Akné a fotoléčba
Akné je chronické onemocnění postihující mazové žlázy a vlas resp. chlup. Pro vznik akné jsou důležité tři faktory a to zvýšená tvorba mazu, jeho hromadění v oblasti vlasu a růst bakterií a kvasinek, což způsobuje zánět.
Akné postihuje téměř 100% populace v pubertálním věku a může se vyskytovat až do 40 let života. Podle nejnovějších statistik se jeho výskyt posunuje do vyšších věkových skupin. Není tedy žádnou raritou akné v třicítce nebo i ve čtyřiceti.
Pro urychlení léčby a hojení, jakož i předcházení jizev po akné se v současnosti jako největší novinka používá tzv. fototerapie. Je to léčba světlem, při níž jsou využívány nejnovější poznatky, podle nichž vlnová délka světla 415 nm má účinky podobné jako antibiotikum a zabíjí kvasinky (Propionibacterium acne) podílející se na zánětlivých projevech akné. Toto světlo se podle barvy nazývá modré. Vlnová délka 635 nm má biostimulační účinky na kůži, podporuje a urychluje její hojení. Toto světlo se nazývá červené.
Převratnou novinkou je tzv. fotodynamická léčba. Co to vlastně znamená?
Při fotodynamické léčbě se využívá působení světla a látky. Tato léčba se začala nejprve využívat v léčbě nádorů kůže (bazaliomech) v níž je velmi úspěšná. Na 15. Evropském dermatologickém kongresu se hodně diskutovalo o této nejnovější léčbě, která jak se ukazuje, není úspěšná pouze v léčbě nádorů kůže, ale také v léčbě akné a jiných kožních onemocnění. Ve studiích byl srovnáván účinek fotodynamické léčby s léčbou Roaccutanem nebo Aknenormínem, což jsou tablety s obsahem izotretinoínu, které se užívají 1-2 krát denně po dobu 6 - 8 měsíců. Účinek v léčbě akné byl srovnatelný, přičemž při fotodynamické léčbě se nezatěžuje celý organismus a ženy se nemusejí obávat otěhotnět, jak je to u zmiňovaných léků, jejichž účinky mohou poškodit plod.
Jak probíhá fotodynamická léčba?
Na kůži obličeje, zad, dekoltu naneseme 30-60 minut před ozářením látku zvyšující citlivost světla na kůži (fotosenzitivní látka) ve formě krému nebo roztoku. Pacient zůstane v tmavé místnosti, aby se látka působením světla nerozkládala, ale vstřebala i do hlubších částí pokožky. Po uplynutí vstřebávání ozáří natřené místo červeným světlem po dobu 9 minut. Pak kůži omyjeme mýdlem a osušíme. Nedoporučujeme jít na slunce několik dní. Kůže po ozáření může být mírně začervenalá a v průběhu několika dní se může loupat.
Jak působí fotodynamická léčba na kůži?
Účinek fotocitlivé látky a světla navozuje řízené odumírání buněk, což vede k ničení bakterií, kvasinek a částečně i mazových žláz. Tato léčba je velmi šetrná pro organismus, protože léčba postihuje pouze kůži a nejsou vystavovány jiné orgány působení možných nežádoucích účinků, což je velmi výhodné pro pacienta. Ošetření se podle reakce kůže a jejího stavu opakuje po 2 - 4 týdnech, 5 - 7 krát, podle potřeby. Nejsou žádné kontraindikace pro použití této léčby, kromě onemocnění porfyrie. Po léčbě světlem dochází k ústupu projevů akné na několik let nebo natrvalo. Ošetření může být provázeno suchostí, podrážděním a olupováním kůže. Při aplikaci světla může ošetřovaný pociťovat svědění až mírnou bolestivost. Ošetření se může opakovat podle potřeby. Nebyly pozorovány žádné nežádoucí projevy, které by zamezily jeho aplikaci.