Co si dát k obědu, když po něm potřebujete pracovat?
Jsme celí malátní z toho, že máme hlad. Těšíme se na oběd, ale přijdeme z vydatného oběda a místo přívalu nové energie se nám chce spát. Proč to tak je? Vždyť jsme tělu dodali, co si žádalo a výsledek je, že jsme zralí místo do práce, do postele! Vysvětlíme vám chemické pochody, které k tomu vedou.
Aminokyselina tryptofan
Tryptofan je esenciální, tzv. aromatická aminokyselina, protože ve své struktuře obsahuje konjugovaný systém dvojných vazeb. Naše tělo si ji neumí syntetizovat a musí ji přijímat v potravě v podobě bílkovin (popřípadě doplňků stravy). Má v těle spoustu nezastupitelných funkcí, a tak při poruchách metabolismu může docházet k různým onemocněním (např. Hartnupova choroba).
Serotonin
Serotonin je biologický derivát tryptofanu a slouží jako neurotransmiter (látka, která slouží k přenosu nervových vzruchů). V naší centrální nervové soustavě se serotonin významně podílí na ovlivnění nálady: snížené množství této látky tedy může způsobovat deprese, poruchy spánku apod.
Melatonin
Melatonin je hormon a vzniká chemickou přeměnou serotoninu. Tento hormon je produkován v mozku, konkrétně v hypofýze a hraje důležitou roli v cirkadiánní rytmech (den / noc). Produkce melatoninu je největší v noci (za tmy), a proto v zimních měsících, kdy je nedostatek slunce, jsme více ospalí a bez energie než například v létě.
Co se tedy děje?
Pokud sníme hodně sacharidů a hodně tuků (např. typický nedělní oběd: pět knedlíků, čtvrť kachny a spousta zelí). Jelikož se jedná o kalorickou stravu, bohatou na sacharidy a hlavně tuky ( tučná kachna, knedlík), tělo vyplaví velké množství inzulínu, aby tuto dávku zpracovalo a po nějaké době vyšle signál stavu nasycení. Relativně malé množství neutrálních aminokyselin putuje do svalů a kompetují s aminokyselinou tryptofan, která je aromatická a v té době nežádoucí. Dojde k nahromadění tryptofanu, který se vydá do mozku, protože byl ve svalech odmítnut. Zde se přemění na serotonin a následně melatonin, jehož je najednou během dne mnohem více, než by mělo být a navodí tak (ne) žádoucí pocit ospalosti.
Pokud sníme jídlo bohaté na proteiny
Například to může být kuřecí steak, porce celozrnné rýže a porce zeleniny, dá se říci, že to probíhá přesně naopak. V krvi se nachází mnoho neutrálních aminokyselin (pocházejí z masa jako hlavního zdroje bílkovin), které však kompetují s tryptofanem i na cestě do mozku. Do mozku se nedostane výrazné množství tryptofanu, klesá průměrná hladina serotoninu a klesá i hladina melatoninu. V nejlepším případě jsme čilí jako rybičky a plní energie do druhé poloviny pracovního dne.
Jaké ponaučení si z toho všeho vzít?
Lehká a vyvážená strava, bohatá na bílkoviny, je nejen zdravá, ale po její konzumaci se budeme cítit lehce, spokojeně, plní energie a snad i optimismu!