a když pouze krátkou dobu. Do té doby jeho fantazie neumí rozehrát takové situace s hračkami nebo jinými předměty, aby se dítě zabavilo déle než na pár minut. Pozornost také dokáže udržet pouze na krátkou dobu. Zamyslete se nad tím, jak si s dítětem hrajete. Máte pocit, že jste si s ním hrála celý den, ale ve skutečnosti se dítě stále pouze motalo kolem vás a o společnou hru pouze žádalo? Nebo i u vás dítě stále pouze čeká na to, když táta nebo máma budou mít na něj čas? A když si ho už konečně najdete, velmi brzy zavelíte "dost" nebo "stačilo"! Takto nikdy nebude mít pocit, že jste se s ním hráli a zbude mu jen, aby se naučilo hrát si samo. Na to, aby to dokázalo, potřebuje nejprve ke hře staršího partnera (rodiče nebo sourozence), od kterého se hrát naučí. Je jasné, že máte i jiné povinnosti, chcete mít také trochu času pro sebe, nemůžete si s ním hrát po celý den. Zkuste si alespoň občas najít čas a hrát si s ním tak dlouho, jak to bude bavit jeho. Ať ono rozhodne, kdy bude "dost". Uvidíte, že když si s ním zahrajete do sytosti, bude pak vyhledávat situace, aby bylo chvilku samo. A nebude se loudat u vašich nohou a "žebrat" o vaši pozornost.
Pouze zaměstnané dítě je šťastné dítě. Pokládá za hru všechno, co děláte vy - zametání, úklid, vaření. Zlobí se, když si hrajete bez něj. Často dá přednost vašim "hračkám" před těmi svými. Tím, že vás bude napodobovat, si nejen zahraje, ale dozví se i o životě, rodině, lidech a předmětech víc, než kdyby si hrálo samo s hračkami. Zapojte dítě zcela odmalička do domácích prací. Možná vám to bude trvat dvakrát déle, ale uklidíte si a zároveň zabavíte toho všechno napodobujícího a na všechno zvídavého človíčka. A buďte si jistá, že kromě dítěte se zabavíte i vy.
Dítě, které se pohybuje (i když jen po čtyřech), může dostat do ruky dětskou lopatku a smetáček a "pomoci" vám při úklidu. Určitě ho zabaví hra se stlaním postelí, hlavně když budete natřásat peřiny, případně ho do nich zabalíte. Děti milují nakupování a rádi vám při něm budou asistovat, pokud jim to dovolíte - vybírat jablíčka, jogurty. Když je do nákupů zapojíte, časem vás budou upozorňovat na věci, které jste ještě nekoupili. Stejně je zaujme vybalování nákupu. Stačí obezřetně vybrat křehká vajíčka, výrobky ve skleněných lahvích a nákup svěřit malému zvědavci. To bude radosti, když se z tašky vykutálejí pomeranče a jablíčka, která může honit po kuchyni a sbírat. Během vaření můžete dítě posadit na vysokou dětskou židli, před něj postavit hlubokou misku a podávat mu vhodné suroviny, aby je míchalo, "krájelo", ochutnávalo ...
Budete možná překvapená, jak dokáže např.. oloupat vajíčko natvrdo. Může vám pomáhat péct koláčky. Trochu vylitého mléka a vysypané mouky není nic vedle rozzářených dětských očích, když budete vyndávat "jeho" výtvor z trouby. Vůbec, pečení koláčků je výborná zábava i pro mnohem starší děti. Ale asi nejvíce nadšené bude dítě "prací" na zahrádce. Může se hrát s hlínou, přesýpat ji, rýpat do ní lopatkou, pozorovat broučky ... Snažte se, aby ani městské děti nebyly o tento zážitek ochuzeny. Vždy se najde někdo z příbuzných na venkově.
Podporujte ho v tom, aby si hrálo samo. Pokud vidíte, že je zaujaté stavěním věže, odolejte pokušení právě teď přijít k němu, začít ho objímat a mazlit se s ním. Nevolejte ho právě tehdy obědvat, nenuťte mu sušenky, nemluvte s ním. Nechte ho koncentrovat se na hru tak dlouho, jak to dokáže.
Pouze sebevědomé dítě se dokáže hrát samo a bude při tom šťastné. Když si hrajete spolu, nenásilně mu předveďte, jak si může s hračkou hrát. Rozehrajte scénku, při které dítě vynecháte ze hry. Začněte si hrát sama s medvídkem na lékaře a pacienta, dávejte mu léky, podívejte do krku, poslouchejte srdíčko. Pokud se chce zapojit dítě, nebraňte mu, dávejte mu podněty a pokud je samo aktivní, nechte ho, aby převzalo iniciativu a vymýšlelo, co dál. Předveďte mu, jak může panence "číst" knížku. Rozvíjejte samostatnost a sebevědomí dítěte stavěním kostek a různých logických her. Dbejte na to, aby nedostávalo úkoly, které ještě není schopno zvládnout.
Dítě, které umí vést dialog, si zahraje spíše samo, než dítě, které to nedokáže.
Pokud jich má více, většinu z nich odložte, po čase hračky vystřídejte. Dítě, které má příliš velký výběr hraček, se neumí rozhodnout, se kterou z nich se bude hrát, a v konečném důsledku nevydrží ani u jedné z nich. Nekupujte malému dítěti technicky složité hračky. Nebude si s nimi umět zahrát a vždy vás při hraní bude potřebovat.
Dítě si raději zahraje samo tam, kde jste i vy. Myslete na to, že umění hrát si s dítětem znamená přenechat mu iniciativu. Batole je rádo, pokud jste u něho a účastníte se na jeho hrách, ale nepřeje si, abyste mu stále ukazovali a předváděli jak co správně dělat. Ono je strůjcem hry a vy jste pouze účastníky.
Nezapomeňte však na to, že některé hry si jednoduše partnera vyžadují. Dítě nemůže chytat míč, když mu ho nemá kdo házet, a nemůže si hrát na schovávanou, když ho nemá kdo hledat ....Tip: Mějte vždy přichystané v zásobě "vzácné" hračky. Nemusí být na nich vzácné nic, pouze to, že je dítě dostává jen příležitostně a jindy jsou schované na nepřístupném místě. Velmi vám to pomůže, pokud skutečně nebudete mít na dítě čas a budete potřebovat, aby si pohrálo samo.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu