si. I to je určitý vzorec řízení.
Chtějí si užít nový televizor, koupí si ho na dluh.
Chtějí se bavit, chodí na párty, večírky či do hospod.

Možnost okamžitého splnění potřeby cítit se dobře se plní i za cenu poškození zdraví, i za cenu, že utratí všechno, co přijmou. Často i více. Nezdrženlivost, netrpělivost, malá disciplína. To jsou vstupenky do světa obtíží.
Tučná žena by chtěla zhubnout. Ale ten velký řízek, co je na talíři, ji láká. Neodolá a dá si. Splnění okamžité touhy je silnější potřebou, než následky takového jednání.
Student ví, že by měl dělat úkoly, ale neodolá a chodí na večírky, ze kterých se vrací domů až za svítání. Chronická únava ho začne paralyzovat. Podává špatné výsledky. Tělo je unavené a zpomalené. Pokud uvízne za knihou, spíše dřímá. Pokud je před televizí, dřímá. Bičuje se k výkonu kávou, ale marně.

Neúspěšný člověk má pocit, že věci jsou dané, že je málo může ovlivnit. Má například nízkou kvalifikaci. Přicházejí tedy pro něj v úvahu jen mizerně placené práce. Někde za okénkem, u pokladny v obchodě, ve skladu. Cítí, že toto není perspektivní život, ale má pocit, že se s tím nedá pohnout. "Je to tak…“ Řekne vám.

Znal jsem vyučeného číšníka. Úspěšný člověk. Výborně zvládal řemeslo, i slušně vydělával. No po čase pochopil, že toto povolání si bere velkou daň v podobě zdraví. Několik let na sobě pracoval. Stal se účetním, zřídil si živnost. Nyní je úspěšným odborníkem a finančním poradcem. Neměl "na to školu". Tak si ji dodělal. I tak vypadá příběh úspěšného člověka. Bojoval za svou budoucnost v době, kdy se již ostatní po práci jen bavili. Investoval pár let námahy. Odměna? Na zbytek života bude mít mnohem lepší práci. Tak vypadají dividendy z investice do vzdělání. Tento příklad nás přivádí k dalšímu kontrastu.

Úspěšní lidé se prakticky stále vzdělávají, zlepšují, čtou, zajímají se. Neúspěšní lidé odpočívají a obvykle stagnují.

 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články