Jak obléci dítě do školky?

Jak obléci dítě do mateřské školy? Především funkčně, ale i s ohledem na estetické cítění a přání našich nejmenších. Je třeba počítat i s tím, že se oblečení může při aktivitách ve školce zničit. Zbytečně děti nestresujme tím, že v tomhle nesmí kromě sezení nic dělat!

Proto první rada zní

Neoblékejte dětem věci, které jsou nám vzácné, tzv.. sváteční. Děti do školky nechodí na módní přehlídku nebo soutěž. Je sice velmi lákavé obléci naši princeznu jako Barbie nebo poslat do kolektivu "malého frajera". I v dnešní době se dá za pár korun koupit oblečení, které je "in", ale nebude nám líto, když doslouží svou funkci a jednoduše ho vyhodíme nebo použijeme na hadry. Oblečení, které budeme chtít odložit pro dalšího potomka nebo stálo hodně peněz či je nám jinak vzácné, do školky nepatří.

Druhá, neméně důležitá 

V mateřské škole by měla být teplota uvnitř vždy přiměřená, proto se i my budeme řídit aktuálním ročním obdobím.
Jaro a podzim: nejideálnější je dítěti obléci tílko, tričko s krátkým rukávem, tepláky a mikinu (svetřík) - kterou podle potřeby použije. Na ven lehkou "přechodnou" bundu, tenkou čepici.
Zima: tílko, tričko (pokud tenké, tak s dlouhými rukávy, pokud teplé, tak s krátkými), tepláky (nejlépe zevnitř trochu oteplené), punčocháče a svetr. Vhodné je mít vyhrazenou kombinézu nebo oteplovačky, čepici, šálu a samozřejmě rukavice.
Léto: podle počasí připadá v úvahu tričko, tepláky případně krátké kalhoty a tričko s dlouhými rukávy či lehčí svetřík a pokrývka hlavy. Samozřejmě, vždy se řídíme aktuální předpovědí počasí. Klidně si ze sledování několikaminutového počasí můžeme udělat rituál (nebo podívat teletext, internet ...), a pak si spolu nachystat oblečení na následující den.

Rada třetí

Ke školce neodmyslitelně patří přezůvky a oděv na cvičení. Někteří rodiče ve snaze ušetřit dají dítěti o číslo (někdy i o dvě) větší bačkůrky nebo pantofle po sourozenci. Uvědomme si, že děti, které navštěvují mateřskou školu, stráví v pantoflíčkách větší část dne. Nesprávnou obuví jim deformujeme nohu, znemožňujeme jim aktivní pohyb a vystavujeme je velkému riziku ublížení na zdraví (vymknutý kotník, pád ze schodů ...). Opak velkých pantoflí jsou malé bačkůrky. Nemluvě o následcích nošení této obuvi (deformace nohy a s tím související i růst, štěpení nehtů, puchýře ...), sami podle sebe víme, jaké to je, když tlačí boty. Nejlepším signálem na výměnu dětské obuvi je palec tlačící se ze stabilní formy pantofle. Při výběru oblečení se řídíme pokyny učitelky a přihlížíme i zde na roční období. Děti vždy cvičí ve odvětraných místnostech nebo přímo u otevřených oknen. Jde o trenýrky a tílka, nebo o tepláky a trička. Doporučují se přibalit i náhradní ponožky. Pyžamo - osvědčila se froté pyžama nebo kvalitní bavlněná. V letních měsících si děti pochvalují pyžama s krátkými kalhotami a rukávy.

