Stavba rodinného domu se chápe jako investice na celý život, proto se vysoké nároky kladou na hrubou stavbu, zejména z hlediska solidních a pevných konstrukcí, které se chápou jako prvek stabilního domova. Na popularitě konkrétních konstrukcí a materiálů určených na hrubou stavbu se podepisují i aktuální trendy v architektuře, technologická vyspělost a dostupnost v regionu.Výstavbu rodinných domů ovlivňují i výzvy na ochranu životního prostředí, a proto se o své místo na slunci bijí jednak materiály a konstrukce, které stojí na základech tradičních stavebních postupů, jednak nové stavební materiály a konstrukce, které nabízejí jiný pohled na stavebnictví v souvislosti s ekologií a šetřením energií.
Způsob realizace stavby rodinného domu ovlivňuje výběr stavebních materiálů. Vybrat si můžete zděnou, monolitickou nebo montovanou formu výstavby, případně jejich kombinaci. U monolitických staveb je typickým používaným materiálem vyztužený beton. Výstavba konstrukcí pomocí železobetonu je rychlá, efektivní a poměrně levná. Je to však studený materiál s malými akumulačními schopnostmi a často se kritizuje jeho vliv na vnitřní mikroklima. Při stavbě rodinných domů se proto aplikuje v nezbytné míře, zejména na nosné konstrukce, u nichž selhává použití jiných materiálů nebo je zbytečně složité (stropní konstrukce s velkým rozpětím nosných prvků, samonosné schodiště, subtilní zakřivené stěny organických tvarů, balkony a podobně). Nejpopulárnější formou výstavby rodinného domu je u nás zdění z maloformátových prvků, nejčastěji z cihly, pórobetonu či dřevoštěpků. Při rozhodování, jaký typ konstrukce a materiály použít při výstavbě domu, je důležité zaměřit se na tepelně technické vlastnosti materiálů, čili tepelný odpor, a součinitel prostupu tepla. Jsou to vlastně protipóly a platí, že čím je součinitel prostupu tepla nižší, tím hospodárnější se dům vytápí a tím větší bude i úspora energie.
Přírodní materiál, který prošel v posledních desetiletích obrovským vývojem a podstatně změnil svůj vzhled. Klasická plná pálená cihla a zdění mokrou cestou s velkou spotřebou malty se dnes používá vzácněji, většinou při rekonstrukcích památkově chráněných objektů, při výstavbě pilířů z cihel, při výstavbě vnitřních nosných stěn a příček, pokud je požadavek na vyšší neprůzvučnost.Jinou skupinu tvoří lícové cihly, které dnes patří k módním a nadstandardním stavebním prvkem.
Dobré tepelné vlastnosti zdiva z keramických tvárnic závisí také na realizaci spár, na přesnosti zdění a vypracování detailů v nárožích a koncích.
Vzniká tak, že jemná betonová směs se vylehčí vzduchovými bublinkami. Vzduch uzavřený v pórech má výborné tepelně a zvukově izolační schopnosti. Je to vlastně nejlepší a nejlevnější izolant. Pórobeton je ekologický neškodný, nehořlavý a mrazuvzdorný. Pórobetony se dělí podle použitého plniva (písek nebo popel) a podle obsahu pojiva (vápno nebo cement, nebo lidově na bílý pískový a šedý popílkový). Rozdíl se promítá do vlastností: z pískového vyrábějících výrobky z nižší objemovou hmotností, a tedy lepšími tepelně izolačními vlastnostmi a má také nižší ustálenou vlhkost, a tím i menší objemové změny, jak má jeho šedý kamarád.
Je třeba vědět, že při použití pórobetonových tvárnic na stavbě se na vnitřní nosné stěny uplatňují tvárnice s vyšší pevností a objemovou hmotností a na obvodové stěny tvárnice s co nejnižší objemovou hmotností, a tím i lepšími tepelně izolačními vlastnostmi.
Dřevní štěpka, cement, voda a další mineralizační komponenty - takové je složení štěpkocementových tvárnic. Cement zajišťuje vysokou pevnost, přísady odolnost proti vodě, ohni a solím a dřevo přináší zdravé bydlení s přírodním materiálem.Spojují se tak výhody betonu a dřeva do jednoho stavebního materiálu.
Již při projektu domu se rozhodněte pro konkrétní stavební materiál. Třeba si uvědomit, že interiérové vybavení lze kdykoliv vyměnit, ale stěny a stropy měnit nebudete, takže používat levné a nekvalitní stavební materiály se nevyplatí, protože zdicí materiály tvoří pouze 7 až 10% z celkových nákladů na stavbu. Dbejte na dodržování technologických postupů. Studujte vlastnosti materiálů, ptejte se na hodnoty tepelné, zvukové a požární odolnosti. V rámci jednoho podlaží by se měl použít pouze jeden druh zdicích prvků. Ani ten nejkvalitnější materiál vám nezaručí kvalitu stavby, pokud nebude kvalitně zhotovena.
Harmonogram, čili prostě průvodce celou stavbou, sice stavební úřad při výstavbě rodinného domu nevyžaduje, výrazně však usnadňuje realizaci stavby z hlediska nároků na lidské zdroje, mechanismy, materiály a energie. Jak se říká: Čím déle trvá výstavba, tím je dražší. Proto je časový harmonogram důležitý i z finančního hlediska. Tento dokument vyjadřuje váš záměr jako stavebníka a poskytne vám přehled o předpokládaných aktivitách během stavby. Pokud jste si objednali výstavbu domu na klíč, zhotovitel by vám měl předložit harmonogram, pokud máte v plánu stavět svépomocí, zůstává vypracování na vás. Podkladem by měla být projektová dokumentace a výkaz výměr, což je seznam všech potřebných materiálů, konstrukcí a s tím souvisejících objemů prací. Údaje o normové pracnosti, čili o potřebném čase na jednotlivé práce, se dají získat u specializovaných odborníků, který se zabývají vypracováváním časových harmonogramů, zejména pro velké stavby. Například na zdění je normový čas 2,64 Nh / m 3, čili pokud potřebujete vyzdít 54 m 3zdiva, počítejte se 142,56 hodinami. Pokud to rozdělíte na devíti hodinovou pracovní dobu a čtyři pracovníky, tak by tato zeď měla stát do čtyř dnů. Při vypracování časového harmonogramu se musí počítat i s technologickými přestávkami, které jsou důležité z hlediska kvality i estetiky stavby. Třeba brát v úvahu i fakt, že každá stavba má svá specifika, která závisí na složitosti stavebních prací, technologické náročnosti, lokality, dopravní dostupnosti, ročního období a způsobu výstavby. Při plánování si rozdělte průběh hrubé stavby na čtyři části - spodní stavbu, vrchní stavbu, střechu a fasádu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu