Daňové povinnosti živnostníků

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) je ze zákona povinna platit:

daň z příjmů

daň z přidané hodnoty (pokud je plátcem DPH)

místní poplatky (např. daň z nemovitostí, daň z motorových vozidel, daň za užívání veřejného prostranství, poplatek za komunální odpady a jiné)

 

Daň z příjmů

Každý rok podává OSVČ daňové přiznání, které odevzdá na příslušný daňový úřad a do konce března kalendářního roku uhradí daň, kterou si sám vypočítal.

Do daňového přiznání musí zahrnout všechny své příjmy, které podléhají dani z příjmů. Znamená to, že nejen příjmy z nezávislé činnosti, ale i ze závislé činnosti, z dohod konaných mimo pracovní poměr, nebo z pronájmu, kapitálového majetku a jiné, pokud takového příjmy za kalendářní rok měl.

 

Své výdaje si OSVČ může uplatnit dvěma způsoby:

jako procento z příjmů (pouze pokud splňuje zákonné podmínky)

jako prokazatelně vynaložené daňové náklady

Základ daně, který je tvořen dílčími základy daně dělenými podle jednotlivých druhů příjmů, se snižuje o nezdanitelné části (např. odpočitatelná položka na poplatníka, odpočet na manželku, pojistné na životní pojištění a jiné). Vypočtená daň se snižuje o částku daňového bonusu na děti.

Sazba daně z příjmů je v současnosti 19% ze základu daně.

 

Daň z přidané hodnoty

Povinnost OSVČ registrovat se jako plátce daně z přidané hodnoty vzniká, mimo jiné, pokud jeho obrat dosáhne částku předepsanou zákonem (t. č.. za posledních 12 měsíců 35 000 Eur). Může se však stát i dobrovolným plátcem DPH, což je pro mnohé podnikatele výhodnější (např. OSVČ obchodující se zbožím, spolupracující s firmami), není to však výhodné pro všechny (např. OSVČ poskytující služby pro konečného spotřebitele).

Po zaregistrování je OSVČ povinna vystavovat faktury i s DPH a na všech daňových dokladech udávat přidělené IČ DPH. Mimo jiné také musí podávat daňové přiznání k DPH a to buď čtvrtletně nebo měsíčně (v závislosti na velikosti obratu). Na základě přiznání vzniká OSVČ buď vlastní daňová povinnost k úhradě (musí zaplatit) nebo nadměrný odpočet (stát platí jemu).

Sazba daně z přidané hodnoty je v současnosti 19% ze základu daně.

 

Místní daně a poplatky

Tyto daně spravuje obec, určuje sazbu daně a i případné osvobození od daně. Mezi nejznámější patří daň z nemovitostí (pozemků, staveb, bytů) a daň z motorových vozidel (pokud OSVČ používá automobil k podnikání nebo v souvislosti s ním). Kromě toho se sem řadí daň za užívání veřejného prostranství, daň za prodejní automaty, místní poplatek za komunální odpady a jiné.

Kvůli hospodářské krizi se v rámci protikrizových opatření vlády přijaly některé změny, které se týkají i daně OSVČ. Jde například o zvýšení nezdanitelné části základu daně, nebo o zkrácení lhůty na vrácení nadměrných odpočtů plátcem daně.

 

Bližší a podrobnější informace je třeba hledat v aktuálních zněních příslušných zákonů (zákona o dani z příjmů, zákon o dani z přidané hodnoty, zákon o správě daní a poplatků), na stránkách úřadů (daňová správa, daňové úřady), nebo na jiných důvěryhodných stránkách internetu.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články