Aby byl opravdu sladký i pro vaše ratolesti, vytvořte jim ty nejlepší podmínky. Výběrem odpovídající lůžkové konstrukce, kvalitní matrace i příjemně a hygienicky vyhovujícího ložního prádla. Většina dospělých ví, že kvalita spánku je podmíněna i kvalitou lůžka. Zatímco však dospělý člověk si může vybírat sám, dítě je závislé na výběru rodičů. Několik prvních dnů po narození může miminko spát v košíku nebo kolébce, později však určitě bude potřebovat vlastní postel. A ještě předtím bude třeba opatřit dětskou postýlku, která bude sloužit přibližně do tří let věku dítěte. Teprve pak přijde na řadu velká "dospělácká" postel. Zda to bude hned postel, která bude dítě doprovázet, dokud neodejde z domu, nebo se přikloníte nejprve k výběru postele menších rozměrů, v níž se váš potomek neztratí, záleží jen na vás.
Postýlka je základním zařizovacím prvkem každého dětského pokoje. Je prvním místem, ve kterém se dítě učí poznávat své blízké, v němž objevuje nové věci, a zároveň je útočištěm, kde nachází bezpečí, pohodu a klid. Měla by být přizpůsobena nejen potřebám dítěte, ale i matky, která u ní tráví hodně času.Velmi výhodná je možnost výškového nastavení polohy matrace, to znamená, že čím je miminko menší, tím výš může být umístěna matrace a matka se nemusí tolik ohýbat. Jak děťátko roste, matrace se posouvá níže, takže dítě nemůže vypadnout z postýlky. Důležité je také, aby alespoň dvě strany postýlky byly upraveny tak, aby drobeček mohl udržovat vizuální kontakt s rodiči. Velikost dětské postýlky by měla být přizpůsobena dítěti, které by se zde mělo cítit bezpečně a zároveň zde musí najít maximální pohodlí na spánek. Pro dítě do tří let je vhodná postýlka s rozměry 50 x 100 cm nebo 60 x 120 cm. Na trhu jsou však i déle postýlky s rozměrem až 60 x 146 cm, které vyhovují i staršímu dítěti (asi do čtyř let). Praktickým řešením jsou postýlky, které se dají přestavět na menší postel, a tím se prodlouží jejich využívání. Aby nedošlo k pádu děťátka, bývají postýlky vybaveny zábranami v podobě bočnic se svislými tyčkami.Pozor, neměly by být od sebe vzdáleny více než 7,5 cm, aby přes ně dítě nemohlo prostrčit hlavičku.
Nároky na postel pro dítě a dospělého jsou v podstatě stejné.Nejjednodušší je koupit hned velkou postel s rozměry 90 x 200 cm, protože dítě do ní tak rychle doroste. Na začátek můžete obložit takovou postel několika polštáři, aby nemělo pocit, že se v ní ztratí. Důležitější je otázka kvalitní matrace, protože dobře uložené tělo při spánku má vliv i na správný vývoj držení těla. Děti si často žádají patrové postele i v případě, že to není nezbytné s ohledem na malou plochu dětského pokoje.Odborníci se však shodují v tom, že to není zrovna nejvhodnější řešení umístění lůžka. Kromě toho, že je tam mnohem vyšší teplota, hrozí nebezpečí pádu, který může mít ošklivé následky.Pokud je to jen trochu možné, vaše ratolesti jistě uvítají i o něco širší postel (například o rozměrech 100 x 200 nebo 110 x 200), protože spánek s plyšovými kamarády je pak mnohem pohodlnější.
Někdy opravdu jinou možnost rozměr dětského pokoje nenabízí pamatujte si, že:
- materiál konstrukce by měl být dostatečně pevný
- nohy postele by neměly být příliš tenké - obecně platí, že čím je postel vyšší, tím silnější by měly být nohy (pozor na levné výrobky)
- je vhodné - a výrobci to i doporučují - ukotvit postel do stěny, aby se nepřevrhla
- žebřík nesmí mít ostré hrany a měl by mít raději větší sklon
- je bezpečnější a pohodlnější, pokud příčky, po nichž bude dítě vylézat a slézat, jsou ploché, neboť nebudou tak tlačit
není jen místem na spánek. Probíhají tam různé války a výpravy za poznáním, poslouží také jako trampolína při cirkusových vystoupeních nebo je jeskyní, v níž se dá ukrýt před obrem.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu