Sebe zodpovědnost je věcí zralosti člověka. Nezralý člověk je nesamostatný, nezodpovědný. Pokud se mu nedaří, hledá výmluvy. Nechce se poučit.
Jeho pohled na svět je podobný pohledu dítěte. Také dospělý, starší člověk může být nezralý.
Občanskoprávní dospělost se dosahuje mechanicky v 18. roce života.
Ale osobnostní zralost zpravidla přichází později. Často až po 25. roce života.
Zralost a nezralost se dá popsat poměrně přesně. Stačí, pokud se podíváte do některé knihy o typických projevech lidí v určitém věku. Pro dítě je charakteristické jiné chování a myšlení, než pro teenagera, či pro padesátníka. Dnešní doba v mnohém nahrává tomu, aby se osobnost člověka rozvíjela mnohem pomaleji, než jeho fyzická tělesná schránka. A tak se často setkáváme s nezralými lidmi i v dospělém věku.
V oblasti odpovědnosti sami k sobě je dnes mnoho dospělých na úrovni dětské nezralosti. Čím to je způsobeno, nevím. Mám však podezření, že i zde budou mít svou zásluhu právě sdělovací prostředky a pohodlí.
Mnoho dětí, mladých a dospělých tráví podstatnou část volného času sledováním televize. V tomto čase by se mohla jejich mozková kapacita rozvíjet, kdyby svůj mozek zatížili důstojnými úkoly, či zájmy. No místo toho pasivně přijímají maloduché až bezduché televizní pořady.
Namísto rozvoje simulační a vizualizační představivosti dostávají hotové obrazy.
Namísto vlastní tvořivosti fasují hotové profesionální produkty.
Namísto hledání si vlastního místa v sociální skupině izolují se v obýváku před televizorem.
Namísto aktivního tvoření si vlastního programu dálkový ovladač.
Namísto ochrany zdraví tabletky z reklamy.
Média nám předkládají instantní řešení života. Je to příjemné a pohodlné. Tak jako každá iluze. Snadno do toho vklouznete. Avšak tím, že nemusíte aktivně pracovat na své pozici ve společnosti, své zábavě, nemáte zkušenosti, které by Vás posouvali směrem ke zralosti. Už jsem zralost zmínil několikrát, takže pojďme si ji popsat. Začněme asi nejdůležitějším bodem:
Nezralý člověk popírá rozdíl mezi světem, jaký by chtěl mít a světem, jaký je ve skutečnosti.
Příklad. Lidé jsou různí. Hloupí, moudří. Aktivní, pasivní. Schopní, neschopní. Bohatí, chudí. Nezralý člověk si přesto přeje, aby si všichni byli rovni. Například aby všichni měli stejný plat. Odmítá uznat, že společnost založená na rovnostářství je sen, který se z objektivních důvodů nedá realizovat.
Nezralí lidé nechtějí poslouchat racionální řeči. Více věří romantickým iluzím.
Příklad. Tučný člověk si nechce nastudovat základy zdravé stravy a vážit si jídlo. Raději bude věřit, že oddělená strava je spása. Nebo rýžová dieta, tableta, hladovka, elektrošoky, studio krásy - cokoliv, co slibuje rychlé a jednoduché řešení. Nedá si poradit.
Nezralý člověk je nesoběstačný.
Toto je důležitý bod. Nezralý člověk si nedokáže sám vytvořit program. Právě tento rys u nezralých osobností může televize značně prohloubit.
Příklad. Čtete si knihu a Vaše nesamostatná manželka se urazí. "Ty si tu čteš a co já? Proč se mi nevěnuješ? "
Nezralý člověk snadno mění názor.
Nemá žádné větší cíle. Řídí se tím, co je právě moderní. Je povrchní.
Příklad. Žena chce zhubnout, protože v časopise viděla obrázek nějaké vychrtliny a tento vzor se jí zlíbí. Přitom ona sama vůbec není tlustá. No pustí se do diety, protože to dělají všichni. O pár týdnů už zkouší jinou dietu.
Nezralý člověk není kompetentní.
Nezajímá ho, co je fakt a co sen. Je netrpělivý, pokud něco chce, musí to mít bez ohledu na následky v budoucnosti.
Chce více peněz, a tak mnoho peněz vloží do loterie.
Chce rychle nový televizor, a tak si vezme nevýhodnou půjčku.
Zralost osobnosti se dá posoudit i podle toho, jak s Vámi daný člověk komunikuje.
Zralý člověk komunikuje na dospělé úrovni. Pokud nastane problém, hledá se řešení.
Nezralý člověk komunikuje nedospěle. Často se uráží, pak trucuje, je vztahovačný. Nemíní se dát poučovat. Nezvládne kritiku. Pokud mu naznačíte, že to co dělá je nemoudré, následuje obvykle prudká reakce.
Možná pár příkladů nezralého řízení v praxi.
Pokud se mu líbí riziko, ochotně hazarduje se životem pod ušlechtilým názvem "adrenalinový sport". A nenechá si do toho nikým nic říct.
Pokud se mu líbí tetování, nebo piercing, dá si ho udělat i kdyby ho to diskvalifikovala při hledání práce. Neumí přesně objasnit, proč chce mít tyto znaky a odmítá se o tom bavit.
Nezralí lidé nezvládají zobecnění, protože se jimi cítí ohroženi. Chtějí se projevovat po svém. Pokud to je nerozumné, nechtějí být za to ani v náznaku kritizováni.
Nezralí chtějí mít svět podle svých představ. I vy znáte tu paní, před kterou se nesmí hovořit o některých tématech?
Velmi rychlým testem zralosti je často smysl pro humor. Smysl pro humor bývá spojen se zralostí a inteligencí. Zralý a inteligentní člověk se dokáže zasmát i nad věcmi, o kterých "by se nemělo žertovat". Zralý člověk dokáže rozlišit, co je žert a neurazí se, nepohoršuje se ani nad vtípky, které jsou namířeny proti tomu, co je v nás lidské. Není vztahovačný.
Možná si kladete otázku, proč tak podrobně přebírám zralost osobnosti. Je to proto, že zralost je klíčovým faktorem k úspěšnému životu.
Zralý člověk si umí vytyčit směr a začne k němu kráčet. Je schopen vést ostatní, pomáhat jim.
Nezralý člověk je nesamostatný. Je přívržencem, ne vůdcem. Pokud uznává nějaký styl, bude se ho držet. Bude veden nebo vlečený, ani neví kam.
Takže je vhodné, pokud se pokusíte zmobilizovat všechny síly na to, abyste přijali sebe zodpovědnost jako postoj sama k sobě. I to je způsob, jak dozrávat. Chcete něco dosáhnout? Je to ve Vašich rukou.
Autor: Lenka Kostková
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu