Zklamáním se jednoduše vyhnout nedá. Důležité je přijmout je jako součást života, poučit se a jít dál. Vždyť právě cesta za úspěchem je nejednou vydlážděná prohrami a zklamáními. Americká autorka několika bestsellerů Gena Showalter řekla: "Vzdát se je jedinou jistou cestou k prohře." Pokud naučíme své děti, že neúspěchy jsou přirozené a že je obrovskou chybou vzdát bez boje, zklamání je posunou dál a jednou nám za toto poznání poděkují.
Důležité je, začít dítě připravovat na prohry již v útlém věku a v kruhu rodiny, protože tam cítí jistotu a bezpečnost. Vhodnou formou jsou například společenské hry, protože při nich může dítě zakusit nejen slastný pocit výhry, ale i trpkou příchuť neúspěchu. Je nám jí líto, když vidíme zklamání, trápí nás projevy zuřivosti a záchvaty pláče. Nejednou rodiče bojují s vlastním emocemi, snaží se zachovat si chladnou hlavu a sami sobě kladou otázku, zda mají své dítě chlácholit, nebo ho nechat, ať to zvládne samo.
neměli bychom se snažit uklidnit ho. Je významné, aby dítě ze sebe dostalo hněv a negativní pocity. Pro děti je do jejich dalšího života rozhodující, aby si takové emoce prožily na vlastní kůži. Není vhodné, abychom s dětmi soucítili a chlácholili je. Rodiče by se neměli nechat strhnout vlastními emocemi. I když je pro ně obtížné vidět, jak jejich dítě pláče a zlobí se, měli by to vydržet, protože se jim to vyplatí a v budoucnu to jejich dítě ocení. Rodiče se tedy musí naučit akceptovat emoce své ratolesti, vyhnout se jakýmkoli formám hněvu či nadávek. Tolerance hraje v tomto směru významnou roli. Co je ještě důležité? Dítě by mělo mít pocit, že rodiče jsou zde pro něj a může se na ně vždy spolehnout a v případě potřeby ho podpoří. To i tehdy, když se mu nedaří a prohrává. Případný výsměch, provokace či připomínání prohry ze strany rodičů či ostatních účastníků hry jsou nevhodné.
dítě je připraveno, abychom si s ním v klidu popovídali. Je dobré vysvětlit mu, že pocity, které má, jsou správné a běžné. Později se třeba pokusit k započaté hře vrátit a dohrát ji. Pokud dítě s touto možností nesouhlasí, měli by ji dokončit alespoň ostatní. Protože pro dítě jsou vzorem rodiče a jejich chování, postupně tyto reakce odpozorovat a bude podobné situace zvládat snadněji. Proto své ratolesti ukažte, že prohru zvládáte s klidem a nevzdáváte se. Čím častěji tak učiníte, tím více se vám bude chtít dítě podobat. Tyto situace můžete využít i na rozhovor a vysvětlit mu, že prohry patří k životu. Jsou důležité na to, abychom se naučili být pokornější a více se snažili. Nezapomeňte zdůraznit, že snaha je sice nezbytná, ale někdy hraje podstatnou roli i štěstí či náhoda, které se ovlivnit nedají.
Společenské hry jsou tedy vhodným tréninkem zvládání proher později v reálném životě. Je důležité, abyste vybrali společenskou hru, která je přiměřená věku dítěte a důkladně mu vysvětlili pravidla. Pravidla dětem dodávají pocit jistoty. Pokud se dá, je vhodné, aby děti hrály spolu s někým, protože pokud se jim nedaří, může je dotyčný povzbuzovat a dodávat pocit jistoty a odvahu. Je dobré, že v takovém případě se nepříznivé pocity z prohry rozdělují na oba a na pocit, že dítě neprohrává samo. V případě, že se rozhodnete pro tuto alternativu, kromě zvládání prohry a vychutnávání si vítězství naučíte děti i to, co je pocit sounáležitosti a jak se komunikuje ve skupině.
V první řadě jsou si děti vědomy, že je necháváme vyhrát. Jenže ony chtějí vyhrávat samy a vlastním úsilím. Jen tak se naučí vyrovnat s neúspěchy v životě. Tím, že dítěti pomáháme vyhrát, dáváme mu najevo, že by to samo nedokázalo. Toto může mít za následek ještě větší hněv a pláč dítěte. Děti pak nevěří sobě ani svým schopnostem, jsou nejisté a úzkostné. Přestávají být motivovány hrát hry, protože mají pocit, že v nich i tak neuspějí.
Například je nutí do pohybových aktivit, ve kterých se dětem nedaří, protože je nebaví nebo nemají na ně schopnosti. Co s tím? Je mnoho rodičů, kteří chtějí, aby byly jejich děti úspěšnější v daném sportu jako oni sami a dosáhli v něm úspěchy, které se jim nepodařily. Vede to k tomu, že děti jsou vystresované, cítí se méněcenné. Mají pocit, že zklamávají své rodiče a nejsou hodní jejich lásky. Je dobré, pokud rodiče v takovém případě zváží pokračování v daném sportu a pokusí se najít takový, ve kterém bude dítě dobré. Případně nechají dítě, aby si sport vybralo samo.
Tohoto se držte, pokud vaše děti nerady prohrávají při společenských hrách:
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu