Jak ochránit váš počítač před zavirováním
Pokud máte podezření, že váš počítač je zavirován, proveďte všechny níže uvedené kroky, abyste se vyvarovali nakažení dalších počítačů.
Co budete potřebovat
Postup:
-
Buďte obezřetní, pokud na váš disk a soubory na něm mají přístup i jiní lidé.
-
Nepoužívejte media, která byla opakovaně na jiných počítačích, nestahujte soubory z neověřených webových stránek a neotevírejte přílohy e-mailů, které jste neočekávali, nebo od lidí, které neznáte. Nicméně buďte opatrní i tehdy, pokud vám takovýto e-mail zašlou i lidé, které znáte, ale který má vágní popis e-mailu. Například “Koukni na tyto obrázky” atd.
-
Obstarejte si antivirový program pro bezpečnější ochranu sdílených disků, pro bezpečnější stahování souborů z internetu a čtení e-mailových příloh.
-
Jestliže si myslíte, že je ve vašem počítači virus, navštivte webové stránky vašeho poskytovatele antiviru a nainstalujte si nové verze programu. Program sice není schopen virus vymazat, ale je schopen ho najít a identifikovat ho.
-
Najděte si na webu informace týkající se specifikace nalezeného viru. Napište například jméno viru, nebo jméno souboru do vyhledávače, následované slovem virus. Například “Melisa virus”, nebo “Bubbleboys virus” a podobně.
-
Stáhněte si a nainstalujte si programové záplaty (patches) jež vám pomohou zneškodnit virus. Nebo postupujte podle níže uvedených pokynů, které vám pomohou najít viry a vymazat je ručně.
-
Spusťte poté jiný antivirový program, abyste si byli jistí, že problém s viry byl skutečně vyřešen.
-
Obezřetně přistupujte k přílohám v e-mailu i tehdy, když jsou ukončeny například.doc, .exe, .com, .xls, nebo příponou.ppt. Nikdy neotevírejte přílohy, jejichž soubory končí na.vbs nebo .js protože pro běžného uživatele počítače takovéto soubory nemají žádný smysluplný účel.
Tipy a varování:
-
Ujistěte se, že na disku není nic, co byste chtěli uchovat, pokud jste se rozhodli ho kvůli značnému zavirování zformátovat.
Autor: Lenka Kostková