Co je potřeba vědět před návštěvou Indie

Indie je místem, které zahltí Vaše smysly - nikde jinde se nesetkáte se stejnou záplavou výjevů, zvyků, pocitů a pachů jako v této zemi velikosti kontinentu ležící uprostřed Asia.

Potřebovali byste celý život na to, abyste viděli celou Indii, natož abyste pochopili každou stránku a nuanci země s 1,4 mld. obyvatel a 33 mil. bohů. Ale s trochou přípravy se můžete naučit vyznat ve zdejších horách a metropolích, tygrech a chrámech, vznešených zážitcích i podvodnících. Shromáždili jsme nejdůležitější věci, které je potřeba vědět o návštěvě Indie, ale cesta začíná ještě předtím, než opustíte domov. Požádejte online o vízum do Indie (více na stránkách MZV), abyste pak měli hladké přistání na indickém subkontinentu. Zde se dozvíte 22 tipů zasvěcených, které Vám pomohou dosáhnout nezapomenutelného pobytu. 

 

Před cestou se nechejte očkovat

V Indii existuje spousta tropických nemocí, od malárie a horečky dengue po vzteklinu, takže nezapomeňte na očkování předtím, než vyrazíte. Kontaktuje svého lékaře (nebo odborného lékaře) minimálně 8 týdnů před odjezdem, aby Vám obstaral očkovací látky včas. Obvykle se doporučuje očkování proti záškrtu, tetanu, žloutence A a B, obrně a tyfu, kromě očkování proti běžným dětským nemocem (spalničky, příušnice, zarděnky a plané neštovice) + očkování proti covidu 19. Před delší cestou byste měli zvážit také očkování proti japonské encefalitidě B, meningitidě a vzteklině (opice, psi a kočky mohou mít parazity přenášející vzteklinu a neléčená infekce bývá smrtelná). Očkování proti žluté horečce je potřeba, pouze pokud přicestujete do Indie ze země, kde se nemoc endemicky vyskytuje.

 

Dodržujte opatření proti malárii

Malárie patří k problémům, které je třeba v Indii brát vážně. Užívejte vhodnou antimalarickou profylaxi a dodržujte související pravidla; obvykle s ní začnete před odjezdem a budete pokračovat až do svého návratu. Vždy dodržujte opatření, abyste se vyhnuli poštípání komáry – tím se také lépe vyhnete horečce dengue. Spěte pod moskytiérou, noste dlouhé rukávy a kalhoty světlé barvy a používejte repelent a/nebo zařízení do zásuvky hubící komáry s vysokým obsahem DEET (diethyltoluamid).

 

Zajistěte si pojištění

Mít cestovní pojištění je v Indii podstatné. Veřejné nemocnice bývají ubohé a soukromé kliniky & nemocnice vyžadují placení předem, než Vás ošetří. Ujistěte se, že jste krytí pro případ nouzové evakuace a také pro jakékoli dobrodružné aktivity, kterým se plánujete věnovat. Pokud dojde k tomu, že se stanete obětí trestného činu, kontaktujte místní policejní stanici nebo vytočte 100 či 112 (nouzové volání v zemi). Řešte situaci s policií, abyste měli zprávu od policie pro svou pojišťovnu. 

 

Svoji cestu plánuje podle ročních období v zemi

Indie má obecně vzato dvě roční období – deštivé a suché – ale situace je ve skutečnosti složitější. Jihozápadní monzuny přinášejí deštivé počasí do většiny země v době od června do září, ale to je zároveň nejlepší čas pro návštěvu vysoko položených pouští v Ladaku. Daleko na jihu probíhá navíc mírnější období dešťů od října do prosince. Ideální období pro cestu z hlediska počasí je proto od října do května, ačkoli teploty a vlhkost dosahují děsivých úrovní od března dál až do monzunu. Budete-li v Indii na jaře, uchylte se do podhůří Himálají, kde najdete mírnější teploty a dobré podmínky pro pěší turistiku (trekking).

