Dětský pokoj dítěte s alergií

Alergií v poslední době přibývá, že se již dá mluvit o epidemii. Trpí jí děti, dospělí i staří lidé. A pokud partneři, kteří spolu chtějí počít potomka jsou alergičtí, pravděpodobnost, že jejich dítě bude trpět některou z forem alergie, je více než 80%. Pokud zařizujete pokoj pro své alergické dítě, měli byste dodržet pár zásad.

Malování

Pokud chystáte pro své miminko nový pokojíček, přemýšlejte prakticky již při výběru barvy na stěnu. Při malování dětského pokoje netřeba šetřit. Sáhněte po kvalitní, rychle schnoucím barvě na bázi vody, která nemá výrazný pach. Při sušení by neměla uvolňovat nebezpečné látky, které mohou způsobit alergické reakce. Výborné jsou vodou omyvatelné barvy, které oceníte později, když se vaše ratolest bude realizovat kreslením po stěnách. Tyto stačí otřít vlhkým hadrem a jsou čisté. Omyvatelné nátěry ničí až 99 procent bakterií a plísní. Pokud stěny dětského pokojíčku zdobí tapety, nahraďte je raději klasickou malbou, která nezachytává tolik prachu. Po malování pokoj samozřejmě pořádně vyvětrejte.

Podlahy

Na trhu je dnes široký výběr koberců pro děti. Jsou trendové, jsou barevné, pohádkové, dokonce některé slouží i jako návod k dětským hrám (například pohádkové hrady, autodráhy, a podobně), ale v pokojíku pro astmatické nebo alergické dítě koberce nemají místo. Odstraňte koberce z betonových podlah. Tento typ povrchu totiž zachycuje vlhkost, což ve spojení s kobercem vytváří ideální podmínky pro roztoče a plísně. Pokud nemáte příliš na výběr, zvažte výměnu koberce, který má více než pět let. Následně zvolte koberec s kratším vlasem. Podlahu pravidelně vysávejte vysavačem s výkonným filtrem. Dobrou variantou je dlažba či plovoucí podlaha. Tyto povrchy jsou jednoduché na údržbu. Každodenní mytí vlhkým hadrem odstraní prach i roztoče.

Dětská postel

Dětská postýlka je nejdůležitějším místem pro malé miminko. Proto byste jí výběru měli věnovat pozornost. Dbejte především na kvalitu materiálu, ze kterého je vyrobena. Klasické dřevěné postýlky patří k těm nejvhodnějším. Jelikož se roztočům daří nejlépe právě v posteli, základem jsou správné lůžkoviny. Přikrývky a polštáře by měly být z dutého vlákna. Je sice pravda, že i v těchto přikrývkách se roztoči množí úplně stejně jako v peřinách péřových, ale rozdíl je v tom, že duté vlákno můžeme vyprat v pračce. Ložní prádlo vyměňujte každý týden a perte při teplotě 60 stupňů a více. Ve vodě nižší teploty samotní roztoči přežívají a po krátkém čase začnou produkovat alergeny opět. Zapomeňte i na různé plyšové hračky a doplňky. V postýlce, zbytečně zachytávají prach.

Zhluboka se nadechnout

Pokojíček dítěte větrejte nejčastěji, jak můžete. Okno otevřete do úplné šířky, čímž zajistíte rychlou nárazovou výměnu vzduchu. Pozor! Během pylové sezóny nevětrejte brzy ráno a také časně večer, protože tehdy je koncentrace alergenů v ovzduší nejvyšší. Větráním vyměníte vzduch a snížíte i jeho vlhkost. Ideální je v rozmezí 40 až 50 procent. Při vyšší vlhkosti vznikají podmínky k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů. Dobrým typem je i vodní čistírna, která navíc na bázi vody zbaví vzduch nečistot a pylu. V žádném případě nepoužívejte osvěžovače vzduchu!

Praní a mražení hraček

Nejlepší hračka pro dítě je taková, která se dá umýt. Děti však nedají dopustit na měkoučké plyšáky, tak jim je neodepírejte. Plyšové a jiné měkké či látkové hračky pravidelně perte, nebo je vložte v igelitovém sáčku do mrazničky alespoň na 12 hodin. Hračky perte v pracích prostředcích pro děti v minimálně 60 stupňové vodě. Pokud to není možné, zmrazte je alespoň ve zmíněné mrazničce. Zmrazením sice plyšáky úplně nezbavíte roztočových alergenů, ale aspoň nebudou živnou půdou pro další. Oblíbenou hračku, se kterou dítě spinká nebo si hrává velmi často, perte každý týden! Všechny plastové povrchy a hračky denně přetřete vlhkým hadrem. Hračky, se kterými se právě dítě nehraje, odložte do uzavřené nádoby nebo do skříně. Pokud máte doma zvířátko, do dětského pokojíčku alergika má vstup zakázán. Bude sice truchlit, ale dítěti se bude mnohem lépe dýchat.

Proces rozvoje alergie začíná už v kojeneckém věku

Trvá asi 3-5 let, než se projeví první příznaky. V současné době je v okolí děťátka široká paleta alergenů, jakými jsou například: pyl, plísně, zvířecí srst, potraviny, hmyz a podobně. Prvními alergeny, se kterými dítě přichází do styku, jsou však právě roztoči, které najdeme v postýlce a peřinkách. Pylové alergeny jsou mnohem silnější a agresivnější než roztoči, avšak dítě s nimi přichází do styku pouze během sezóny. Při zařizování pokoje pro dítě mějte na paměti nejen estetiku, pohodlí, ale i jeho zdraví. Snažte se mu vytvořit bezpečný prostor pro život. V případě dítěte trpícího alergií to znamená i víc úklidu a péče, ale alespoň to málo pro něj můžete udělat.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články