Jak dezinfikovat zahradu?

Zahradníci a pěstitelé, kteří se snaží zajistit, aby jejich plodiny dosáhly co nejlepšího růstu a výnosu, čelí mnoha výzvám. Jednou z největších je boj s patogeny, které mohou v půdě přežívat a způsobovat nemoci rostlin. Aby bylo možné tento problém řešit efektivně, je důležité věnovat se dezinfekci půdy v pravý čas. Ideálním obdobím pro tuto činnost je podzim, kdy končí vegetační období. Tento čas byl zvolen ne náhodou, ale z dobrých důvodů, které si nyní vysvětlíme podrobněji.

Kdy prořezávat višně?

Jak vybrat zahradnické nůžky?

Když rostliny ve vašem skleníku či na zahradě dožívají poslední fáze svého růstu a sklizeň je téměř u konce, nastává ideální čas pro dezinfekci. V tomto období, obvykle na konci podzimu, jsou patogeny jako houby a bakterie stále přítomny v půdě, ale rostliny už nejsou tak náchylné k nové infekci, protože jejich vegetační cyklus končí. Kromě toho, příprava půdy na zimu a budoucí vegetační sezónu v tomto čase umožňuje, aby se v půdě do jara obnovil zdravý mikrobiální život.

 

Pro pěstitele je důležité, aby po vyklizení skleníku nezůstávali v klidu, ale začali s dezinfekcí. Jednou z efektivních metod je aplikace dusíkatého vápna. Tato látka je známá svými dezinfekčními účinky, které pomáhají eliminovat patogeny v půdě. Na každý metr čtvereční plochy se doporučuje použít přibližně 100 gramů dusíkatého vápna. Po aplikaci je důležité půdu důkladně zalít a skleník nechat zavřený po dobu jednoho měsíce. Tento postup zajišťuje, že dusíkaté vápno pronikne hlouběji do půdy a zvýší své dezinfekční účinky. Po měsíci je nutné půdu znovu zalít a následně skleník dobře provětrat, abychom zajistili, že se do jara obnoví zdravé prostředí pro nové výsevy a výsadbu.

 

Zahrady nejsou výjimkou, zejména pokud na nich rostly rostliny postižené houbovými chorobami. Podobný postup, jako se používá ve skleníku, se aplikuje i zde, s tím rozdílem, že na ošetřenou oblast se navíc přikryje plachta z neprodyšného plastu, ideálně tmavé barvy. Tento krok zvyšuje teplotu půdy pod plachtou, což společně s dusíkatým vápnem vede k ještě efektivnější dezinfekci.

 

Je důležité si uvědomit, že i když dusíkaté vápno ničí patogeny, současně má dopad i na prospěšné organismy v půdě. Proto je aplikace tohoto prostředku doporučena s dostatečným předstihem před novou vegetační sezónou. To umožní, aby se mikrobiální život v půdě do jara postupně obnovil a byl připraven podporovat růst nových rostlin.

 

V neposlední řadě je důležité nezapomenout na dezinfekci zahradního nářadí a obuvi, aby se zabránilo opětovnému zanesení chorob do ošetřené půdy. Aplikace dusíkatého vápna krátce před jarními pracemi by nebyla rozumná, protože půda by byla jen částečně sterilní a mohlo by dojít k rychlejšímu šíření patogenů s nově vysazenými sazenicemi v takto upravené půdě. Tímto plánováním a péčí zajistíte, že vaše zahrada a skleník budou připraveny na další sezónu bez zbytečných problémů s chorobami rostlin.

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…

Je uzení zdravé? 5 rad, jak si pochutnat bez výčitek

Můžete si dopřávat uzené maso, ryby, sýry, klobásy a další dobroty, aniž byste tím ohrozili své zdraví? Pokud se...
více…

Bazény pro osvěžení v parných dnech i pro vodní radovánky

Hitem v posledních letech jsou bazény na zahradách. V letním období ocení bazén nejeden majitel domu a zahrady....
více…

Na plynovém grilu připravíte famózní pokrmy!

Grilování patří k hezkému letnímu počasí stejně jako koupání v bazénech a v přírodních koupalištích....
více…

Grilovací sezóna je tu – vyměňte starý zahradní gril za nový!

O Češích je známo, že jsou to milovníci grilování. Také rádi posedíte s rodinou nebo přáteli na zahradě a...
více…

Venkovní krb - zakládání, komín a bezpečnost

Postaven v závětří, tak trochu stranou od sousedových oken či fasády, si potichoučku bafá svou dýmku míru na znak...
více…

Poslední práce na zahradě se nevyplatí zanedbat

Zatím ve dne nemrzne a nesněží, proto máte ještě dostatek času, udělat něco pro svou zahrádku. Protože co dnes...
více…

Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady

Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je...
více…

Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Chyby, které škodí našemu trávníku

Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned...
více…