Depilace - prevence pohlavních chorob
Chloupky na intimních místech nejsou jen proto, aby ženám přidělávaly práci. I ony mají svůj význam, který nám příroda dala do vínku. Ale v dnešní době se na osobní hygienu díváme poněkud jinak. I když stále ani odborníci nemají jasno. Přinášíme vám pár faktů o depilaci, funkci ochlupení, a jak to s chloupky vypadá s přibývajícími roky.
Věc hygieny a zdroj dobrého pocitu
Některé ženy i muži upřednostňují "plný porost", další si dělají speciální střihy, ostatní zase preferují absolutní oholení. Mnohdy podlehneme přáním partnera, abychom byli pro něj co nejpřitažlivější. Pro nejednu ženu (a přibývá i mužů) - jsou však vyholená intimní místa nejen věcí estetiky, ale především hygieny. Takto se cítíme čistší, hladší, příjemnější. Samozřejmě, trendy úpravy "tam dole" se mění i plynoucími desetiletími.
1. Proč vlastně máme ochlupení?
Důvod není zcela jasný dodnes. Někteří tvrdí, že jeho funkce je ochranná, aby nedošlo k poškození citlivých částí těla, a to například třením. Dalším je, aby byla udržena přirozená flóra intimních partií. Podle odborníků poskytuje ochranu i před bakteriemi. Většina zdrojů však vidí význam ochlupení v souvislosti s feromony. Ochlupení udržuje vůně, které produkuje tělo, aby přitáhlo partnera opačného pohlaví.
2. Depilace je méně bolestivá po menstruaci
Nikdy si nedejte dělat depilaci těsně před svými dny nebo během nich! Tehdy jsme velmi citlivé na bolest. Naopak pár dní po menstruaci máme vyšší práh bolesti, tedy bolest pociťujeme méně výrazně.
3. Při sexu si přenášíme ochlupením bakterie
Nejen to, s ochlupením si můžeme přenést i různé bakterie, které nemusí být pro náš organismus nejpřátelštější. V horších případech i pohlavně přenosné nemoci. To je důvod, proč se holit, a proč požádat i partnera, aby věnoval pozornost svým intimním partiím.
4. Jiná barva než vlasy
Barva chloupků se nemusí shodovat s barvou vlasů. Barva vlasů a chlupů obecně je totiž závislá na melaninu a jeho množství se v rámci různých částí těla může měnit.
5. Paruky "tam dole"?
Zní to neuvěřitelně, ale během viktoriánské éry ženy nosily na intimních místech paruky. Tehdy se holé partie považovaly za nevkusné a vulgární, a jelikož ženy chtěly zabránit zamoření vešmi, holily se. Taková paruka se nazývá Merkin a původně je nosily prostitutky, když si ze stejných důvodů holily genitálie. Existuje i mužská verze "paruky". Dnes se používají zejména ve filmech a erotických zařízeních.
6. Pohlavní aktivita ovlivňuje depilaci
Pohlavně aktivní lidé se s větší pravděpodobností a také častěji holí. Ti, kteří nemají často pohlavní styk s jinou osobou, jen zřídka, případně vůbec, se holí minimálně - pokud vůbec.
7. To jak vypadáme tam dole je forma našeho ID
Už kdysi dávno, v prehistorických dobách ochlupení na ohanbí určovalo dospělost jedince, jeho pohlavní zralost. Samozřejmě, to platí i dnes. Řídnoucí ochlupení zase ukazuje, že naše reprodukční roky jsou již věcí minulosti a začíná stáří. Později, ve stáří obvykle ochlupení úplně vypadá. Dříve také mění barvu - podobně jako vlasy - stává se šedým.