 

V době sezóny a festivalů/svátků si vše rezervujte s předstihem

V Indii může být v době od listopadu do února velmi rušno a levné ubytování může být v hlavní sezoně zahlcené. Proto byste si měli vše rezervovat předem, ať už přímo u zvoleného zařízení nebo na rezervačních stránkách. Také jízdenky na vlak si rezervujte předem, pokud je to možné, především na oblíbených trasách. Jízdenky je možné si rezervovat (s pořádnou dávkou potíží) na státních rezervačních stránkách IRCTC nebo lépe na místních rezervačních stránkách, jako je 12Go či Cleartrip

 

Před cestu si naplánujte, jak budete komunikovat s domovem & přístup k internetu

Mnoho věcí v Indii (včetně rezervace jízdenek na vlak) je snazší, když máte místní SIM kartu. Přivezte si z domova nezamčený mobil (nebo si ho obstarejte na místě) a po příjezdu vyhledejte prodejnu, kde zakoupíte místní paušální balíček SIM karty. Budete k tomu potřebovat pasové fotografie a kopie svého cestovního pasu.

 

Ověřte si data v lunárním kalendáři

I když Indie oficiálně používá gregoriánský kalendář, hlavní svátky hinduismu, buddhismu, džinismu, islámu a některých dalších náboženství se řídí lunárním kalendářem, takže v každém roce připadnou na jiné datum. Vždy si proto ověřte datum konání festivalu, který chcete navštívit, než si objednáte cestu; indická vláda vede užitečný online seznam veřejných svátků.  

 

Naučte se správně zdravit

Být turistou v Indii je trochu jako být celebritou. Lidé budou chtít s Vámi mluvit a často se také s Vámi vyfotografovat, ať se vydáte kamkoli. Standardní pozdrav je „namaste“ („zdravím vás“) s rukama sepnutýma před hrudníkem v gestu připomínajícím modlitbu. Když se setkáte s muslimem, řekněte „salaam alaikum“ („mír s tebou“) – správná odpověď je „alaikum salaam“ („i s tebou“). Podání ruky je standardní obchodní pozdrav mezi muži, ale muži s ženami si podávají ruku jen vzácně. Používejte pouze a výhradně pravou ruku – levá ruka je určena na toaletu. Stejné pravidlo platí při předávání věci lidem. Budete-li pozváni k někomu domů, přineste malý dárek (květiny či ovoce jsou vhodnější než alkohol) a vyzujte se před vchodem. Je zdvořilé sníst a vypít, co Vám nabídnou, i když to ve skutečnosti nemáte rádi.

 

Oblékejte se skromně a decentně

Může se to zdát staromódní (nebo misogynní), ale skromnost v odívání je v Indii brána vážně, především u žen. Každé pohlaví však bude mít větší úspěch, pokud bude mít na sobě volný oděv, který zakrývá nohy a ruce. Plavky jsou určeny pouze na pláž (mnoho místných však plave kompletně oblečených). Abyste mezi místní lépe zapadli, zvažte zakoupení do kurta punjabi (dlouhá košile a volné kalhoty pro muže) nebo salwar kameez (dlouhá košile, volné kalhoty a velký šátek pro ženy).

 

Jídlo - co a jak jíst 

Mnohá náboženství v Indii mají vlastní pravidla týkající se jídla. Muslimové se vyhýbají vepřovému, hinduisté hovězímu a někteří hinduisté a buddhisté jsou vegetariáni nebo vegani. Džinisté jsou vegani, kteří se vyhýbají také některé zelenině (především cibuli, česneku a bramborám) a snaží se vyhnout ublížení jakékoli živé bytosti. To ale na druhé straně znamená, že v Indii velmi snadno seženete veganské a vegetariánské jídlo. V mnoha restauracích je normou jíst rukama, především na jihu země. Smíchejte rýži a kari prsty do kuliček a dejte do úst. Některé pokrmy typu thali (mnoho misek s různým kari a přílohami) se nepodávají na tácu, ale na umytém banánovém listu.

 

Smlouvání není záležitostí života a smrti

Smlouvání o cenu při nakupování je v Indii běžná věc, ale nikdy by to nemělo být doprovázeno hněvem. Rozzlobit se při tom je mimořádně špatné – pokud se s prodejcem neshodnete na ceně, která oběma vyhovuje, zdvořile ustupte a jděte jinam. Pravidla hry jsou následující. Prodejce navrhne cenu, která je vyšší, než je skutečná hodnota, takže přijdete s protinabídkou. Snižte navrženou cenu na polovinu a odtud pomalu zvyšujte, až se dostanete k číslu, které bude pro oba přijatelné. Ke snížení na poslední chvíli může pomoci také trik se zdánlivým odchodem, tím ale zároveň dosáhnete prahu, pod který prodejce nepůjde. Přibrání dalších věcí může vést ke slevě na celkové ceně.

 

Chrámová etiketa je v Indii vážná záležitost

Náboženství je v Indii bráno velmi vážně, takže se vyplatí znát pravidla pro návštěvu chrámů, mešit, klášterů a gurdwar (sikhských svatyní). Vždy si nejprve ověřte, zda smíte vstoupit – některé chrámy a mešity nejsou přístupné lidem jiné víry. Mešity mohou být pro návštěvníky nepřístupné v době modliteb nebo v pátek. Před vstupem do jakékoli náboženské budovy si nejprve vyzujte boty a buďte připraveni si zakrýt hlavu šátkem nebo šálem, pokud Vás o to požádají. Vždy mějte zakryté nohy a paže (jako univerzální oděv v takovém případě poslouží sarong). Některé chrámy také zakazují kožené výrobky a mnohé chrámy a kláštery nepovolují fotografování. Vyhněte se ukazování chodidel směrem k jinému člověku nebo k božstvu – je to považováno za projev neúcty. Totéž platí pro dotýkání se hlavy druhého nebo podobizny božstva. Běžné je obejít buddhistické a hinduistické svatyně ve směru hodinových ručiček v obřadním kruhu známém jako parikrama. Často se očekává, že provedete oběť nebo zanecháte dar – místní lidé vždy něco dají, ale dávejte pozor na kněží ukazující oficiálně vypadající stvrzenky od předchozích obrovských darů. Něco darovat je vhodné, ale nenechte se přimět k velkým částkám.

 

Dávání almužny žebrákům je běžné, ale záleží jen na Vás

Dávání almužny má v Indii dlouhou historii a cizinci mohou očekávat, že k nim často přijdou lidé žádající o peníze. Je jen na Vás, jestli něco dáte nebo nedáte, ale mnozí Indové dávají pravidelně, především při návštěvách chrámů a mešit. Pamatujte na to, že žádat o peníze mohou také podvodníci, takže prospěšnější bývá peníze dát na charitu nebo pomocným organizacím než do rukou neznámým lidem. Nedávejte dětem sladkosti nebo dárky, ale raději darujte něco skutečně užitečného (např. knihy či psací potřeby) místním školám nebo ženským spolkům.

 

Měli byste se vyhnout veřejným projevům náklonnosti

Indie má komplexní společenská pravidla týkající se úcty ke starším. Starší lidé bývají často titulováni čestným „tetička“ nebo „strýček“, a také je možné přidat ke jménu koncovku -ji jako projev úcty. Indie je značně konzervativní, pokud jde o interakce mezi neženatými muži a neprovdanými ženami. Mnohá manželství zařizují rodiče a kontakt mezi svobodnými bez doprovodu není normou. Indie je rovněž konzervativní, pokud jde o vztah stejného pohlaví; ať už jste jakékoli sexuální orientace, měli byste se vždy vyhnout veřejným projevům citů.

 

Obtěžování na ulici je bohužel běžná věc

Tohle se nedá říct nijak hezky: obtěžování žen je v Indii běžné, od nepříjemného zírání a vytrvalých pokusů začít konverzaci až po očividné sexuální obtěžování. Ve veřejné dopravě můžete dosáhnout více soukromí, když budete mít na sobě snubní prsten (i v případě svobodných), sluneční brýle a sluchátka. Pokud budete obtěžováni, hlasité upozornění na tuto skutečnost může přilákat místní, aby Vám přišli na pomoc. Hrozí však také vážnější útoky. V davech je běžné osahávání (především během slavností/festivalů), takže je lepší vyhledat ve veřejné dopravě vagony vyhrazené pro ženy. Nikdy nenastupujte do taxi nebo vozíku tuk tuk, kde není nikdo jiný než řidič, a nechoďte sami tichými místy, především v noci. Odmítejte nabídky jídla či pití od cizinců.

 

Sledujte bezpečnostní situaci v konkrétní části Indie

Indie byla svědkem mnoha smrtících útoků separatistů, marxistických skupin a kašmírských povstalců. Hlídejte proto místní zprávy a všímejte si neobvyklého chování, především v okolí významných turistických lokalit. Před cestou do Šrínagaru a Kašmírského údolí si v případě vzplanutí násilných nepokojů vždy ověřte aktuální bezpečnostní situaci. Také byste se měli vyhnout stávkám, demonstracím a protestům, protože násilí při nich bývá běžné. V případě nepokojů dodržujte zákaz vycházení a držte se v budovách – Váš hotel bude nejspíš nejbezpečnější místo.

