Jak poznat, že jsem těhotná? Nejčastější příznaky raného těhotenství

První známky těhotenství mohou být nejednoznačné. Jak poznat, zda jde o běžnou menstruaci nebo implantační krvácení? A jaké další příznaky vás upozorní na to, že jste těhotná? Tento článek vás seznámí s příznaky raného těhotenství. Přináší také rady, kdy je vhodná doba pro těhotenský test, kdy navštívit lékaře a jak početí podpořit, pokud se to delší dobu nedaří.

 

Obrázek: tehotna.jpg (zdroj: Pixabay.com)

Menstruace nebo implantační krvácení?

Jedním z prvních momentů, kdy si žena uvědomí, že je možná těhotná, je zpoždění termínu menstruace. Pokud má pravidelný menstruační cyklus, jde o poměrně spolehlivou, ale ne 100% známku těhotenství. Řada žen ale tuto možnost opomine, protože uhnizďování vajíčka v děloze mohou provázet slabé bolesti v podbřišku nebo dokonce slabé krvácení, stejně jako u počáteční menstruace. V případě těhotenství jde ale o tzv. implantační krvácení, které trvá jen krátkou dobu a je velmi slabé. Nejčastěji se objeví mezi 6. až 12. dnem od početí (ale ne nutně).

 

Hormony, především zvýšená hladina progesteronu, také způsobují změnu poševního výtoku, který je najednou hustší, ale světlý a bez zápachu – pokud by se zápach objevil, nebo byl například nažloutlý, jedná se spíše o infekci. Příznakem těhotenství bývá i častější potřeba močení z důvodu zvýšeného průtoku krve k pánevním orgánům a ledvinám.

Nejranější příznaky těhotenství

Rané těhotenství je také velmi často spojené s nevolností – která rozhodně nemusí být jen ranní, i když se tak označuje. Setká se s ní až 80 % těhotných žen. V mnoha případech je první známkou těhotenství a je způsobená hormonálními změnami v těle ženy. Kromě zvracení se může objevit i průjem, protože hormony ovlivňují pohyby střev a proces trávení. Stejně tak některé ženy trápí nafouklé břicho. Nevolnost může doprovázet i nechutenství, malátnost a únava. Právě ta k prvnímu trimestru rovněž patří, protože organismus se vyčerpává změnami, které v něm probíhají. 

 

S nechutenstvím a změnou vnímání chuti se pak často pojí i velmi citlivý čich. Na některá oblíbená jídla se nebudete moci ani podívat, stejně tak vám může být z ničeho nic protivný parfém, který jste dosud používala. Některé těhotné pozorují i změny v ústní dutině – objevit se může nadměrné slinění nebo naopak pocit sucha v ústech. Někdo mluví i o neobvyklé chuti, kterou cítí v ústech – nejčastěji kyselé či kovové pachuti, kterou způsobuje hormon progesteron. 

 

K dalším signálům raného těhotenství patří změny prsou, které se zvětšují. Bývají také citlivější na dotek, někdo popisuje až pocity bolesti. Změny lze pozorovat také u bradavek, a to jak v barvě (často ztmavnou), tak velikosti. To vše mají opět na svědomí těhotenské hormony a ve většině případů jde o dočasné změny – prsní žlázy se tímto připravují na kojení. 

Kdy si udělat test a kdy jít k lékaři?

Myslíte, že jste těhotná? Řada příznaků je nejednoznačných a kromě těhotenství mohou být průvodními jevy počínající virózy, poševního zánětu nebo pouze opožděné menstruace. Ještě než se vydáte k lékaři, doporučujeme udělat si těhotenský test. Většina z nich dokáže odhalit těhotenství už po 2 týdnech od oplodnění, vhodné je ale počkat alespoň do předpokládaného termínu menstruace. Testy fungují na principu zjišťování hladiny hormonu HCG v moči, který tělo po oplodnění produkuje. Test se doporučuje dělat ráno, kdy je hladina HCG v moči nejvyšší. 

 

Pokud test těhotenství neprokáže, ale menstruace se ani v dalších dnech nedostaví, test zopakujte nebo navštivte svého gynekologa. K tomu se vydejte i ve chvíli, kdy na testu uvidíte dvě čárky – tedy pozitivní výsledek. Gynekolog těhotenství ověří ultrazvukovým vyšetřením a zjistí stáří plodu. Na jeho základě pak může sledovat jeho správný vývoj a plánovat další kontroly. 

 

Obrázek: tehotensky-test.jpg (zdroj: Pixabay.com)

Podpora plodnosti žen a mužů

Stále marně čekáte na dvě čárky na těhotenském testu? Pokud máte s partnerem pravidelně pohlavní styk ve vaše plodné dny (3 až 5 dnů kolem termínu ovulace) a stále se nedaří otěhotnět, zkuste další rady, jak plodnost podpořit. Ženám se doporučuje užívat kontryhel, bylinu, která podporuje správnou činnost pohlavních orgánů, dále macu peruánskou, ženšen či mateří kašičku. Pokud se snažíte o miminko v pokročilejším věku, vyzkoušejte koenzym Q10 pro podporu kvality vajíček. Spolu s rostoucím věkem plodnost klesá, a to už po 35. roce, nejvýrazněji pak šance na otěhotnění klesá po 40. roce – na zhruba 4,5 %. 

 

Mužům se pro podporu plodnosti doporučuje rovněž maca peruánská, dále pak zinek a selen. Měli by se také vyhýbat příliš těsnému oblečení v oblasti varlat a jejich přehřívání (nedoporučují se tedy horké koupele, saunování). V období snahy o početí se vyhněte konzumaci alkoholu, kouření, nadměrnému pití kávy či stresu – to platí pro oba z páru.

Diagnóza neplodnost – a co dál?

Trvají-li vaše snahy o miminko déle než rok, odborníci mluví o neplodnosti. Nejlepším krokem je v této fázi navštívit lékaře. Ženy nejčastěji čeká vyšetření pomocí ultrazvuku, krevní testy a případně další kroky, u mužů proběhne vyšetření na tzv. spermiogramu. To ověří pohyblivost, počet a kvalitu spermií. Na základě zjištěných výsledků se pak přichází k dalším krokům. 

Obrázek: ultrazvuk.jpg (zdroj: Pixabay.com)

 

Pokud se příčina neplodnosti nezjistí a stále se nedaří počít miminko, nebo se ukáže, že početí přirozenou cestou není možné, nezoufejte. Současná medicína dokáže pomoci většině párů k děťátku. Na specializovaných klinikách s vámi proberou možná řešení – od hormonální léčby, asistované reprodukce až po umělé oplodnění (IVF). Díky těmto metodám mají šanci na děťátko i ti, kteří už pomalu ztrácejí naději. 

 

zdroje:

Gynem.cz 

https://www.pilulka.cz/prvni-priznaky-tehotenstvi

https://evakiedronova.cz/prvni-priznaky-tehotenstvi/

 

 

comments powered by Disqus