Hubnutí není zárukou toho, že budeme žít šťastnější život
Hubnutí není žádná záruka šťastnějšího života. Redukční dieta, to je těžká řehole, která se často podepíše i na psychice. Proto je klidně možné, že s ubývajícími kily nepřibývá skvělá nálada a celková pohoda. A často dokonce přichází pocit zklamání, pokud tedy nehubneme ze zdravotních důvodů a odměnou nám není lepší zdravotní stav.
Hubnete a zároveň sníte o tom, jak se váš život změní k lepšímu,
když budete mít o pár kilogramů méně? Buďte opatrní. Podle britské studie spolu jde ruku v ruce hubnutí a deprese. Do této studie se zapojilo 1979 lidí s nadváhou, kterým se v průběhu čtyř let podařilo ztratit 5 a více procent své hmotnosti. Jejich zdravotní stav se viditelně zlepšil. Zároveň však na tyto lidi zaútočily stavy deprese.
Hubnutí a psychika
Jak je to možné? Proč lidé, kteří se konečně vejdou do svých džínsů z mládí, neskáčou nonstop od radosti, ale naopak, přemáhají je stavy smutku? Vědci jmenovali několik důvodů, proč je to tak. Udržení si těžce vybojované hmotnosti chce velkou dávku sebeovládání. A to je vyčerpávající. Navíc, pokud zhřešíte, vás deprimuje, že své sebeovládání nemáte pod kontrolou a začnete se trápit. Ale ještě větší zklamání přichází tehdy, pokud zjistíte, že váš život se nijak radikálně nezměnil poté, co jste zhubli. Váš úmorný boj, abyste se dostali do velikosti 36, kolegové či kamarádi neocenili tak, jak jste očekávali...