 

Dodržujte místní pravidla a předpisy

Indie má některé neobvyklé zákony a předpisy a je dobré je dodržovat. Fotografování mostů, vojenských a hraničních přechodů je považováno za vážnou věc z hlediska bezpečnosti, takže to nedělejte. Když poletíte interním letem v rámci Indie, může se stát, že Vás požádají o odevzdání baterií ze zařízení v příručních zavazadlech. Na veřejných místech je zakázáno kouření a někde také konzumace hovězího masa. Zabití nebo zranění krávy na silnici může vést k násilné odvetě místních.

 

Při pěších túrách berte vážně nadmořskou výšku

Akutní vysokohorská nemoc (AMS) představuje nebezpečí při cestách v nadmořské výšce nad 2500 m, což znamená většinu indických Himálají. AMS může být i smrtelná, takže vždy vystupujte nahoru pomalu a pak odpočívejte, aby se Vaše tělo mohlo aklimatizovat na značné výškové změny. Pokud se při pěší túře v horách začnete cítit špatně, zastavte, a pokud se symptomy nezlepší, ihned sestupte níže.

 

Vyhněte se drogám

Indie má sice pověst místa posouvajícího hranice, ale zákony ohledně drog jsou přísné. Některé náboženské skupiny mají povoleno konzumovat marihuanu pro náboženské účely, to se ale nevztahuje na turisty. Vlastnictví i malého množství drog pro osobní potřebu může vést k odsouzení do vězení, takže nestojí za to riskovat.

 

Nepijte vodu z kohoutku

Pití vody z kohoutku (nebo čištění zubů) je rychlá cesta k zažívacím potížím, nejčastějšímu onemocnění, které lidi v Indii postihne. Držte se proto čištěné nebo balené vody (nebo ještě lépe si vyčistěte vodu sami, abyste nepřispívali k horám plastového odpadu v Indii). Pravidlo týkající se vody se vztahuje také na led (pozor také na led v nápojích a zmrzlinu) a tepelně nezpracované potraviny, především saláty, kde suroviny mohly být umyty kontaminovanou vodou. Když budete jíst ovoce, držte se takového, které má slupku, nebo ho pečlivě umyjte a dávejte pozor také na čerstvě připravené džusy. Teplé/horké nápoje bývají obecně bez problému, takže můžete pít do sytosti chai (sladký silný indický čaj s mlékem).

 

Sledujte místní zprávy, abyste byli informování o místních přírodních katastrofách

Indie je bohužel velmi náchylná k přírodním katastrofám, od ničivých záplav a sesuvů půdy během monzunů až po prasknutí ledovcového jezera a zemětřesení v horách. Dávejte proto pozor na známky přírodní katastrofy a také sledujte místní zprávy, abyste věděli, kterým lokalitám se vyhnout. Dobrým zdrojem je The Times of India. Pokud Vás přesto zastihne přírodní katastrofa, řiďte se pokyny bezpečnostních pracovníků a snažte se lokalitu rychle opustit.

 

Poznejte podvodníky – je jich spousta

V Indii najdete podvodníky, kteří se zaměřují na to, aby cestovatele připravili o jejich peníze, zatímco s naháněči a překupníky se můžete setkat všude tam, kde se scházejí turisté. Proto získávejte informace a rezervujte si cokoli v oficiálních kancelářích, ne v těch, kam Vás zavedou lidé nabízející nevyžádanou pomoc. Pokud Vás někdo dovede do hotelu, obchodu nebo jiného zařízení, obvykle „rybaří za provizi“, která bude připočtena k ceně, kterou zaplatíte. Buďte skeptičtí ke tvrzením, že místo, kam chcete jít, „má zavřeno“, ale vždy si to sami ověřte. Dávejte si pozor na nabídky, které znějí až příliš dobře; příkladem jsou podvodníci s drahými kameny, kteří cizince lákají k zakoupení bezcenných kamenů s tvrzením, že „je doma mohou výhodně prodat“. Také buďte opatrní při přijímání jídla a pití od cizích lidí v autobuse či vlaku: už se stalo, že byli turisté zdrogováni a okradeni.

 

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.  

 

comments powered by Disqus