Efektivní odhlučnění pro příjemné bydlení a klidný spánek

Vadí vám hluční sousedé? Poradíme vám, jak s nimi vyběhnout. A nemusíte se pouštět hned do sousedských válek, které dobře známe z jedné české komedie. Ono to totiž obvykle komedií a naschvály končí také v realitě. Bohužel se při rekonstrukcích bytu poměrně často zapomíná na akustickou izolaci. Ta nám přitom pomůže velmi efektivně zatočit s uvedeným problémem. Pojďme se společně podívat, jak na to.

Nejprve je potřeba zmapovat situaci

K samotné realizaci odhlučnění je vhodné přistoupit komplexně. To znamená, že je vhodné pozvat si realizační firmu, která vám ve spolupráci s odborníkem na akustiku navrhne vhodné řešení. Je totiž důležité, abychom věděli jak na odhlučnění konkrétně v našem případě. Každá situace je totiž jiná a nesprávně zvolená izolace by mohla pouze znamenat vynaložení zbytečných prostředků na materiál. Proto je třeba izolovat jak vhodně zvoleným materiálem, tak s použitím správného technologického postupu. Obvykle se odhlučňují:

  • Stěny

  • Strop nebo podlaha

Vlastní odhlučnění

Při vlastní realizaci je potřeba kombinovat neprůzvučné materiály, tedy samotné odhlučňovací desky, s akustickou pěnou. Jedině tak pomůže akustická izolace ke kvalitnímu odhlučnění. Tato pěna se umístí mezi původní stěnu a samotné izolační desky. Pokud bychom totiž položili izolační desky přímo na stěnu, přenášely by se na ně zvuky přímo ze stěny a izolace by nefungovala.

Kromě klasické kontaktní konstrukce, kdy se izoluje přímo na původní stěně, existují také různé předsazené konstrukce. Zde pak lze ještě navíc pracovat se vzduchovými mezerami, které zvýší účinnost celého systému. Samotné akustické desky se obvykle zapouzdřují sádrokartonem, ale není to podmínka, takže zde můžete snadno ušetřit. Akustická deska totiž jde přímo vymalovat. Můžete na ni také natáhnout omítku, případně použít tapety.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články