Co dělat, když dítě přinese ze školy vši?
Doneslo vaše dítě domů ze školy či školky kromě znalostí také nevítané hosty? Neděste se, vši nejsou známkou toho, že se dětem o vlasy nestaráte. Prostě je třeba vši, ale i jejich zárodky zahubit a také vyprat všechno prádlo se kterým přišlo dítě do styku. Když jste našli vši na základě upozornění školy, vědí to všichni rodiče a musí zakročit cíleně všichni, jinak se bude situace brzy opakovat.
Co dělat?
V první řadě, pokud už vaše dítě přineslo domů vši, neměli byste zpanikařit. Pokud máte doma prostředek proti vším, který jste již delší dobu nepoužívali, měli byste si pořídit nový. Vši jsou na mnoho starších přípravků rezistentní a proto uděláte nejlépe, pokud si zjistíte, který přípravek je nejaktuálnější. Přečtěte si návod a postupujte podle něj. Musíte počítat s tím, že se vám vši nepodaří vymýtit napoprvé. Obvykle je třeba kúru zopakovat po 7 až 12 dnech. Rozhodně odvšivení neopakujte dříve, protože tím jen posílíte imunitu vší vůči tomuto přípravku. Druhé odvšivení však nesmíte vynechat, protože je podstatné pro odstranění přežívajících hnid a z nich vylíhnutých larev. Mezi mrtvými hnidami se totiž pravděpodobně najde i nějaká živá a za pár dní máte doma nově nastolený problém.
Při prvním použití odvšivovacího přípravku
je třeba se zaměřit na to, jak mrtvé a živé parazity dostat z vlasů. Vlasy můžete vyčesat odvšivovacím hřebenem, který je často součástí balení přípravku. Hřeben však vlasy často láme a kromě toho, při hustých a vlnitých vlasech vám i tak často nezbude, než parazity vysbírat mechanicky. Nejlepší je vlasy před zásahem navlhčit, protože na suchých vlasech dokáže veš lézt bez problémů a také i bez problémů kličkovat. Nejlepší je vlasy promýt octovou vodou a můžete začít. Všiváčkem, tedy hustým hřebenem pročesávejte vlasy od kořínků. Nejlepší je položit pod vlasy čistý bílý papír, abyste padající parazity viděli a těch přežívajících se mohli ještě zbavit. Pokud vám na papír již nic nepadá, můžete přejít na další fázi čištění. Vlasy pročesávejte u kořínků a hledejte na nich hnidy. Hnidy z nich stahujete nehty. I když se vám může zdát, že jsou hnidy mrtvé, nemusí to být pravda. I jediná živá hnida znamená další příchozí katastrofu.
Vši kladou vajíčka nejraději na místech,
které jsou méně dostupná hřebeni - zejména u dětí, které se již začínají česat samy. Soustřeďte se proto zejména na místa v zadní části hlavy u krku a za ušima. Čerstvé hnidy najdete 0,3 - 1 cm od vlasové pokožky. Pokud se hnidy nacházejí od hlavy dál, znamená to, že vši přebývají ve vlasech už delší dobu. Mrtvá hnida je prázdná a má světlejší barvu než hnida živá. Ve většině případů však sama z vlasů neodpadne a tak jako tak ji je potřeba stáhnout nehty dolů, protože na vlasech zůstane připevněna.
Pokud máte dojem, že jste se již vší nadobro zbavili,
buďte trpěliví a ještě několik týdnů kontrolně pročesávejte vlasy všivákem nad bílým papírem. Pokud z vlasů ještě cosi vyčešete, zkuste je prasknout nehtem. Živé hnidy a vši pod nehtem "pukají".