Jak na prezentaci?
Na vysoké škole (ale i jinde) se často můžete setkat s předměty, které jsou čistě založeny pouze na prezentacích studentů (ať už z důvodu potřeby hodnocení nebo lenosti vyučujícího.
Pár tipů, kterých je dobré se při prezentaci držet:
1. Nepoužívejte okoukaná témata PowerPointu
Na internetu je kopec šablon, které nejsou jen profesionální, ale i tematicky zaměřené. Co se týče písma, nevybírejte háčkové (jako je např.. Times New Roman), protože je hůře vidět na projektorech. Vhodná neháčková písma jsou Verdana, Tahoma, Calibri, atd… Výběr typu písma napovídá něco o Vaší osobě. Dbejte třeba i na velikost písma, jinak je slide prakticky k ničemu.
2. Nepřehánějte to s efekty
Animace jsou nutnost, ale všeho moc škodí. Obrázkem, který přiletí, následně se otočí, začne skákat a pak odletí, sice dokážete, že něco víte o PowerPointu, ale vypadá to spíše infantilně jako pěkně. Využívání různých zvuků může působit rušivě.
3. Pokud rádi čtete, jděte do čtenářského klubu
Věty nemají v PowerPointu co hledat. Zkraťte je do hesel a ještě lépe do obrázků, grafů, tabulek a podobně. Microsoft PowerPoint 2007 má funkci SmartArt, se kterou rychle a snadno převede text do nějakého dobře vypadajícího a pochopitelného režimu.
4. Nebuďte nehybný!
Častá chyba, kterou dělá téměř každý, je postáváním u klávesnice a monotónní přepínání slidu. Nastavte si PowerPoint tak, aby nadpisy, texty a případně efekty se spouštěly po předchozím a ne po kliknutí myší. Procházením se po třídě nutí obecenstvo dávat pozor. Pokud Vás už neposlouchají, alespoň pozorují Vaši chůzi a nepodřimují. Ideální by bylo, kdybyste měli ovládání od projektoru, kterým se budete posouvat mezi slide.
5. Komunikujte i neverbálně
Gesty poutáte pozornost.
6. Důležité věci pište
zvýrazňujte, vysvětlujte a ukažte, že danému rozumíte.
7. Ačkoli se to doporučuje, na začátek prezentace nedávejte obsah.
Zaprvé si to nikdo nezapamatuje, nikoho to nezajímá a je to opravdu nepodstatná informace. Navíc připravíte obecenstvo o jakýsi druh překvapení či napětí toho, co bude následovat. Je to možná něco podobného, jako kdybyste se hned na začátku knihy dozvěděli, že vrahem je zahradník.
8. Nedávejte vše do PowerPointu
Velké obrázky (tabulky, grafy, ...) mějte uloženy odděleně a během prezentace přepněte do příslušného programu. Vypadá to profesionálně a opět nutí obecenstvo sledovat, co děláte. Samozřejmě nikdy nezapomeňte uvést zdroj, ze kterého jste čerpali. Vždy se najde někdo z publika (minimálně vyučující), co vás bude chtít zkritizovat nebo dostat a neuvedení pramene informací je ta nejsnazší možnost.
9. Prezentaci zásadně začněte otázkou publiku
Např. vysvětlujete rozdíl mezi žárovkami a zářivkami a zeptáte se, kolik z přítomných doma většinou používají zářivky. Jiný příklad: na prezentaci, o možnostech podnikání na internetu, se zeptáte, zda někdo má nebo zvažuje svou vlastní webovou stránku a jak ji hodlá využít. Příkladů je mnoho a určitě Vás něco napadne k danému tématu.
10. Buďte okouzlující
Prezentování by se dalo přirovnat k balení dívek (kluků?). Musíte být šarmantní, vtipní, duchaplní k tomu, abyste zaujali. Tento bod je obtížné splnit, zejména pokud to nemáte vrozené. Ale nic není černobílé a dokonce i tomuto se dá nějakou praxí alespoň částečně dospět.
11. Mějte šajnu o tématu
Neznamená to však, že se musíte učit prezentaci nazpaměť. Věřte, vypadá to stejně špatně, jako když nevíte o čem mluvit. Doporučuji, si udělat jakýsi výtah z tématu (resp. z prezentace), a ten si párkrát přečíst podle potřeby. Pokud si nejste jisti a bojíte se, že zapomenete jak pokračovat, mějte výtah položený někde na blízku. Určitě ho nedržte v ruce. Tréma dělá své, a i když nejste trémista, je možné (téměř jisté), že se Vám začnou třást ruce.
12. Na konci PowerPointu dejte slide, kde dáváte prostor na otázky a poděkujte za pozornost.
A jak víte, že jste zaujali a vaše prezentace byla úspěšná?
Buď dostanete bouřlivý potlesk a standing ovations, nebo minimálně padne alespoň jedna otázka k tématu (pokud jste opravdu zaujali, tak jich padne více, případně vznikne diskuse).