Proč? Obsahují škodlivé chemikálie a nebezpečné látky, které se do oděvu dostávají při barvení a chemické úpravě textilu. Častokrát je limit těchto látek překročen stonásobně a více! Jsou to např .: formaldehyd, azobarviva, pesticidy, těžké kovy.Nejvíce nebezpečných výrobků pochází z Asie (50%), pak jsou to výrobky ze zemí Evropské unie a nakonec výrobky z Čech.
Při koupi dětského oblečení bychom se měli vyhnout výrobkům s pestrobarevným potiskem a sytým barvám (černá, tmavě modrá, bordó ...). Dále nás může upozornit zápach, který se šíří, pokud výrobek vyjmeme z obalu. Odborníci dále radí, aby se nekupoval dětský oděv, který je možné prát pouze při teplotách 30 - 40 ° C, neboť je nestálobarevný, nebo se při vyšších teplotách sráží. Před prvním použitím by se měly oděvy důkladně vyprat a vymáchat. Při koupi si dokonce u prodejce lze vyžádat certifikát, prohlášení o shodě nebo zkušební protokol.
Při kontaktu s těmito škodlivými látkami je vystavena různým kožním onemocněním, alergiím. Dokonce se mnohé tyto látky mohou dostat i do vnitřních orgánů dítěte.
Viditelný zánět kůže v pásové oblasti, na krku, na ramenou, na vnějších stranách podpaží, kolem genitálu a na vnitřní straně stehen. Tento zánět je vytrvalý, časem se zhoršuje a zanikne až tehdy, když se najde příčina a oděv se odstraní. Kožní zánět se projevuje zarudnutím až zduřením kůže a vyrážkami. Je doprovázen svěděním a někdy i pálením.
Mělo by jít hlavně o oděvy z čisté nebarvené bavlny, která se velmi dobře pere. Děti dobře snášejí i hedvábí a oděvy z mikrovláken. Ale i tyto oděvy je důležité před prvním nošením řádně vyprat a kvalitně vymáchat.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu