Endometrióza - možná příčina neplodnosti ženy
Endometrióza je ženské onemocnění, neznámé etiologie. Některé ženy nemají téměř žádné problémy a jiné jich mají celou řadu. Endometrióza je stav, kdy se sliznice dělohy vyskytuje i mimo děložní dutinu. Nejčastěji se vyskytuje na vaječnících, vejcovodech, vnitřní výstelce břišní dutiny, na děložních vazech, ale i na povrchu střeva, v jizvě po operaci a ojediněle byla ložiska diagnostikována i uvnitř pochvy, uvnitř močového měchýře, na kůži a dokonce i v mozku, nebo v plicích.
Příznaky endometriózy
Nejčastějším příznakem endometriózy je bolest v podbřišku, která se obvykle objevuje před nebo během menstruace, ale nemusí souviset s menstruačním cyklem. U některých žen je tak silná, že výrazně negativně ovlivňuje kvalitu jejich života. Ale jsou i ženy, které mají endometriózu a ani o ní nevědí a zjistí se to např.. při operaci z zcela jiných důvodů, nebo při pátrání po příčině neplodnosti.Odhaduje se, že 30 - 40% žen s endometriózou má problémy s otěhotněním. Existuje jediný způsob jak jednoznačně stanovit diagnózu endometriózy, a to je "podívat se" do břišní dutiny. Dnes se to dělá pomocí laparoskopie, což je menší operační výkon, při kterém se zavede do dutiny břišní tenká trubička vybavena optikou a lékař na obrazovce monitoru prohlédne břišní dutinu. Konečné potvrzení diagnózy se provádí na základě mikroskopického vyšetření odebraného vzorku tkáně z ložiska, které je podezřelé, že jde o endometriózu. Podezření na některé formy endometriózy (např. endometrióza cystu vaječníku) lze vyslovit i na základě ultrazvukového vyšetření, ale definitivní diagnózu potvrdí pouze laparoskopie.
Endometrióza ovlivňuje plodnost ženy více způsoby,
nejčastěji způsobuje srůsty v oblasti vejcovodů, čímž dojde k narušení jejich funkce a vajíčko se nemůže setkat se spermií. Dost často se setkáváme s případy, při kterých vejcovody nejsou viditelně poškozeny, ale ložiska endometriózy jsou přítomny např.. na povrchu vaječníku nebo na vnitřní straně břišní stěny. V tomto případě se předpokládá, že tato ložiska produkují určité látky, které snižují pravděpodobnost oplodnění vajíčka spermií nebo narušují včasný vývoj oplodněného vajíčka.
Léčba
Endometrióza je onemocnění, jehož vznik a vývoj souvisí s produkcí ženských pohlavních hormonů (estrogenů) ve vaječnících, proto nevzniká u žen po přechodu, ale může se objevit i u mladých dívek už v pubertě. V zásadě je možné endometriózu léčit chirurgicky nebo pomocí medikamentů. Chirurgická léčba spočívá v odstranění ložisek endometriózy, případně i srůstů a většinou ji následně doplní léčba medikamentózní. Přístup k léčbě závisí i od toho, co je hlavní problém. Pokud je třeba odstranit bolest, doporučuje se chirurgická léčba s následným dlouhodobým podáváním hormonálních přípravků, které blokují stimulační vliv estrogenů na rozvoj endometriózy. Pokud je hlavním problémem schopnost otěhotnět, doporučuje se absolvovat laparoskopii, při níž se diagnóza potvrdí a pokud je to možné, ložiska endometriózy se odstraní. Někdy se také po výkonu doporučila následná dlouhodobá hormonální léčba, jenže její problémem je, že sice zabrání opětovnému rozvoji endometriózy, ale žena při ní neotěhotní. Proto se dnes po potvrzení diagnózy doporučuje, čím dříve využít některou metodu asistované reprodukce. Pokud jsou vejcovody v pořádku, možná zkusit inseminaci, pokud opakované inseminace selžou, nebo se zjistí poškozené vejcovody, přichází v úvahu mimotělní oplodnění (IVF). Nemá smysl dlouho čekat na spontánní otěhotnění, neboť endometrióza se velmi často a velmi rychle může obnovit. Vyléčit ženě endometriózu je obtížné a prakticky k úplnému a definitivnímu vyléčení dochází až když ustane činnost vaječníků.