Sůl jako lék a prostředek na detoxikaci
Sůl je nezbytná pro životní funkce většiny živých organismů, tedy i člověka. Tato informace je všeobecně známá. Ale sůl nám může pomoci i jako lék, který hojně využívá lidové léčitelství. Poradíme vám několik způsobů, o kterých jste možná ještě neslyšeli.
Sůl
V současnosti ji známe nejčastěji pouze jako potřebnou ingredienci k jídlům. Pro člověka je také životně důležitá, i když její nadměrné požívání se naopak může pro tělo stát jedem. Naše babičky však měly zaručené recepty, jak sůl využít nejen v kuchyni.
Kuchyňská sůl - chlorid sodný
Obě složky kuchyňské soli - sodík a chlor - upravují tlak tekutin v organismu, chrání před větší ztrátou vody a regulují trávicí systém. Při vnějším použití působí tak, že prokrvuje, detoxikuje, osvěžuje.
Solné obklady
Naplňte malý bavlněný pytlík kuchyňskou solí a nahřejte ho v troubě. Ohřátý přiložte na bolestivé ucho. Obklady můžete použít i proti otokům - nejprve sůl nasucho pražte a pak jí naplňte bavlněný sáček. Přikládejte na bolestivá místa dle potřeby.
Slané detoxikační zábaly
Jsou vhodné jak při celkové očistě těla, tak i při onemocněních z nachlazení.
Ponořte nejlépe flanelovou košili nebo ručník do slané vody (30 g na litr vody). Dobře vyždímané si oviňte kolem těla, lehněte si do postele a zabalte se do teplé deky. Asi za hodinu a půl se začnete potit, což je signál, že se aktivovala látková výměna. Solný zábal působí na organismus velmi silně, proto jej nedoporučujeme používat velmi oslabeným a nemocným lidem.
Prokrvující zábaly na nohy
Obdobou předešlých zábalů na tělo, jsou zábaly na nohy. Hodí se zejména pro ty co trpí na "studené nohy". Do stejného poměru vody namočíme ponožky, dobře vymačkáme, dáme si je na nohy a zabalíme do sucha (nebo si natáhneme ještě jedny suché ponožky). Necháme působit alespoň hodinu. Pak osprchujeme vlažnou sprchou. Tato kúra dobře působí i při problematických stavech dny (otoky a záněty prstů).
Prostředek proti bradavicím
Polévkovou lžíci soli smíchejte s polévkovou lžící octa. Několikrát denně touto směsí potírejte bradavice až do vymizení.
Slaný olivový olej
Starý domácí recept je výborný na mírné popáleniny. Sůl smíchejte s olejem v poměru 1: 3 a směsí potírejte bolavá místa, zabrání vzniku skvrn po popálení. Nepoužívejte na otevřené rány!
Mořská sůl
Je známá jako bohatý zdroj různých zdraví prospěšných minerálů, zejména hořčíku a draslíku. Doporučuje se používat ji nejen na vnitřní (v kuchyni), ale i na venkovní použití. Nejúčinnější je sůl z Mrtvého moře, která se osvědčila zejména při kožních onemocněních, onemocněních dýchacích cest, revmatismu či nervovém vyčerpání.
Peeling na tělo
Pokud chcete dosáhnout nejen jemné a hladké pleti, ale i prokrvení a detoxikaci těla, dopřejte si jednou za čas solný peeling. Na vlhkou pokožku si naneste silnou vrstvu mořské soli a jemně ji třete. Tvář však vynechejte. Osprchujte se vlažnou vodou. Pokud máte problémy s velmi suchou a svědivou pokožkou, zkuste smíchat sůl s olivovým olejem v poměru 2:1 a touto směsí potírejte rovnoměrně celé tělo. Nakonec se osprchujte.
Solná relaxační koupel
Koupelovou sůl z Mrtvého moře (koupíte v drogeriích, lékárnách) nejprve rozpusťte v malém množství teplé vody. Na vanu stačí okolo 300 - 500 g. Slaný koncentrát nalijte do 36 až 38 stupňů Celsia teplé vody. Poležte si v ní asi čtvrthodinku, pak se osprchujte, zabalte do osušky a ještě aspoň hodinku relaxujte v posteli. Koupel podporuje dobrý spánek, je vhodná při zánětlivých onemocněních kloubů, revmatismu a celkovém vyčerpání.
Maska z mořské soli
Sůl smíchejte s medem v poměru 1: 1 a naneste na obličej. Nechte působit asi 15 minut. Maska prokrvuje, otevírá póry a zároveň čistí pleť.
Kyselo - slaný med
Recept byl používán již ve starověkém Řecku jako kloktadlo při bolestech v krku. Také se zevně natíral při bolestech kloubů a páteře, či při vyskočených obratlích. Je výborný i na rozpouštění hlenů. Smíchejte 30 g mořské soli, 100 ml octa, 200 ml vody a 300 g medu. Na mírném ohni svařte, naplňte do sklenic a nechte vychladnout. Používejte podle potřeby.
Glauberova sůl (hořká sůl)
Známá je i pod názvem síran hořečnatý či magnézium sulfuricum. Koupíte ji běžně v lékárně nebo v obchodech s výživovými doplňky. Má léčivý vliv na zažívací orgány, játra, žlučník, ledviny i pokožku. Při vnitřním užívání působí jako projímadlo, má žlučopudné, protikřečové a uklidňující účinky. Jako projímadlo na očistu těla a pro pěknou pokožku ho rádi používají modelky a hollywoodské hvězdy.
Žlučníková očista
Je vhodná na očistu žlučovodů v játrech a žlučníku, jakož i na očistu střev.
30 g prášku Galuberovy soli rozmícháme ve 100 ml teplé vody a vypijeme na lačný žaludek. Pak si lehneme na pravý bok a pod játra si dáme teplý termofor. Zůstaneme ležet asi dvě hodiny. Kúru provádějte buď mezi 7.-9. hodinou ráno, nebo mezi 23.- 3. hodinou nad ránem. Počítejte s vícenásobným vyprazdňováním střev. Neustále doplňujete tekutiny. Nedoporučujeme při velkých žlučníkových kamenech!
Nápoj proti bolesti hlavy
Polévkovou lžíci Glauberovy soli rozpusťte v litru vody, přidejte šťávu z jednoho citronu a tři lžíce medu. Zamíchané pijte po malých doušcích. Nápoj je účinný i při vysokém krevním tlaku k jeho snížení.
Roztok při ekzémech
Jednu lžičku Glauberovy soli rozmíchejte v 50 ml teplé vody a vypijte. Dále zapijte zeleným čajem. Na oblast jater si přiložte teplý zábal z olivového nebo ricinového oleje.