Dnes se homeopatie používá ve více než 80 zemích světa. Jako metoda léčby je legálně uznáná v 42 zemích a jako součást doplňkové a alternativní medicíny v 28 zemích. Některé země homeopatii začlenily do svého systému zdravotní péče a dokonce ji tam hradí zdravotní pojišťovny: například Švýcarsko, Francie, Belgie, Dánsko, Lucembursko, Rakousko či Velká Británie.
Kolébkou homeopatie je Evropa. Tuto metodu léčby poprvé v roce 1796 definoval německý lékař Dr. Samuel Hahnemann. Popularitu si získala již na počátku 19. století, protože úspěšně dokázala léčit infekční epidemii spály, cholery či tyfu. Z Německa se rychle rozšířila do celé Evropy a většiny zemí světa. Velký podíl na tom měli kněží a misionáři, kteří přinášeli domorodým národům Afriky, Indie a Austrálie i fyzické uzdravení. V současnosti používá homeopatické léky cca 20 - 25% obyvatel Evropy. Nejoblíbenější jsou v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Velké Británii, Irsku, Itálii, Rusku, Belgii nebo Francii, kde má sídlo i největší výrobce homeopatických léků, společnost Boiron. Podle statistik jsou nejčastějšími uživateli homeopatie příslušníci střední vrstvy a inteligence, spíše mladší lidé.
V Evropě absolvovalo vzdělávání v homeopatii přibližně 45 tisíc lékařů. Několikanásobně více je homeopatů - nelékařů. 25 - 40% lékařů v Evropě předepisuje homeopatické léky nebo doporučuje homeopatii svým pacientům. Nejvíce jich je v Německu, kde homeopatie vznikla a ve Francii, kde Dr. Hahneman žil na konci svého života. V Německu tři homeopatické nemocnice poskytují služby prostřednictvím lékařů homeopatů - ve Stuttgartu, Augsburgu a v Mnichově. V sousedním Rakousku jich je až sedm.
Homeopatie se v České republice používala do r. 1950, pak byla tehdejším režimem zakázána. V té době homeopatika používalo jen několik málo lidí, kteří si nechávali homeopatika dovážet za zahraničí. Šlo však spíše o léčitelství. Neexistovala žádná homeopatická společnost, nebyla možnost se v alternativní medicíně vzdělávat. Po roce 1989 se začala homeopatie u nás znovu praktikovat a rychle si získala mnoho příznivců. Roku 1990 byla založena ČMHS - Českomoravská homeopatická společnost. O rok později byl uspořádán první homeopatický kurz. V roce 1991 byla tehdejším ministerstvem zdravotnictví homeopatie prohlášena vedle akupunktury za lékařskou metodu a Českomoravská homeopatická společnost byla řádně přijata do České lékařské společnosti ČLS JEP.
K zázraku se přirovnává rychlost šíření homeopatie v Japonsku. Pragmatické Japonce poprvé s touto metodou léčby seznámila v roce 1996 Torák Yui, která měla homeopatickou praxi v Londýně. Homeopatii původně nevěřila, ale vystudovala ji, když jí homeopat v průběhu měsíce vyléčil chronickou ulcerózní kolitidu. Toto zánětlivé onemocnění střev ji trápilo roky navzdory různým způsobům léčby včetně kortikosteroidů. Od roku 1996 začaly vznikat jedna po druhé organizace a školy po celém Japonsku. V roce 2010 v Japonsku pracovalo již více než 500 profesionálních homeopatů v 250 klinikách po celé zemi. Odhaduje se, že v současnosti používá homeopatické léky více než 100 tisíc Japonců.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu