Co byste měli vědět o střešní krytině
V našich podmínkách je tradičním tvarem šikmá střecha. A právě na takový typ střechy je výběr krytiny nesmírně důležitý. Závisí na tvaru a druhu střechy, na celkovém charakteru domu a povětrnostních podmínek.
Co když se situace otočí a tvar a typ střechy bude pod vlivem krytiny?
Co když už máte vybranou krytinu? Jaký má vliv na tvar střechy? Co byste měli o ní vědět? U rodinných domů šikmé střechy představují tradiční řešení a jejich hlavní výhodou je relativní bezúdržbovost. Šikmé střechy jsou střechy se sklonem nad 5 °. Krytina je hlavní hydroizolační vrstva, která chrání ostatní části střešního pláště a vnitřní prostor před působením povětrnostních vlivů, zejména před působením vody, vlhkosti a větru. Střešní krytina může být povlaková (asfaltové pásy, plastové fólie), skládaná tvrdá (betonová nebo pálená taška, vláknocementové segmenty, plech, desky na bázi polykarbonátu či skla) nebo skládaná měkká (asfaltový šindel, bitumenová krytina).
Standardně se skládané krytiny používají od sklonu 15 °,
jsou však i systémy, které lze pokládat na střechy od sklonu 7 °. Skládanými krytinami je možné pokrýt nejen rovinné plochy šikmých střech, ale i střechy oblých tvarů jako kuželové plochy, vikýře typu volské oko, napoleonský klobouk. Pro upevnění krytiny slouží pomocná montážní konstrukce, kterou je v případě skládaných krytin rošt au povlakových krytinách a asfaltových šindelů to je bednění (nazývá se také plný záklop). Skládaná krytina se v našich podmínkách používá nejvíce. Doporučuje se vybrat si některý z ucelených střešních systémů a samotnou realizaci krytiny nechat na certifikovanou stavební nebo pokrývačskou firmu. Stavební trh, na rozdíl od minulosti, nabízí téměř neomezený sortiment střešních krytin z různých materiálů, nejrůznějších tvarů a barev, a to včetně nezbytných doplňků.
Chcete přírodní materiál?
Vhodná je přírodní břidlice, která může být upravená do tvaru obdélníku, čtverce, šestiúhelníku či rybí šupiny, s dírou nebo bez ní. Díky její pevnosti, ale zároveň i pružnosti si můžete pomocí ní vytvořit i atypické tvary střechy a detailů. Kromě malé nasákavosti a velké mrazuvzdornosti má i dobré tepelné a zvukově izolační vlastnosti.
Přírodní břidlice
- je středně těžká, její hmotnost je od 28 do 33 kg / m 2
- její životnost je téměř neomezená, i když určité limity jsou v odolnosti hřebíků, kterými jsou jednotlivé štěpky připevněny k podkladu, nebo při nevhodné kombinaci s plechovými doplňky
- při výměně opotřebovaných materiálů však lze břidlicové desky znovu použít, je však třeba krytinu rozebrat
- je poměrně drahá, avšak nejdražší položkou je její pokládání, protože na metr čtvereční jde 30 až 100 desek, které je třeba přibít minimálně dvěma hřebíky
- je vhodná na novostavby i rekonstrukce.
Svá místa si v souladu s ekologickou výstavbou znovu hledají i krytiny ze slámy, trávy nebo dřeva
Pokud je vaší podmínkou pro střešní krytinu dokonalý soulad s přírodou nebo venkovskou architekturou dané lokality a chcete mít na domě slaměnou či dřevěnou střechu, je dobré vědět, že materiál je sice cenově dostupný, ale řemeslníků, kteří ovládají tajemství kladení slaměné střechy, ubývá, jsou stále vzácnější, a tím stoupá i cena jejich práce.
Přírodní materiál
- potřebuje pravidelné chemické ošetření pro snížení hořlavosti a zvýšení odolnosti proti škůdcům
- k ceně střechy třeba připočíst každoroční náklady na údržbu
- slaměná krytina potřebuje minimální sklon střechy 45 °, tehdy odolává sněhu a dešti nejlépe a voda pronikne pouze do hloubky 5 c
- dřevěný šindel je poměrně lehký, jeho hmotnost se pohybuje v rozmezí od 15 do 20 kg / m 2
- dřevěný šindel je dostatečně trvanlivý, má životnost 30 až 50 let, ale za předpokladu dodržení technologie výroby, kladení a pravidelné údržby
V některých alpských oblastech je předepsán přesný sklon střechy,
aby budovy obce měly jednotný architektonický charakter, a tím je výběr krytiny zúžený. Sklon střech je však na rozdíl od sklonů používaných u nás poměrně malý. Napadaný sníh tak na nich zůstává a vytváří přídavnou tepelnou izolaci. Už při návrhu domu musí projektant zohlednit zatížení krovu sněhovou vrstvou a při statickém výpočtu s ním počítat.
