Koberec tkaný z hadrů - předchůdce, který se opět vrací
Tkaný koberec z hadrů klidně můžeme označit za předchůdce současných koberců. Ještě v minulém století byl povinnou součástí výbavy nevěst. Když se na trhu objevily moderní celoplošné a kusové koberce, z domácností se postupně vytratil. V současnosti však prožívá svou renesanci. Nejčastěji ho najdeme ve venkovsky zařízených interiérech, kam vnáší domáckou a útulnou atmosféru.
Lidový původ
Tkaní patřilo na vesnici k běžným domácím pracím. Tato technika zhotovování plátna nebo hadrových koberců je známá od 11. století. Jednobarevná nebo pestrá utkána textilie původně sloužila na pokrývání stěn, koní, slámy v postelích nebo jako přikrývka. Jako koberec se začala používat až později, s nástupem dřevěné podlahy. Savý napouštěcí koberec sloužil nejen na zmírnění chladu, ale i na zkrášlení obydlí.
Hadrová krása
Výrobní postup hadrového koberce je poměrně jednoduchý. Základem je bílá osnova, do níž se kolmo vkládá tzv. útok, materiál vytvářející strukturu koberce. Barevný vkládaný materiál tvoří nastříhané zbytky látek nebo hadrů. V minulosti se na osnovu používaly i barevné nitě, z nichž šikovná tkadlena dokázala vytvořit různé vzory.
Vyžadovalo si to však více času a precizní střídání nití. V současnosti se barevnost koberce dosahuje vkládáním různobarevného útku, čímž při tkaní vznikají pestré pruhy, vzory nebo melír. Při koupi je důležité všímat si hustoty materiálu, která má podstatný vliv na trvanlivost. Na řídko utkaný koberec s nedostatečně přeříznutým útkovým materiálem se po čase může rozpadnout.
Pro tradiční savý napouštěcí koberec je typické třásňové zakončení. Namísto třásní se kdysi používala páska, která se však po čase odlepovala, což nepůsobilo esteticky. Koberce, na kterých neměly být třásně proto tkadleny ručně obšívat.
Šířku koberce určuje počet nití napnutých na osnově. Právě tvorba osnovy je nejpracnější a časově nejnáročnější částí tkaní. Utkání metru koberce trvá zhruba hodinu a půl. Hadrové koberce zhotovené na tradičních stavech jsou dostupné ve třech základních šířkách: 50, 60 a 70cm. Délka je v podstatě neomezená a rozhoduje o ceně koberce. Na průmyslových strojích je možné zhotovit větší rozměry koberců, například 1,5 x 2 či 2 x 3metry.
Snadná údržba a různorodé využití
Největší výhodou tkaných hadrových koberců je snadná údržba. Koberce do dvou metrů se mohou prát v pračce na 30 nebo 40°C. Delší kusy je třeba prát ručně při nízké teplotě, aby se nenarušila jejich struktura.
Existují dílny, které vám utkají savý napouštěcí koberec na zakázku, a tak si sami můžete určit nejen délku, ale i barevné ladění. Tkaný materiál má různorodé využití. Z něj mohou být nejen koberce, ale i polštáře, tašky, polštářky, potahy, záhlaví na postele či ubrusy.