Co zasadit do jílu?

Možná právě vaše zahrada má tu smůlu, že se nachází v oblasti s vysokým obsahem jílu v zemině. Jílovitá půda je často považována za problematickou a může způsobit, že začínající zahrádkáři ztratí chuť do pěstování. Nemusíte se však obávat, že v ní nic nevypěstujete. Naopak! Existuje celá řada rostlin, které do jílovité půdy patří a dokáží v ní prospívat. Mezi tyto rostliny patří nejen oblíbené květiny a dřeviny, ale i některé druhy zeleniny.

Jak správně vykopat základy?

Jak vybrat krumpáč?

 

Pěstitelské neúspěchy na pozemcích s těžkou a neprostupnou půdou mohou být frustrující. Když ale víte, jak na to, také taková zahrada se může záhy zazelenat a rozkvést. Klíčové je vybrat správné rostliny, které jsou do jílovité půdy vhodné. Kromě toho je možné jim trochu vylepšit životní podmínky, aby se jim dařilo ještě lépe. Jílovitá zemina je pro většinu rostlin méně vhodná, protože je studená, nepropustná a málo provzdušněná. Takové pozemky bývají někdy hroudovité a probíhá v nich pomaleji rozklad organické hmoty.

 

Proto je důležité jílovitou půdu na zahradě trochu provzdušnit a odlehčit. Toho lze dosáhnout například promícháním půdy s pískem, kompostem, humusem nebo rašelinou. Důležité je hluboké zrytí, především před zimou. Na záhony můžete nasypat také perlit nebo keramzit, které půdu provzdušní, udržují konstantní teplotu a zajišťují přívod kyslíku. Použít můžete i další lehké materiály, například proschlou posečenou trávu, rozemletou slámu, piliny, listí nebo dřevěnou drť.

 

Promísená a obohacená půda by ale měla alespoň z 50 % obsahovat původní zeminu, aby nevznikly oddělené vrstvy. První vydatný déšť by totiž mohl vaši snahu „odplavit“, a vysazené rostliny by postupně ztratily schopnost kořenit v náročnějších jílových podmínkách. Proto je důležité dodržet správný poměr a postup při vylepšování půdy.

 

Možná budete překvapeni, kolik květin, keřů a stromů dobře snáší jílovitou půdu. Tyto rostliny dokážou z jílovité půdy vytáhnout potřebnou vlhkost a živiny. Mezi zeleninu, která si s jílovitou půdou poradí, patří například brambory, květák, kapusta nebo kedlubny. Z okrasných květin můžete do jílovité půdy vysadit například trvalky jako bohyšky, sibiřské kosatce, čemeřice, vlčí boby či denivky. Skvělou volbou jsou i astry, především drobnokvěté hvězdnice, které ozdobí vaši zahradu půvabnými a vytrvalými kvítky až do podzimu. Nevyužitá zákoutí jsou ideální pro pěstování kapradin, například pérovníku pštrosího nebo kapradě samce.

 

Jíl nedělá problémy ani mnoha stromům. Typickými představiteli této skupiny jsou například javor mléč, borovice limba, lípa, akát, bříza bělokorá nebo jedlovec kanadský. Široký je i výběr keřů: hloh, hlohyně šarlatová, svída krvavá, dřín obecný, tavola kalinolistá, líska, kalina a bez. Provzdušněné jílovité půdy zvládnou i půvabné vistárie a břečťany.

 

Většina z těchto keřů bohatě kvete a jejich listy se v podzimních měsících krásně vybarvují, takže se stanou ozdobou vaší zahrady. Z dalších zase budete mít prospěch i v kuchyni: z bezových květů a plodů připravíte zdravý sirup a lískové oříšky využijete nejen při přípravě chutných dezertů, ale také jako zdravé mlsání.

 

Pokud si nejste jistí, jaký typ půdy má vaše zahrada, a máte podezření, že je to právě ten jílovitý, můžete si nechat udělat rozbor půdy. Nicméně ten je finančně poměrně náročný. Testovat ovšem můžete i vy sami – a zdarma: Navlhčete půdu ze zahrady a zkuste z ní vytvarovat váleček. Když vám to půjde lehce, je jasné, že se jedná o jílovitou půdu.

 

Žížala obecná je požehnáním pro každou zahradu, ale v té jílovité si ji zvláště hýčkejte. Svým provrtáváním podpovrchových vrstev dokonale provzdušní půdu. Abyste žížaly na svůj jílovitý pozemek přilákali, nabídněte jim do začátků nějaký organický materiál, třeba kompost nebo humus.

 

Jílovitá půda má i své výhody. Většinou bývá dobře zásobená živinami, zvláště pokud ji odlehčíte a budete ji pravidelně okopávat a kypřit. Také jílová půda udržuje vlhkost lépe než písčitá půda, což může být výhodné v suchých obdobích. Práce s jílovitou půdou může vyžadovat více úsilí, ale výsledky mohou být stejně uspokojivé jako u jiných typů půdy.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Trvalky - hnojení, zalévání a rozmnožování

Trvalky sice vydrží poměrně hodně, ale ani ony nejsou bezúdržbové. Pokud se o ně nebudete starat, mohou jim začít...
více…

Udělejte si útulný domov s minimem investicí

Domov má být vaším útočištěm, místem, kde se cítíte uvolněně, a kde si můžete dokonale odpočinout. Jeho vzhled...
více…

Zahrada s úžasnou atmosférou lesa

Každá zahrada má svou vlastní atmosféru, kterou můžeme citlivým zásahem ještě umocnit, nebo naopak tím necitlivým...
více…

Zahrada na venkově bude reprezentovat, i když v ní necháte rostlinám volnost

Nejste spokojeni se stavem vaší venkovské zahrady? Tak to je nejvyšší čas na změnu. Zahrady u venkovských domů...
více…