Vybrali jste si klasickou pálenou tašku?
Většinou jde o profilované tašky (výjimkou je bobrovka, která je rovná) a kromě tradiční podoby existují i různé tvarové a barevné variace - taška rovinná, plastická, vlnitá, korýtková a podobně. Výrobci již nabízejí i pálenou krytinu s keramickou glazurou (má nižší nasákavost a větší mrazuvzdornost) i v různých barevných odstínech, získaných pomocí jílových kalů. Střecha tak získala větší variabilitu a může vytvořit výrazný architektonický prvek nebo se může lépe přizpůsobit charakteru domu.
K pálené taškové krytině od firmy Tondach
Historie pálené tašky se na našem území píše již od pobytu římských vojsk. Vyskytovaly se na budovách obranných stanic. Kladli se těsně vedle sebe a jejich spoje se lepily a těsnily vhodnou maltou. První tašky se na našem území začaly vyrábět v období Velkomoravské říše a k rozvoji jejich výroby došlo v 10. a 11. století.
Tašku je nutné na něco osadit
Co patří do základní terminologie krovu, tedy klasické šikmé střechy? Stavby jsou dnes menší a subtilnější než v minulosti a také hodně využívají ztužující ocelové prvky. Díky tomu se dnes z původně složitých konstrukci krovu uplatňují zejména pozednice, kleštiny, věznice a krokve.Pozednice je dřevěný trám hranatého průměru osazený na železobetonovém věnci. Jde o nosný prvek, na který se osazují krokve. Pojmem kleštiny se označují dvě fošny, které svazují pozednici, krokev a sloupek. Středová a vrcholová vaznice je vytvořena pomocí trámů v podobě hranolů propojujících krov podélně. Krokev bývá tesařsky propojená s vrcholovou, případně středovou věznicí a pozednicí. V případě nástaveb a dostaveb je nutné dbát na dobré statické ukotvení krokve při vrcholové i středové věznici, např.. pásovinou ve tvaru úhelníku.
Životnost krovu se počítá na století,
záleží na druhu a kvalitě použitého dřeva. K jeho odolnosti přispívá správné ošetření proti škůdcům, plísním a hnilobě kvalitními konzervačními prostředky.
Není střecha jako střecha
Každá střešní krytina má svá specifika. Při jejím výběru je nutné brát ohled zejména na sklon střechy a její členění. Pálené tašky se spojitou vodní drážkou se mohou ukládat na střechy od sklonu 22 °, s patřičnou pojistnou hydroizolací od 12 °. Neprofilované typy pálených tašek (např. bobrovky) a drážkové tašky typu francouzských falcových tašek od sklonu 20 °.
Pálená taška však neznamená jen červenou barvu střechy
Na výběr je široká škála barev, formátů i doplňků. Celý proces výroby je i dnes založen na přírodní bázi, kdy se směs zeminy s příměsí jílu míchá s vodou, suší vzduchem a ekologicky vypaluje v pecích. Vlivem postupu výroby jsou tašky stálobarevné a technologií glazurou nebo engobováním matné až pololesklé. Zaručena je jejich odolnost proti UV záření, kyselým dešťům, sněhu i krupobití. Smaltování brání znečištění tašek a znesnadňuje uchycování mechu. Na trhu jsou už i takzvané posuvné tašky, které se hodí pro novostavby i rekonstrukce. Jejich výhodou je možnost uložení na původní laťování, protože díky v krycí délce je lze použít skoro na všechny rozpětí latí.
Měli byste vědět
váha pálené krytiny je podle typu tašky asi 40 až 70 kg / m 2. Můžete ji použít téměř na všechny druhy střech. Jde však o takzvanou těžkou střechu. Z hlediska nepropustnosti je lepší vytvořit pro takovou krytinu sklon střechy od 22 do 40 °, aby voda mohla volně stékat do okapového systému. Některé typy tašek umožňují vytvořit sklon střechy již od 12 °, ale jen za předpokladu, že se použijí k tomu určené doplňky,
při správné realizaci by měla vydržet nejméně padesát let.