Co probiotika dokážou?

Probiotika se ve střevě množí a snaží se uchytit na střevní stěně. To se jim podaří. Jelikož lidské tělo je na probiotika dobře přizpůsobeno, tento stav je žádoucí.

Pokud užíváte stravu s vlákninou, dostatkem vitamínu B a pijete hodně vody, vytváříte pro probiotika optimální podmínky.

Probiotika jsou živé mikroorganismy a jako takové produkují i činnost. Vylučují například látky, které snižují kyselost ve střevě. To vytváří prostředí, ve kterém se nedaří velkému počtu choroboplodných zárodků. Střevo, v němž je správná mikroflóra, je tedy "nepříjemným" prostředím pro choroboplodné organismy. Ty by se rády dostaly k střevní stěně a do krve. Ale jak – stěny jsou "obsazeny" probiotiky a tak se choroboplodné zárodky nejen že špatně cítí, ale ani se nedostanou do organismu. Proto se probiotika podílejí na menším počtu infekčních onemocnění.

Probiotika však dokáží regulovat i imunitu. Posilují přirozenou obranyschopnost a tak při pravidelném používání probiotik bývá mírnější mnoho onemocnění - především alergické. Atopická dermatitida je častá nemoc, kterou trpí i malé děti. Dlouhodobé užívání probiotik ji může zmírnit.

Typická dětská nemoc je akutní průjem u dětí. Zde dokáží probiotika zasáhnout velmi rychle a účinně. Preparáty jako Nutrolin B nebo Probio-fix jsou příklady probiotik, které prošly mnoha klinickými studiemi a testy.

 

Z ověřených účinků probiotik na zdraví jmenujme alespoň:

léčí akutní průjem dětí

obnova střevní mikroflóry po užívání antibiotik

průjem cestovatelů (pokud jedete na dovolenou a berete probiotika, je pravděpodobné, že návštěvu Egypta či Turecka nestrávíte na toaletě...)

laktózové intolerance

pokles hladiny cholesterolu

atopickou dermatitidu

 

Jednoduše probiotika se vyplatí užívat dlouhodobě. Poraďte se se svým lékařem o vhodné strategii.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články