Aromaterapeutická masáž podporuje krevní a lymfatický oběh, snižuje se jí napětí a zvyšuje životní energie. Není vhodná pro lidi akutně nemocné vyšší teplotou, u čerstvých ran, jizvách, křečových žil, kožní infekci a modřinách.
Éterický olej smíchejte se základním olejem v předepsaném poměru. Jako základní olej používejte kvalitní, za studena lisovaný rostlinný olej, např. slunečnicový, mandlový, olivový, olej z hroznových jadérek, sójový, jojobový, avokádový, měsíčkový apod. Masážní směs si můžete připravit i do zásoby Na chladném místě nám vydrží i 3 měsíce.
Standardní olejová směs: do 50ml základního oleje přidejte 25-35 kapek éterického oleje.
Je dobrým prostředkem při kožních chorobách, bolestech svalů, napětí, únavě a nespavosti. Éterické oleje ve vaně pořádně promíchejte, aby se dobře rozptýlily. Doporučená délka koupele je 10 - 20 min.
Éterický olej smíchejte s neparfémovaným pleťovým mlékem nebo s neparfémovanou pěnou do koupele, pak přidejte směs vody. Pokud byste éterický olej nakapali do koupele bez základního oleje, bude plavat na povrchu a jeho účinek se oslabí.
Můžete si také připravit čichací sůl: mořská sůl (lepší jsou větší krystalky) nasypte do skleněné lahve, pak do ní nakapejte pár kapek éterického oleje, láhev uzavřete a odložte ji na několik dní na chladné tmavé místo. Takto připravenou čichací sůl používejte podle potřeby.
Smíchejte 5 - 10 kapek éterického oleje se lžící neutrálního nebo hydrofilního koupelového oleje, vlijte do vany a promíchejte.
Smíchejte 15 kapek éterického oleje a 70 ml základního oleje a vlijte do koupele.
Smíchejte 10 - 15 kapek éterického oleje se 100 -150 ml rostlinného oleje, 100 -150 ml mléka a lžící medu, vše důkladně promíchejte a vlijte do připravené lázně.
Na mokrou žínku si nakapejte 2 - 3 kapky oleje a masírujte si jí celé tělo nebo jen postižené části
Doporučují se při bolestivé menstruaci, při aknózní pleti, bolestech svalů a kloubů, zmírňují bolest starých ran.
5 kapek esenciálního oleje smíchejte se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje, tuto směs vlijte do 0,5 litru teplé nebo studené vody, namočte obklad, např. gázu, plátno a přikládejte na postižené místo.
Éterické oleje mají antibakteriální, antiseptické a antivirové vlastnosti.
Do misky aromalampy nalijte vodu, přidejte 3 - 5 kapek éterického oleje.
Do rozprašovače nalijte 250ml vody, přidejte 5 kapek oleje a rozprašte po místnosti.
5 kapek éterického oleje můžete dát i do zvlhčovače vzduchu nebo do nádoby na radiátoru.
Je to nejrychlejší způsob, jak dostat éterický olej do krve. Jsou vhodné při nachlazení, zánětech horních cest dýchacích, zánětech dutin, kašli, bolestech hlavy, kožních chorobách. Nejsou vhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem a astmatiky.
Nakapejte 1-2 kapky esenciálního oleje na kousek látky, přiložte si ji k nosu a vdechujte.
Do 200ml horké vody nakapejte 1-3 kapky oleje, dobře promíchejte, přes hlavu si dejte ručník a inhalujte asi 5 minut. Při silném nachlazení můžete opakovat 3x denně.
Můžete použít i aromalampu nebo odpařovač.
Většina éterických olejů působí na pokožku příznivě, stimulují obnovu buněk, udržují mladistvý vzhled pleti. Do pleťového krému, mléka, gelu nebo do pleťové vody o objemu 25 ml nakapejte 5 - 10 kapek éterického oleje, nejlépe levanduli nebo pomerančový květ. Výsledkem budete mile překvapena.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu