těžko bychom hledali ovoce, které bylo v poslední době podrobeno tolika vědeckým výzkumům. Výsledky potvrdily to, co lidoví léčitelé v zemích, odkud granátová jablka pocházejí, věděli už dávno. To, že granátová jablka (Punica granatum) jsou pokladem pro zdraví, věřili už Peršané. Váže se k nim množství legend. Podle jedné z nich v rajské zahradě ochutnala Eva právě granátové jablko. Pro Egypťany byly symbolem nesmrtelnosti, proto mrtvé pohřbívali s těmito ovocnými plody.
Antioxidanty jsou látky, které chrání lidské buňky před škodlivým vlivem volných radikálů. Volné radikály číhají v okolním prostředí nebo jsou produktem činností probíhajících v lidském těle. Výskytu nepřátel pevného zdraví je nemožné zabránit, ale existuje šance neutralizovat jejich vliv.
Granátová jablka jsou plná výživných látek. Ideální čas na jejich konzumaci, podobně jako u ostatních druhů ovoce, je kvůli obsahu sacharidů dopoledne. V průměru obsahují 83 kalorií na 100 gramů. Jsou bohaté na rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která v našem jídelníčku stále chybí. I proto se pravidelná konzumace granátových jablíček doporučuje při problémech s trávením a střevy. 100 gramů granátových jablek pokryje skoro 20-procentní potřebu vitamínu C. V hojné míře jsou zastoupeny i vitaminy skupiny B, vitamin A, E, K, draslík, železo, magnézium, mangan, fosfor, selen a zinek. Zajímavostí je obsah látky s názvem punicalagin, který se hojně vyskytuje zejména ve šťávě z granátového jablka. Podle vědeckých výzkumů je tato látka spolu s taniny bojovníkem proti srdečním chorobám a škodlivým volným radikálům, které způsobují rakovinu prsu, prostaty a tlustého střeva.
Zdravotní benefity vycházejí zejména z antioxidačních vlastností granátového jablka. Mezi nejznámější patří:
Pokud upřednostňujete před konzumací samotných plodů čerstvé šťávy, čistý džus může být nahořklý. Jeho chuť zlepšíte, pokud přidáte několik kapek citronu a zázvoru. Tato vitamínová bomba se hodí i jako prevence v chřipkovém období. Semínka nepatří, rozhodně do odpadkového koše. Jsou plné živin a svou jedinečnou chutí ozvláštní saláty.
Ačkoliv neexistuje 100-procentní náhrada čerstvého ovoce, dávky důležitých látek lze doplnit i formou výživových doplňků. Extrakty z granátového jablka se doporučují pro lidi se srdečními chorobami, vysokým tlakem a cholesterolem i jako účinná prevence proti civilizačním onemocněním.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu