Jak koupit počítač
Při koupi počítače se musíme rozhodnout o pořízení mnoha komponent a jejich parametrech: RAM (random-access memory), procesor a jeho rychlost, kvalita a schopnosti grafiky, velikost pevného disku atd.
Zde najdete základní pokyny pro váš začátek. Na stránkách tohoto serveru naleznete další, pro vás zajímavé informace.
Věci které budete potřebovat:
-
CD ROM mechaniku
-
CD RW vypalovací mechaniku
-
CPU procesor
-
Paměti RAM
-
Počítačovou klávesnici
-
Počítačovou myš
-
Monitor k PC
-
Reproduktory pro PC
-
Pevný disk (HDD)
-
Modem
-
Tiskárnu
-
Zvukovou kartu
-
Grafickou kartu
-
Čtečku paměťových karet
-
Počítač
-
Programy (Operační systém, obslužné, kancelářské programy, antivir…)
Jak na to:
-
Vyberte si specializovaný obchod, například obchod s elektronikou, místní počítačovou firmu, internetového providera, který nabízí i počítače a jejich komponenty pro své zákazníky.
-
Kupujte tehdy, když skutečně potřebujete nakupovat. Nemá cenu čekat na nejvhodnější nabídku, slevovou akci atd. Výpočetní technika rychle mění cenu a už během půl roku po uvedení na trh její cena výrazně klesá.
-
Rozhodněte se, které komponenty budete v konfiguraci počítače potřebovat. Například, když budete vytvářet náročnou grafiku, přehrávat filmy a upravovat zvukové format, budete potřebovat mnoho paměti RAM. Na druhé straně, pokud vaše činnost bude spočívat hlavně ve vytváření a prohledávaní databází, hraní her atd., budete potřebovat hlavně výkonný procesor.
-
Rozhodněte se, zda chcete přenosný počítač, protože s ním budete cestovat například do práce a zpět, nebo stolní počítač.
-
Vyberte si model a značku známou svou kvalitou, rozumnou cenou a kvalitní technickou podporou.
-
Na základě vašich pracovních a dalších potřeb, se rozhodněte, jakou konfiguraci počítače budete potřebovat. Základní konfigurace zahrnuje výkonnost procesoru a jeho rychlost, kapacita paměti RAM a velikost pevného disku.
-
Určete si další technické vybavení, které budete potřebovat. Například CD-ROM, DVD-ROM, počet USB konektorů atd.
-
Vyberte si jaké periferie a další vybavení musí počítač mít, nebo s čím bude muset spolupracovat. Například modem, zvuková karta, video karta, reproduktory atd.
-
Určete si kolik interních rozšiřovacích slotů a šachet pro pevné disky budete potřebovat v případě, že zamýšlíte v budoucnu počítač výkonnostně vylepšovat.
-
Pouvažujte, jaké programy by měly být v počítači při koupi nainstalovány. Například poslední verze operačního systému typu Windows, antivirový program, kancelářské programy, program na tvorbu databází nebo účetní software.
-
Zvolte si délku záruky nebo servisní službu, která odpovídá vašim potřebám.
Tipy a varování.
-
Sledujte konfiguraci vámi vybraných modelů a porovnávejte jejich ceny v případě, že je příliš vysoká nebo naopak nízká. Informace získávejte ze specializovaných časopisů a webových stránek.
-
Je třeba pochopit, že RAM je oblast kam si počítač ukládá dočasné soubory během zpracovávání nějaké úlohy. Ačkoliv mít více paměti je vždy lepší volbou, není to zas tak potřebné při zpracování textu.
-
Naproti tomu jsou počítačové hry velmi náročné na velikost RAM, zpracování grafiky, zvuku atd. Tyto programy jsou také velcí žrouti počítačové paměti.
-
Dnešní procesory jsou obvykle dostatečně výkonné pro většinu i těch nejnáročnějších aplikací jakým je například úprava videa.
Autor: Lenka Kostková