Co si myslí lékaři o současných pacientech? Léčí je internet!
Víte, jací jsme my, Češi, pacienti? Věříme babským receptům, jsme kyberchondrici, a když jdeme k lékaři, rovnou chceme antibiotika! Takoví, že jsme? Nebo nám lékaři křivdí, když si to o nás myslí?
Co si nás myslí lékaři
Věříme babským receptům, diagnózu si stanovujeme sami podle internetových informací a od lékařů vyžadujeme rovnou účinná antibiotika. Sami dokážeme odlišit, kdy je váš zdravotní problém vážný natolik, že si žádá jen vyležet, a kdy je již třeba navštívit lékaře. Jsme borci, které vyškolil internet. Tak proč bychom lékaři neporadili... Ale podle vyjádření lékařů, kteří studovali medicínu mnoho let a neustále se vzdělávají, pacienti se sami léčit nedokáží, přestože si to někteří o sobě myslí. Nebo naopak jsou pacienti, kteří chodí i s banalitami a neustále vyžadují lékařskou konzultaci.
Jídlo v uchu?
Nezřídka se stává, že se pacient v ambulanci přizná k léčbě "babskými" recepty. Česnek v uchu při zánětu středního ucha může skončit až na ORL ambulanci. Slanina na bércovém vředu zase nebezpečnou infekcí celého těla!
Léčba destiláty
Pro snížení teploty používají lidé plátky brambor či citronu. Lidé často používají i destiláty zvenku i zevnitř. Kloktají slivovicí na zánět v krku, na bolavý zub, používají různé obklady na bolavá kolena, případně také jako účinné antipyretikum proti horečce. Namočí si ponožky do slivovice a prý to výborně sníží teplotu...
Léčí tlak i rakovinu
Určitě ale není na místě, když má pacient dlouhodobě zvýšený tlak a přesvědčuje lékaře o tom, že on si ho bude léčit jen česnekem. A také jsou hodně bezpečné případy, kdy se pacienti rozhodnou léčit různá stádia rakoviny lidovými léky a dietami.
Kyberchondrie
Specifickým tématem je hledání diagnóz přes internet. Lékaři to potom mají mnohem těžší, když musí danou vygooglovanou diagnózu pacientovi vyvrátit a vysvětlit mu, že nejde o to, co si on vštípil do hlavy a co si vyčetl. V této souvislosti lze mluvit o novodobý fenoménu - kyberchondrii. Skutečně jde o hypochondry, kteří si stojí za svým a hledají informace na internetu a jednoduše živí svou mysl tím, že jsou přesvědčeni o tom, že jsou nemocní a že mají něco závažného.
Milovníci antibiotik
Pacient už od dveří říká, že prostě ví, že ta nemoc bez antibiotik nepřejde, on to ví nejlépe. A když mu lékař antibiotika nepředepíše a na základě vyšetření hodnoty CRP mu vysvětlí, že jde o virus, CRP má negativní a antibiotika nedostane, přesto odpoledne jde na pohotovost a ta antibiotika si tam vynutí.A úplně zbytečně si s nimi tělo zatíží. A jsou i pacienti, kteří když berou antibiotika řádně neleží a neodpočívají a potom se diví, že jim nepomohou. Vyžadují antibiotika účinnější a zakládají si tak na problém, kdy jim ani účinnější antibiotika časem nezaberou!