Hry s dětmi na sněhu
Chumelí se, chumelí, jako ve známe lidové písničce a naše děti mají ze sněhu obrovskou radost. Nevadí jim ani zmrzlé ruce, sníh za krkem a ani to, že se chodník před domem nebezpečně smeká. Právě naopak, klouzačka přímo před domem je pro ně super zábavou! Připravili jsme pro vás několik zajímavých her na sněhu, které jsou určené hlavně pro batolata, ale vyřádí se i školkáčci a dospělí.
Rozzuřený býk
Humor pozitivně ovlivňuje rozumový vývoj každého dítěte. A v této hře o něj nebude nouze. Vaše dítě si zahraje na zmíněného rozzuřeného býka a vy naopak na jeho toreadora. Tato hra je velmi vhodná právě do zasněženého prostředí exteriéru, neboť vyžaduje dostatečně velký prostor a měkké přistání. Nedoporučujeme ji tedy provádět v interiéru bytu - mohlo by dojít k úrazu.
Pomůcky - červený nebo jiný šátek, nepromokavé a co nejměkčí oblečení pro dítě.
Postup - Rodič rozprostře šátek u levého nebo pravého boku, přesně tak, jak to dělává toreador v aréně. Dítě se připraví s určitým odstupem od šátku, kterým rodič vlní, jakoby býka vyzýval. Dítě se na startovní čáře připravuje na výběh, přičemž funí a přešlapuje jednou nohou podobně jako býk. Když vykřiknete "olé", rozběhne se přímo "do" šátku. Když je už blízko, rychle ji nadzvedneme a otočíme se opět čelem k dítěti. Dáváme pozor, aby i přes měkký povrch nedošlo ke zraněním. Tato hra cvičí obratnost, odhad a koordinaci pohybů.
Dálkový ovladač
Celková pohyblivost zahrnuje všechny důležité pohyby, které se do šestého roku života musí dítě naučit. Patří mezi ně skákání, běhání, chození a mnoho jiných. Touto hrou si dítě procvičí všechny z nich.
Pomůcky: ohebná panenka
Postup: Rodič drží v ruce panenku a dělá jí různé pohyby. Kráčí, vyskakuje, zvedá jednu nebo obě ruce. Dítě má za úkol tuto panenku napodobovat. Tvořivosti se meze nekladou, proto může kopírovat například i zvuky. Úlohy se pak vymění a naopak rodič napodobuje pohyby, které dítě s panenkou dělá. Hra je vhodná do interiéru, kdy počasí nedovoluje pobyt venku, ale zahrát si ji můžete i v exteriéru.
Obměny: Velmi zábavnou obměnou Dálkového ovladače je hra Padající vločky, ke které nepotřebujeme žádné pomůcky a nejlepší je zahrát si ji venku. Obě tříbí právě pohybové schopnosti. Padající vločky navíc zdokonalují rytmus a hra je vhodná pro zahřátí před každou procházkou. Rodič vydává zvuky sněhových vloček "klop, klop, klop "a dítě do rytmu chodí. Pokud rodič mluví rychleji, dítě běží - jednoduše kopíruje rytmus. Dítě začne skákat - opět do rytmu, když se zmíněné "klop, klop" změní na "hop, hop!".
Lavina
Děti umí nejvíce pobavit dovádění. A při této hře budou muset prokázat nejen šikovnost svých rukou, ale i dobrý běh.
Pomůcky - teplé rukavice.
Postup: Určí se stanoviště, kde se shromáždí všichni soutěžící. Jeden z rodičů hru nehraje, ale je členem horské služby. Když zazní start, všichni se snaží udělat co nejvíce sněhových koulí - každý však pro sebe. Ale pak, jak horská služba vyhlásí poplach a zakřičí: "Lavina!", Každý si vybere svůj strom (který mu už bude do konce hry patřit) a běží se za něj skrýt s co největším počtem sněhových koulí. Pokud všechny nepřenese, před druhým kolem je musí člen horské služby odklidit. Po stavu ohrožení se všichni opět vracejí, dělají si sněhové koule, a když je třeba, běží s nimi za svůj strom. Hra končí, když soutěžící uznají za vhodné. A co s koulemi? No přece pořádná koulovačka!
Kuličky
Pamatujete se, jak se kdysi sbírali různobarevné kuličky? Strefovalo se jimi do jamek a ten nejpřesnější si je všechny odnesl. Podobně si můžete zahrát i tehdy, když za vašimi okny napadne pořádná sněhová nadílka. A věřte, že s těmi sněhovými to nebude o nic méně zajímavé.
Pomůcky - co největší počet sněhových koulí.
Postup: Do sněhu si vydlabeme několik hlubších jamek o průměru asi 20 centimetrů. Určíme si startovní čáru a na ni poklademe co největší počet předem připravených sněhových koulí. Ty se pak co nejpřesněji snažíme hodit do jednotlivých jam.
Obměny: Pro šikovnější a starší rošťáky máme připravenou hru - zajímavou variantu hry Kuličky. Rozdíl je pouze v počtu vytvořených jamek. Je jich pět, jsou různé velikosti a v různé vzdálenosti od startovní čáry. Největší je k čáře nejblíže a postupně se s větší vzdáleností průměr jam zmenšuje. Sněhové koule je ale třeba dělat tak, aby se vešly i do té nejmenší z nich. Nejmenší jamka je pětibodová a ta největší (která je tedy nejblíže) je pouze za jeden bod. Body si můžete klidně i zapisovat a sami uvidíte, kdo z rodiny je nejšikovnější.
Ztracený poklad Eskymáků
Děti zbožňují záhady. Všechny hry, které v sobě ukrývají kousek tajemství, mají pro děti osobité kouzlo. Při této se dítě naučí poznatky nejen vyhodnocovat, ale možná se mu podaří najít i poklad Eskymáků.
