Může to být cokoliv, od břehu potoka, seníku ve stodole, až po slunný kout ve vaší ložnici. Správně pozadí dokáže fotografii zlepšit, a naopak, nesprávné pozadí ji dokáže úplně zničit (např. dřez plný špinavého nádobí).
Budete velmi překvapeni, jaké zajímavé fotky získáte, pokud vyfotíte vaše dítě, jak pláče, mračí se nebo se zlobí. Konečně i tyto emoce patří k životu.
Počkejte si na pravý moment, a pak udělejte i čtyři - pět záběrů, když vaše dítě například poprvé rozbaluje vánoční dárek nebo si ručičkami dává do úst nějaké jídlo. Ze zkušeností víme, že většinou jedna - dvě fotografie z celé série dokáží zachytit úžasný okamžik.
nebuďte vzdáleni od objektu více než tři - čtyři metry, protože blesk dále nedosáhne a fotografie budou tmavé, nezřetelné a rozmazané.
Používejte přirozené světlo nejvíce, jak se jen dá.
Přečtěte si jej důkladně a detailně, a začněte experimentovat. Váš fotoaparát má možná mnoho funkcí, které nevyužíváte, přičemž byste je mohli při fotografování kreativně použít - např. možnost panoramatického fotografování.
Fotografie může být zajímavější, když je focena zboku, ne zepředu. Někdy se ani nemusíte dívat do hledáčku (doporučuji zejména, pokud máte digitální fotoaparát, když nepovedené fotky jednoduše vymažete). Zvedněte fotoaparát nad hlavu a foťte vaše dítě např. na oslavě narozenin v kruhu jiných dětí.
Kompozice je velmi důležitá. Nechcete přece odseknout spodky nohou nebo konce rukou ... Dávejte pozor, abyste celý váš objekt, případně část, kterou fotíte, viděli v hledáčku.
kdy je světlo teplé a jemné. Fotografování za poledne na silném slunci dělá nepřirozené barvy a nehezké stíny na tvářích a fotografované osoby mívají většinou přimhouřené oči.
Chcete přece zachytit, jak vypadala vaše rodina v daném okamžiku, takže by měly vypadat co nejpřirozeněji a uvolněně. To znamená, abyste se nenastrojili, aby si vaše dítě nedalo dolů brýle, když je běžně nosí, aby se máma nejprve nenalíčila, ačkoli je to běžně nedělá, nebo aby vaše neposedné dítě dlouho v klidu pózovalo.
Foťte z očí do očí. Největší chyba, kterou rodiče dělají, je, že fotí děti ze své úrovně pohledu. Klekněte si nebo si i lehněte, když je třeba, a vaše fotografie budou mnohem lepší.
Vytváří to statický pocit. Umístěte ho víc nalevo nebo napravo. Budete příjemně překvapeni výsledným pocitem z fotografie. Pokud máte fotoaparát s autofocusem, často se vám může stát, že při pokusu o nestředovou kompozici budou vaše fotografie rozmazané. Pokud se tomu chcete vyhnout, proveďte následující kroky. Pokud tedy chcete, aby vaše dítě nebylo ve středu fotografie, nasměrujte hledáček nejprve na něj, stiskněte spoušť do poloviny a podržte ji stisknutou, změňte kompozici, a až poté spoušť domáčkněte. Tento způsob si budete muset chvíli nacvičovat, ale rychle si na něj zvyknete. Dejte si pozor, aby postavy, které fotíte, nebyly příliš vzdálené, a tedy malé a nezřetelné. Vyhnete se pak vysvětlování, že ta malá nezřetelná postava před hradem je vaše dítě. Rozmyslete si tedy, zda chcete fotit hrad, nebo vaše dítě. Při focení si umístěte dítě tak, aby bylo na fotce jasně vidět. Pokud se vám nevejdou dva objekty současně, vyfoťte si je každý zvlášť, ať vyniknou oba.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu