Aromaterapie - Použití éterických olejů

Masáž:

Aromaterapeutická masáž podporuje krevní a lymfatický oběh, snižuje se jí napětí a zvyšuje životní energie. Není vhodná pro lidi akutně nemocné vyšší teplotou, u čerstvých ran, jizvách, křečových žil, kožní infekci a modřinách.

Éterický olej smíchejte se základním olejem v předepsaném poměru. Jako základní olej používejte kvalitní, za studena lisovaný rostlinný olej, např. slunečnicový, mandlový, olivový, olej z hroznových jadérek, sójový, jojobový, avokádový, měsíčkový apod. Masážní směs si můžete připravit i do zásoby Na chladném místě nám vydrží i 3 měsíce.

Standardní olejová směs: do 50ml základního oleje přidejte 25-35 kapek éterického oleje.

 

Koupel:

Je dobrým prostředkem při kožních chorobách, bolestech svalů, napětí, únavě a nespavosti. Éterické oleje ve vaně pořádně promíchejte, aby se dobře rozptýlily. Doporučená délka koupele je 10 - 20 min.
Éterický olej smíchejte s neparfémovaným pleťovým mlékem nebo s neparfémovanou pěnou do koupele, pak přidejte směs vody. Pokud byste éterický olej nakapali do koupele bez základního oleje, bude plavat na povrchu a jeho účinek se oslabí.

Můžete si také připravit čichací sůl: mořská sůl (lepší jsou větší krystalky) nasypte do skleněné lahve, pak do ní nakapejte pár kapek éterického oleje, láhev uzavřete a odložte ji na několik dní na chladné tmavé místo. Takto připravenou čichací sůl používejte podle potřeby.

Smíchejte 5 - 10 kapek éterického oleje se lžící neutrálního nebo hydrofilního koupelového oleje, vlijte do vany a promíchejte.

Smíchejte 15 kapek éterického oleje a 70 ml základního oleje a vlijte do koupele.

Smíchejte 10 - 15 kapek éterického oleje se 100 -150 ml rostlinného oleje, 100 -150 ml mléka a lžící medu, vše důkladně promíchejte a vlijte do připravené lázně.

Na mokrou žínku si nakapejte 2 - 3 kapky oleje a masírujte si jí celé tělo nebo jen postižené části

 

Obklady:

Doporučují se při bolestivé menstruaci, při aknózní pleti, bolestech svalů a kloubů, zmírňují bolest starých ran.

5 kapek esenciálního oleje smíchejte se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje, tuto směs vlijte do 0,5 litru teplé nebo studené vody, namočte obklad, např. gázu, plátno a přikládejte na postižené místo.

 

Dezinfekce vzduchu:

Éterické oleje mají antibakteriální, antiseptické a antivirové vlastnosti.

Do misky aromalampy nalijte vodu, přidejte 3 - 5 kapek éterického oleje.

Do rozprašovače nalijte 250ml vody, přidejte 5 kapek oleje a rozprašte po místnosti.

5 kapek éterického oleje můžete dát i do zvlhčovače vzduchu nebo do nádoby na radiátoru.

 

Inhalace:

Je to nejrychlejší způsob, jak dostat éterický olej do krve. Jsou vhodné při nachlazení, zánětech horních cest dýchacích, zánětech dutin, kašli, bolestech hlavy, kožních chorobách. Nejsou vhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem a astmatiky.

Nakapejte 1-2 kapky esenciálního oleje na kousek látky, přiložte si ji k nosu a vdechujte.

Do 200ml horké vody nakapejte 1-3 kapky oleje, dobře promíchejte, přes hlavu si dejte ručník a inhalujte asi 5 minut. Při silném nachlazení můžete opakovat 3x denně.

Můžete použít i aromalampu nebo odpařovač.

 

Použití v kosmetice

Většina éterických olejů působí na pokožku příznivě, stimulují obnovu buněk, udržují mladistvý vzhled pleti. Do pleťového krému, mléka, gelu nebo do pleťové vody o objemu 25 ml nakapejte 5 - 10 kapek éterického oleje, nejlépe levanduli nebo pomerančový květ. Výsledkem budete mile překvapena.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články