Skříňky

  • Vybavení skříňky - pokud je to v našich finančních možnostech, schováme dítěti do skříňky všechno jako náhradu. Nejdůležitější je náhradní prádlo: i když váš mrňous neměl už dávno žádnou nehodu, stává se, že se děti v zápalu hry jednoduše zapomenou dojít na toaletu nebo se pomočením projeví přicházející nemoc, nebo se jednoduše nechtěně polejí, a pak bude náhradní prádlo nutné. (Pro dětské ego je velmi ponižující, když čas, dokud se prádlo vysuší, musí strávit jen v punčocháčích, přinejhůř v náhradním oblečení od druhého dítěte či v pyžamu).
  • Zdravotní rada: pro chlapce jsou vhodnější trenýrky než slipy. Náhradní oblečení: dejte do skříňky i náhradní tričko, nejlépe s dlouhým rukávem (vhodné je pro všechna roční období), tepláky, ponožky. Věci mohou být klidně o číslo větší. Jako první pomoc to stačí, i když bude mít dítě vyhrnuté rukávy. Může se stát, že tuto "náhradu" ani půl roku nevytáhnete ze skříňky.
  • Zima a déšť: určitě se vám stalo, že jste někdy ráno zapomněli doma rukavice nebo šálu, nebo jste si mysleli, že jsou v bundě (a oni tam po příchodu do školky nebyly) a pro vypočtené minuty na autobus do práce jste neměli čas se vrátit. Nevadí! Ve skříňce máme schované náhradní. Nechceme přece, aby náš mrňous stál venku v pozadí s rukama v kapsách, když si jiné děti hrají se sněhem.
  • V současnosti se dají koupit dětské bundy, které jsou vybaveny nepromokavou vrstvou, kabátky nebo flanelové, manšestrové a jiné látky vodu propouštějí. Deštníku určitě do mateřské školy nepatří. Vhodná je pláštěnka, ale tu potřebujete i doma. Existují igelitové pláštěnky nebo tzv.. ponča. Ty mohou ve skříňce odpočívat celý rok.

 Jaké oblečení ANO - NE

  • Sukně: Děti už v tomto věku chápou jistou formu sexuality (z filmů nebo od starších sourozenců vědí, že je něco zábavného na tom, když se chlapci dívají dívkám pod sukně. Není to však každému příjemné, když se celá "mužská" část školky baví na jejich účet.). K dívkám však sukně či šaty patří. Ano! Nejlepší na akce - návštěva divadla, vystoupení pro rodiče či jiné školkařské příležitosti. Dívky si život bez sukní nedovedou představit a vysloveně se sukní dožadují. Některé mateřské školy mají našité sukně na hraní, které se oblékají na  kalhoty.
  • Barvy: Každý z nás má vrozený jistý druh vkusu. Pokud si vy nedáte na sebe fialovou, žlutou, hnědou a zelenou barvu v jednom oblečení, nedávejte takové barvy ani vašim dětem. I oni mají vkus, oči a chtějí se trochu líbit.
  • Šle: Každý zručný školkař si umí svléknout kalhoty na šle. Obléci? Někdy i my dospěláci máme problém se šlemi. Takové kalhoty perfektně zakrývají záda. Ale i překážejí a zdržují při oblékání a kromě toho se často rozepnou i samy.
  • Knoflíky a zip: Starší školkař by měl zvládat knoflíky bez problémů, i zip rychle ovládá. Pozor však na některé druhy oblečení, se kterým se špatně manipuluje.
  • Guma: Nejpraktičtější na kalhotách je guma. Takové kalhoty se snadno stahují a vytahují. Lepší je širší, a ne příliš úzká guma.
  • Rifle: Oblečte si rifle a dřepejte v nich, válejte se, pokuste se sednout do tureckého sedu ... pokud je vám to pohodlné, tak můžete dát dítěti i rifle. Výzkumy však ukazují, že jsou nevhodné pro dlouhodobé nošení pro dospělé, tak určitě nebudou vhodné pro naše "poklady" (mj. chlapcům vytvářejí teplotu nevhodnou pro varlata a zapařují je). Někteří rodiče budou namítat "Takový mrňous přece nebude rozhodovat, co si na sebe oblékne. Nemáme zbytečné peníze. "Je však třeba si uvědomit, že dítě i oblékáním vychováváme k estetickému cítění.

Zde jsou naše rady

  • kupujte hned od narození dvě, tři barvy do šatníku, budou se vám snadněji kombinovat
  • čepice, rukavice a šály mějte ke dvěma bundám
  • rozlišujte věci na "ven" a "sváteční"
  • jedny gumáky by neměly doma chybět
  • důležitým dětským doplňkem k oblečení je hygienický kapesník, na jeden druh oblečení alespoň jeden (v bundě, ve svetru, v teplákách)
  • Dítě je třeba od narození vychovávat k určité úctě k věcem. I k oblečení! Neznamená to, že pokud se řekne oblečení "na ven", že ho musí roztrhat nebo naschvál ničit. V předškolním věku se však prostě nedá jistému opotřebení šatstva, jako např.. občasným děravým "kolínkům", vyhnout. Vyvarujte se jako rodiče toho, že budete dítě za odřené boty či děravá kolena nepřiměřeně kárat.
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články