Mladší, starší, štíhlí i s nadváhou - na kole mohou jezdit téměř všichni. Nepotřebujete speciální dovednosti, znalosti, ba ani zkušenosti. Jízda na kole se nezapomíná, pokud jste roky neseděli na kole, možná přišel čas na to, abyste to změnili. Kolo, ochranná přilba, cyklistické oblečení (pokud to myslíte s cyklistikou vážně), nějaké to občerstvení v batohu a můžete se vydat objevovat svět, poznávat nová místa a lidi v podstatě zdarma.
I u nás máte k dispozici množství cyklostezek pro začátečníky i pokročilé. Stačí si vybrat. Pokud vás láká zahraničí, kvalitně vybudované cyklistické chodníčky najdete i v Rakousku.
Pravidelnou cyklistikou si zlepšíte celkovou sílu a svalový tonus - dostávají zabrat zejména svaly nohou, hýždí i boků, které se při cyklistice formují. Nicméně zapojena je i zbylá část těla - například svaly zad a břicha se podílejí na udržení stability. Cyklistika je přiměřenou aktivitou i pro zlepšení hustoty kostí, tedy je prevencí osteoporózy (je vhodným sportem například pro ženy v klimakteriu, kdy je riziko řídnutí kostí vyšší).
Cyklistika pomáhá zlepšovat kondici. Postupně sami na sobě zpozorujete, že dokážete šlapat delší dobu i v náročnějším terénu. Toto pozitivum se projeví i v běžném životě například při výstupu do nejvyššího patra vaší bytovky. Pokud jste časově zaneprázdnění, nezapomínejte, že i kolo poskytuje příležitost k intervalovému tréninku.
Kardio aktivity prospívají kardiovaskulárnímu systému, snižují vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Jízda na kole není výjimkou, protože zvyšuje srdeční frekvenci. Několik vědeckých studií potvrdilo, že pravidelný aerobní trénink snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění (některé uvádějí, že cyklistika snižuje riziko infarktu až o 50%) a cukrovky. Podle Centers for Disease Control and Prevention (CDCP) již 120 až 150 minut kardio tréninku ve střední intenzitě týdně snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Přičemž však upozorňuje na to, že s kardio tréninkem je třeba začínat postupně, zejména v případech, že jste předtím nesportovali.
Kromě zformování zejména dolních končetin a hýždí, je cyklistika vhodná i na hubnutí. Za hodinu lze spálit kolem 300 kalorií. Samozřejmě závisí na náročnosti terénu, hmotnosti a kondici jedince. Pokud trpíte obezitou a nadváhou, samotná sportovní aktivita není dostačující. Je nutné změnit celkové stravovací návyky.
Pravidelný pohyb přináší odreagování se od denního stereotypu a běžných starostí. Je skvělým prostředkem prevence proti depresi (dochází k uvolnění hormonů štěstí) a únavě. Je bojovníkem proti stresu a dodává sebevědomí.
Pravidelný pohyb vede k posílení obranyschopnosti organismu, tedy tělo člověka je méně náchylné na vznik onemocnění - lépe si poradí s viry a bakteriemi.
Díky poloze, kterou má tělo při cyklistice, jsou klouby v mnohem menší míře zatěžovány a lépe vyživovány (snižuje se například riziko vzniku artrózy). Stejně jsou posilovány dolní zádové svaly, čímž se snižuje výskyt případné bolesti zad.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu