Přírodní lék na chřipku a nachlazení - ajurvédská česneková polévka

V dnešní době si sousta z nás myslí, že nemoci léčí jen léky z lékárny. Ale to vůbec není pravda. Léčit dokáže i “obyčejná” polévka. Že vám nic neříká ajurvéda ani alternativní medicína? Nevadí, vše vám vysvětlíme, a navíc přidáme i návod, jak tuto zázračnou polévku připravit.

ajurvéda, česnek, česneková polévka, repelent proti hmyzu, zdraví, nachlazení

Co je ajurvéda?

Ajurvéda je (opravdu) 5000 let starý komplexní medicínský systém, který se považuje se za matku medicíny. Název znamená vědu o životě a dlouhověkosti. Je považována za nejstarší zachovalý systematický způsob léčby na světě. A teď pozor! Světová zdravotnická organizace (WHO) uznává od roku 1982 ajurvédské medicínu za účinný a ucelený medicínský systém! Ajurvéda je nezastupitelná v prevenci onemocnění a umí si pomoci s mnoha chronickými onemocněními. V ajurvédě jsou recepty kterými se tělo uvede do harmonie - rovnováhy, tím, že mu dáte to co potřebuje. Ajurvéda se řídí přírodními zákonitostmi, které byly, jsou a budou platné stále.

Polévka, která léčí

V jarních a podzimních měsících i přes sluníčkové dny stále na nás "číhají" nepříjemnosti jménem rýma, kašel, kýchání či chřipka. O česnekové prevenci vůči těmto chorobám se už napsalo opravdu hodně. Ale nedávný výzkum Washingtonské státní univerzity dokázal, že česnek (díky látce alicin, kterou obsahuje) je 100 krát účinnější vůči typickým jarním a podzimním nemocem, než antibiotika. Možná si teď řeknete, proč se tedy z česneku nevyrábějí účinná léčiva? Nuže, řekněme si to přímo - farmaceutické firmy nemají zájem vynakládat finanční prostředky na nákladný výzkum česneku a jeho účinků na zdraví z jednoduchého důvodu. V česneku není nic, co by se dalo patentovat, balit a prodávat se ziskem. Kruté, ale pravdivé. Vynakládají se prostředky na nové a nové lékové sloučeniny (většinou syntetického původu) a kašle se na to, co nám příroda nabízí sama a co je ověřené tisíciletými zkušenostmi. Ve zkratce ještě dodáme, že látka alicin, kterou česnek obsahuje, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, krevní tlak, zabraňuje tvorbě krevních sraženin, snižuje riziko vzniku aterosklerózy a (což je v této chvíli pro nás podstatné) zabíjí škodlivé organismy v našem těle, včetně bakterií, způsobujících chřipku, nachlazení a kašel. Polévka, kterou vás dnes naučíme připravit je jedním z ajurvédských klenotů, pomáhajících při problémech s kašlem, kýcháním i chřipkou.

Co budeme potřebovat

Recept je na 4 porce

  • 26 stroužků česneku ve slupce
  • 26 stroužků česneku oloupaného
  • 2 lžíce másla (opravdového organického a ne nějaké náhrady)
  • 2 lžíce olivového oleje
  • ½ lžičky kajenského pepře
  • 1 a ½ lžičky čerstvého nasekaného tymiánu
  • 4 měsíčky většího citrónu, nebo 4 kolečka na ozdobení
  • ½ šálku kokosového mléka
  • 2 šálky nakrájené cibule
  • ½ šálku nakrájeného zázvoru
  • 3 a ½ šálku zeleninového vývaru (udělejte si ho více, budou možná nutné i 2 šálky navíc) 
  • podle chuti - mořská sůl a pepř

Jak na to?

Dáme vařit zeleninový vývar (nepoužíváme bujón!). Pravá čerstvá zelenina podle chuti (mrkev, petržel, celer a podobně). Nemusíme solit, postačí trošku pepře. Pečicí troubu si předehřejeme na 180 ° C. Mezitím vložíme do skleněné zapékací mísy (menší) 26 neoloupaných! stroužků česneku, které posypeme mořskou solí, zalijeme olivovým olejem a důkladně promícháme. Zapékací misku zakryjeme víkem. Pokud víko dobře netěsní, pomůžeme si tak, že na mísu natáhneme fólii na pečení a až potom přikryjeme víkem. Vložíme do trouby a pečeme cca 45 minut (česnek bude krásně dozlatova). Vytáhneme z trouby, složíme víko a necháme vychladnout. Zatím se budeme věnovat oloupaným stroužkům česneku. V pánvi rozpustíme máslo na středním ohni. Přidáme cibuli, trošku později tymián a zázvor a vše zasypeme kajenským pepřem. Mícháme, dokud není cibulka "do sklovita" (cca 3 minuty). Pak na ni nalijeme zeleninový vývar (zatím jen 3 a ½ šálku) a do této směsi vysypeme 26 stroužků oloupaného česneku. Necháme vařit na mírném ohni. Pokud je vývaru málo, dolijeme. Vychladlý pečený česnek chytáme do dvou prstů a po stisknutí nám ze slupky "vystřelí" stroužek. Tyto přidáme do vývaru a vaříme, dokud se česnek nezjemní (postačí 20 minut). Na závěr vylovíme zeleninu ze zbývajícího vývaru, přidáme k česneku a ponorným mixérem rozmixujeme celé naše dílo do hladka. Krém bude hustý, proto jej ředíme kokosovým mlékem tak, aby v něm "nestála lžíce". Minutku necháme přejít varem, odstavíme a opatrně ochutnáme - můžeme dochutit mořskou solí a pepřem. To je vše. Lék na neduhy v nose a krku máme hotový. Podáváme ozdobené s trochou kokosového mléka, čerstvou bylinkou a kolečkem citronu.

Otázky a odpovědi

  • Musím dát do této polévky přesně 52 stroužků česneku?

Do této ano. Pokud se zjeví recept na 48 stroužkovou česnečku, tak pak ne. V podstatě je to, jako například s piškotovým těstem. Pokud je to jednou dané, že do něj přijde 6 vajec, tak je tam dáme. Poznámka: v tomto případě není 52 magické číslo. Jednoduše je dáno bez ohledu na velikost a hmotnost stroužků.

  • Nebude tak mnoho stroužků česneku spíše škodit, než pomáhat?

Ne, nebude. Jsou to 4 porce, které opravdu téměř okamžitě prohlásí boj rýmě, chřipce a podobně. Má to sice v názvu polévka, ale ve skutečnosti je to lék - takže aby byl účinný, musí mít vyšší dávky přísad.

  • Nezhořkne česnek pečením?

Kdepak. Pečený česnek má úžasnou specifickou chuť, která je na hony odlišná od syrového. Ta chuť je jemně pikantní a trošičku nasládlá. Připomíná více nějaké exotické koření, než česnek, na který jsme zvyklí.

  • Nebude  během vaření smrdět kuchyň?

Bude. Ale? Česnekové aroma odpuzuje mnohé druhy dotěrného hmyzu a dokonce si poradí i s drobnými muškami, které vylétají z květináčů. Takže ušetříte za repelent.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sladké brambory a jejich využití v kuchyni a přírodní medicíně

Tato plodina je známá i pod názvem slunečnice hlíznatá, sladký brambor či "židovský brambor", a přestože není na...
více…

Smoothie z kurkumy na posílení imunity, detoxikaci těla a hubnutí

Kurkuma je aromatické koření, které pochází z jižní Asie. Jeho největším vývozcem je Indie, proto je také...
více…

Slepičí polévka se zázvorem - ideální pomocník při nachlazení

Slepičí polévka je přírodní prostředek, který výborně chutná a pomáhá s léčbou nachlazení. Lidové...
více…

Nemoci, za které si můžeme sami

Za civilizační nemoci si můžeme sami. Tak to je poněkud drsné konstatování a určitou roli zde hraje i dědičnost, ale...
více…

Kdy jít s nachlazeným dítětem k lékaři a jak předcházet nachlazení?

Na podzim a v zimě jsou malé děti častěji nemocné. Podzimní onemocnění způsobuje fakt, že se děti vrací po...
více…

Léčba rakoviny děložního čípku a prevence tohoto zákeřného onemocnění

Rakovina děložního čípku je onemocnění, které si sice každoročně vybírá tu nejvyšší daň, ale je to...
více…

Cibule účinně bojuje proti osteoporóze, česnek proti kvasinkám

Česnek a cibule - aromatický přírodní zázrak, který má více v oblibě mužská část lidstva. Ne, že by ženám...
více…

Olej z bílého máku - léčivé a kosmetické účinky

Makové koláče zná asi každý, ale znáte také účinky makového oleje? Je to za studena lisovaný chutný olej, který...
více…

Granátové jablko - chutné ovoce, které má preventivní i léčivé účinky

Granátové jablko je plod menšího stromu - granátovníku obecného, který roste převážně ve Středozemí. V tuhém...
více…

Bez černý - všestranná bylinka k zevnímu i vnitřnímu použití

Před heřmánkem klekni, před bezem smekni. Toto pořekadlo vystihuje důležitost obou léčivých bylinek. Ale my se...
více…