Jak oživit holé stěny v bytě či domě?

Holé stěny se již dávno nenosí. Ale na druhou stranu, přeplácané také nejsou nic moc. V módě začínají být i prosklené stěny, které nemusíte zdobit a o výzdobu se postará příroda. Jenže ne všichni je máme a navíc, ne všichni chceme mít z domova výkladní skříň.

Anglická a téměř dřevěná

Vlísové tapety s přírodními prvky, jako jsou dřevěné desky či kůra stromů, se dostaly do našich končin teprve nedávno. Působí originálně a vrací do bytů a domů prvky přírody.

Dejte ji do latě

Využijte staré latě. Střídáním různých dřevěných zbytků může vzniknout nová interiérová stěna. Pokud nebudete mít čas ani chuť sbíjet velkou desku, vytvořte si z latí jednoduchý policový systém. Nebojte se ani tenkých latěk - na ty jsou nejvhodnější dřevěné věšáky, které nemusí držet jen šatstvo, ale například i portréty vašich dětí.

Zabedněný

Ze smysluplné recyklace budou mít radost nejen vaše stěny. Starý nábytek je na to ideální. Použijte zásuvky z vysloužilé komody nebo dřevěné bedýnky a vytvořte z nich policový systém či knihovnu.

Zalátkovaná

Provizorní řešení se občas může změnit na stálý jev. Pokud nemáte finanční prostředky nazbyt, ale na tu starou a ošklivou stěnu se nemůžete více dívat, překryjte ji kusem látky.

Třtinová ekologie

Moderní a ekologicky šetrné 3D stěnové panely se vyrábějí ze zbytků cukrové třtiny. Bagassa, tak se nazývají vlákna drcených stébel cukrové třtiny. Suroviny použité na výrobu 3D panelů jsou 100% recyklovatelné, kompostovatelné a biologicky rozložitelné.

Mít hned dvoje

Kolik členů rodiny máš ve světě, tolik hodin potřebuješ. Když máte někoho na druhé straně zeměkoule, dejte si do bytu ještě jedny hodiny. Nejenže bude vaše stěna vzbuzovat pozornost, ale díky tomuto jednoduchému návodu budete vědět, co asi teď dělá chybějící člen vaší domácnosti.

Dřevěná finta

Co jednou bylo, znovu se vrátí. Stará lidová metoda fládrování je povrchová úprava nátěrem imitujícím přírodní kresbu dřeva. Stačí vám fládrovací váleček a barva, díky čemuž dosáhnete strukturní nátěr. Nejdříve válečkem nanesete strukturovací barvu, kterou pak fládrovacím válečkem roztáhnete po celé ploše. A plastický reliéf dřeva je na světě. Tip "Mějte vždy po ruce tabulovací barvu oblíbeného odstínu a udělejte si život zábavnější. Stěna se rázem promění nejen na ráj barevných kříd, ale i na magnetickou tabuli. 

Čtěte jim myšlenky

Netradiční, o to však zajímavější je knihovna. Pokud máte staré knihy na vyřazení se zažloutlými stranami a s nečitelným textem, neváhejte a nalepte si jednotlivé strany jednu vedle druhé na stěnu. Vznikne vám podomácku vyrobená tapeta.

Jaký má být povrch stěny před tapetováním?

Povrch stěny před tapetováním by měl být hladký, suchý, nedrolivý a pevný. Co to ​​znamená? Tapety se nedají lepit na jakoukoli drsnou omítku, ta by měla být hladká, aby na ni tapeta dobře přilnula. Stěna musí být dobře vyzrálá, což trvá od nanesení omítky přibližně měsíc. Otestovat ji můžete tak, že na ni lepicí páskou nalepíte průsvitný igelit a necháte ho na stěně 24 hodin. Pokud se igelit nezarosí, stěna je suchá. Pevný a nedrolivý podklad otestujete i samolepicí páskou - přilepíte ji na podklad v délce 1 m a silně ji přitlačíte. Následně pásku stáhnete, pokud na ní zůstaly částečky omítky, podklad není pevný. Je třeba ho oškrábat a připravit novou omítku.

Penetrovat nebo ne?

Určitě ano. Bohužel často se na to zapomíná. Penetrační nátěr sjednotí podklad pod tapety, bude rovnoměrně nasákavý. I samotné lepení tapet bude jednodušší a lepidlo tak rychle nevsákne do zdi.

Je to skutečně tak jednoduché?

Pokud nemáte čas ani chuť, do tapetování se sami nepouštějte. Pokud je to však naopak, vřele to doporučujeme. Dostatek informací a návodů najdete na internetu. Tapety vybírejte tam, kde vám o nich řeknou dostatek informací. Pořiďte si kvalitní práškové lepidlo a nezapomeňte na nářadí - přítlačný váleček, tapetářskou olovnici a mořskou houbu na čištění tapet od lepidla. Tapetování pak bude pro vás hrou a výsledek překročením další řemeslné mety.

Tekutá textilní tapeta

Tekutá textilní tapeta se chce zviditelnit a není se jí co divit. Patří k přátelům přírody - vyrábí se z přírodních materiálů (90% a více tvoří bavlna). Lepidlo, kterým se nanáší, je rovněž na přírodní bázi - celulosové. Jednoduše se aplikuje na všechny druhy podkladů, překrývá nerovnosti povrchu a praskliny, po jeho aplikaci nebývá ušmudlaný, zaneřáděný interiér a snadno ji odstraníte, když se vám znelíbí.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články