Jak chránit děti před nebezpečným hmyzem?
Děti milují teplé dny, které jim umožňují pobyt venku. A právě proto je třeba klást velký důraz nejen na jejich ochranu před slunečními paprsky, ale i před nebezpečným hmyzem jakými jsou klíšťata, komáři, vosy a další bodavý hmyz.
Prevence
Samozřejmě, nejúčinnější je používání kvalitních a ověřených repelentů a také vyhýbání se oblastem s velkým výskytem nebezpečného hmyzu. Ale co když to tak úplně nejde? Přinášíme vám několik rad, jak přežít pobyt v přírodě, aniž bylo vaše dítě ohroženo nákazou z kousnutí či bodnutí. Rozhodně nemyjte své dítě před pobytem v přírodě parfémovanými mýdly, také se vyhněte parfémům či voňavým šampónům. Důležitá je také barva oblečení - bílé kalhoty jsou přímo magnetem pro klíště, proto raději vyberte svému dítěti tmavší oblečení. Žlutá zase může přitahovat včely a vosy. Pokud se chystáte dělat v přírodě piknik, myslete na to, aby bylo jídlo vždy důkladně uzavřené, dokud se nerozhodnete jej konzumovat. Zvláště se to týká sladkých jídel, ale zejména masa, jehož vůně dokáže přilákat doslova roj vos. Také nápoje skladujte v uzavřených lahvích, vyhněte se sklenicí s brčkem, použité nádobí hned omyjte nebo uzavřete.
Není repelent jako repelent
Už se vám stalo, že jste použili repelent a přesto jste si domů přinesli hromadu nepříjemných štípanců? Možná proto, že jste použili nesprávný přípravek. Na obalu repelentů si pozorně všímejte, kolik procent látky DEET obsahuje. DEET je chemická zkratka pro N, N-diethyl-3 metylbenzamid, což je dnes nejúčinnější látka používaná v repelentech. Repelent obsahující 20% DEET dokonale ochrání před klíšťaty, 23% i proti komárům. Proto si pozorně všímejte, jaký repelent kupujete.
Náš tip
Dětská pokožka je náchylná kromě štípanců i na sluneční paprsky, víte jak správně chránit svou ratolest? Repelent použijte ještě před tím, než se do přírody vydáte. Nastříkat ho můžete rovnou na pokožku nebo na oblečení. Na obličej ho své ratolesti aplikujete tak, že si stříknete do dlaní, rozetřete je a pak dlaněmi přípravek nanesete na obličej. Vyhněte se očím! Repelent působí přibližně 5 hodin. Pokožka miminek samozřejmě nesmí přijít do kontaktu s žádným repelentem, proto raději zvažte pobyt miminka v přírodě. V případě nejmenších používejte síťky proti hmyzu, pomůže také, pokud repelent nastříkáte na kočárek, deku nebo oblečení dítěte. Sáhnout můžete i po přírodních repelentech. Ale ty vaše děti nemusí ochránit dostatečně. Přípravky na bázi eukukalyptu vydrží do dvou hodin, u bylinných repelentů je to jen něco kolem dvaceti minut.
Chůze ve vysoké trávě?
Nadále platí, že byste se měli s dětmi co nejméně zdržovat v oblastech se stojatou vodou, či na hojně rozkvetlých loukách. Chůze ve vysoké trávě už dávno není romantická, ale ohrožující zdraví.
Po návratu důmů
Po tom, co se s dětmi vrátíte z přírody, důkladně je osprchujte, abyste je zbavili pokožku zbytků repelentu. Nezapomeňte je důkladně prohlédnout, zda se na jejich těle nenacházejí štípance nebo klíšťata. Nevynechejte žádný záhyb, ani vlasatou část hlavy, ale ani místa mezi prsty na nohou. Oblečení, ve kterém byly děti v přírodě, hned vyperte a pokud je to možné, použijte sušičku na prádlo. Pokud byste náhodou našli na pokožce dítěte štípance, nebo odstranili klíště, následující dny ho pozorně sledujte. Zapiště si do kalendáře, kdy jste klíště odstranili. Pokud se u vašeho dítě v průběhu týdne až tří od kousnutí projeví horečka, vyrážka, červený flek, bolesti celého těla, únava, bolest hlavy, ztuhlý krk nebo dezorientace, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a informujte lékaře.