Pomůcky - mapa pokladů (zhotovená vámi nebo dítětem), malá drobnost jako poklad.
Postup: Rodič nejprve zhotoví plán nebo mapku, na kterou zakreslí přesné místo, kde by se poklad měl nacházet. Následně vyjde na určené místo a poklad (může jím být cokoliv) zakope pod sníh. Prostor může, ale i nemusí ohraničit větvičkami či kamínky. Je na rodičovské fantazii, jak moc bude pro dítě hra zajímavá. Záleží to samozřejmě nejen od pokladu. Dítě pak naviguje pokyny buď: "dva kroky doleva, čtyři dozadu", nebo menší děti "teplo, tepleji, hoří!"
Aladinův koberec
Tato hra je velmi jednoduchá, ale o to více zábavná. Od rodiče vyžaduje nejen dobrou fyzickou kondici, ale také dávku trpělivosti. Jedno i druhé si však budete muset vytrénovat, protože na tuto hru vzniká u dětí silná závislost.
Pomůcky - plachta z pevnějšího igelitu (o rozměrech přibližně 1,5 x 1,5 metru).
Postup: Aladinův koberec je především o zábavě. Ale co rodiče potěší víc než upřímný smích dítěte? To vaše posaďte na igelitovou plachtu a táhněte, táhněte, táhněte ... Věřte, že pro dítě je to zcela jiný zážitek než sáňkování.
Letní krajinka
Mysleli jste si, že jablíčka na stromech rostou pouze v létě? Omyl. S pomocí vodových barev si je můžete nakreslit, kolik se vám zachce. Stačí se jen teple obléci a vzhůru za létem!
Pomůcky - netoxické vodové barvy, láhev s čistou vodou (v případě, že mrzne), ochranné rukavice, kamínky nasbírané v přírodě
Postup: Na zasněžené louce nebo u vás v zahradě si vyberte čtvercovou parcelu (o rozměrech přibližně 2x2 metry), která vám bude sloužit jako malířské plátno. Klidně si ji můžete ohraničit kamínky, haluzemi nebo podobnými předměty. Ty budou tvořit provizorní rám vašeho malířského díla. Sníh v rámečku je třeba pořádně udupat, aby se do něj lépe kreslilo. Do sbírání kamínků, vybírání místa i udupávání sněhu je zapojeno i dítě, tím přispívá k dílu a má pocit odpovědnosti. Když jste všechny předchozí kroky zvládli, jde se na kreslení. Sluníčko, stromky, obláčky a jiné prvky letní země do sněhu vydlabává pomocí prstů či jiné pomůcky. Vše, co se na obraze objeví, je jen a jen na tvořivosti vás a vašeho dítěte. Na závěr si nasadíte ochranné rukavice, připravíte vodové barvy a "dílko" vymalujete. Opět je výběr a použití barev odrazem fantazie jeho tvůrců. Tato hra pomáhá rozvíjet dětskou představivost a učí ho rozlišovat barvy. Z vytvořeného dílka bude mít radost nejen dítě, ale i vy.
Obměny: Krajinka nemusí být pouze letní. Jak obměnu si můžete vytvořit krajinku podzimní, letní, ba i zimní. Hravou formou se dítě naučí všechna roční období.
Andílek
Vzpomenete si ještě, jak jste se v dětství váleli ve sněhu a mávali rukama sem a tam? Každý z dospělých si jistě pamatuje, co je to udělat anděla do sněhu. Nevěřili byste ale, kolik málo dětí v dnešní době tuto veselou kratochvíli zná. Aby to vaše k nim nepatřilo, nezbývá jen okusit jakost letošního sněhu.
Pomůcky - nepromokavé oblečení.
Postup: Na to, aby byl váš andílek takový, jaký má být, potřebujete zejména velkou sněhovou nadílku. V tomto případě věru neplatí, že méně je více. Lehněte si zády do sněhu - odvážnější se mohou i svalit, a mávejte rukama a nohama k sobě a od sebe. Po následném vyblbnutí vstaňte a dívej si své dílko. Pokud se vám sníh nedostane tam, kam nemá, klidně si udělejte i celou armádu andělů.
Kocour a myška
Netypická honička v zimní přírodě jistě pobaví nejen dítě, ale i vás. Kromě zábavy naučí váš "poklad" rychlým reakcím, posiluje sebedůvěru a zároveň cvičí postřeh. Před zmiňovanou hrou dítěti vysvětlíme, jaký vztah mají mezi sebou kočka a myš.
Pomůcky: plastová lahvička, dlouhý pevný motouz (cca 5 metrů), případně na přikrášlených šedá ponožka či šátek, kterou na láhev navlékneme
Postup: Do uzávěru láhve uděláme díru, přes kterou motouz provlékneme. Motouz na jeho konci zauzlujte, aby pevně držel s lahví. Láhev víčkem opět zavřeme. Láhev bude sloužit jako návnada pro kocoura, tedy bude představovat myš. Dítě v prvním kole hraje roli kočky. Vysvětlíme mu, že hladový kocourek honí rošťáckou myšku, které se na poslední chvíli vždy podaří kocourkovi uprchnout. Vy tedy pevně chytíte provázek do ruky a utíkáte s ním - samozřejmě, ne příliš rychle. Vždy, když se dítě přibližuje k láhvi, zatáhneme motouzem a myška opět uteče. Jakmile dítě význam hry pochopí, jistě zatouží ovládat vás a táhnout samo za provázek. Ve vyměněných rolích ho nepochybně pobaví nespokojený a ubručený kocour, který ne a ne šikovnou myš dohonit.