Detoxikace pomocí papáji - stromového melounu
Papája je teplomilná rostlina, někdy také nazývaná “melounový strom”. Má bobulovité plody, které se řadí mezi přírodní prostředky, pomáhající detoxikovat organismus. K těmto účelům se konzumují plody, ale i semena.
Papája pomáhá žaludku a střevům
Papain - enzymová směs z papáji pomáhá, jak bylo prokázáno, ve formě nejrůznějších hotových preparátů při poruchách sekrece žaludku a střev, zejména při narušené tvorbě bílkovin. Na další léčebné účinky takzvaného "stromového melounu" poukázala Halima Neumannová: dokázala se vyléčit z těžkého stádia rakoviny jen konzumací papáji, spiruliny, divoké pšenice a aloe vera. Dr. Koes a Dr. Ray upozornili ve své dlouholeté lékařské praxi na nádory a rakovinu léčící vlastnosti papainu, který se získává z mléčné šťávy nezralých plodů. Papain je nejdůležitější ze 6 enzymů, izolovaných z latexu papáji. Ostatní se označují jako chymopapain A a B, lyzocym, lipáza a glutamincyclotransferáza. Ale jen žlutozelený, ještě na skus pevný plod obsahuje cenný papain v koncentrované formě. Tento enzym změkčuje nemocné a mrtvé tkáně, rozkládající se jedy a zatvrdlé zbytky a postupně zbavuje střevní stěny nánosů a zatvrzelých krust. Nastrouhanou dužinu papáji připravuje paní Neumannová jako zeleninový salát. Granulát z papáji představuje vždy dostupnou alternativu, pokud není k dostání čerstvý plod.
Zelená papája, tmavě zelené až černé jádra zralého plodu
stejně jako listy se v tropech používali již po staletí k prevenci a léčení při napadení lidí i zvířat parazity a červy. Mléčná šťáva pomáhá speciálně proti tasemnicím. Kromě papájových listů a jader jsou známé následující prostředky proti červům: olej z dýňových semen, vratič, kosodřevina nebo nastrouhaná syrová mrkev a určitá semena z dýní. Když tu a tam použijete některý z těchto přírodních prostředků proti červům, nemusíte se obávat žádného nežádoucího parazita.
Kromě mnoha enzymů obsahuje papája aminokyseliny důležité pro regeneraci buněk a vitamíny A, C a E
Tmavě zelená až černá jádra vykazují vysoký obsah leatrilu (vitamin B-17). Představují proto, stejně jako meruňková jádra, účinný prostředek proti rakovině. Sušená jádra se mohou používat také jako náhrada pepře. Listy obsahují papain a jiné enzymy, glykosidy, saponiny a alkaloidy. Papája pomáhá odbourávat produkty látkové výměny bílkovin, brzdit záněty, čistit střeva a urychlovat látkovou výměnu a vylučovací funkce. Tím umožňuje efektivní fungování, tělu vlastních obranných sil. Šťávu z papáji (ze zralého plodu) lze doporučit k podnícení činnosti lymfatického systému a sleziny. Tím se detoxikuje celý organismus: odpad z krve je odfiltrován, buňky a tkáně se regenerují.