Jak přimět rodinu, aby do jídelníčku zařadila více ryb?

Chcete, aby rodina konzumovala více ryb, jenže jim rybina nevoní. Když jim upečete kapra, uděláte steak z lososa nebo alespoň osmahnete rybí prsty, tak uspějete maximálně s těmi velmi levnými rybími prsty, u kterých pak v testech složení najdete více kuřete než ryb? Je nějaká možnost, jak rodině propašovat víc ryb do jídelníčku, i když rybina je to poslední, co v pokrmech chtějí vnímat? Možnost se najde vždy. Třeba se správnými bylinkami a s trochou maskovacích manévrů.

ryby, rodina, zdravá výživa, zdraví, vitamin D, Penny

S rybinou pomůže saturejka a rozmarýn. Citron dovede kouzlo k dokonalosti!

Jestliže jste doposud pekli pstruha nebo kapra jen na soli, másle a na kmínu, popřemýšlejte o přídavku dalšího koření, v podobě bylinek. Máslo a kmín jsou pro rybu sice skvělými ochucovadly, ale jen pro ty strávníky, kterým rybina obecně nevadí, mají ryby rádi. Pokud chcete naservírovat rybu někomu, kdo ji moc nevyhledává (ale pozře ji), zkuste mu pomoci saturejkou, rozmarýnem a citronem. Právě je období, kdy pěstování bylinek a jejich prodej nejvíce frčí, tak nahlédněte do Penny letáku, kdy je budou mít ve slevě. Rozmarýn je víceletka, ten si můžete doma s úspěchem pěstovat několik let. Jen saturejku je nutné každé jaro obnovit. Saturejka má specifickou kyselou chuť, která je v kombinaci s rybou prostě skvělá. A rozmarýn dokáže účinně rozkládat pachy každého typu masa, včetně například skopového. I u rybiny dokáže odstranit většinu pro někoho nelibé vůně. Pokapáním citronem (až hotového pokrmu) pak docílíte dokonalé přeměny rybiny na maso poživatelné i pro ty, koho doposud spíše odpuzovalo.

Když je to spíš o předsudcích

Mnoho dětí ve školce a ve škole zaslechlo, že jejich kamarádi ryby nejedí. A tak, i když jim rybina vyloženě nevadí, najednou přestaly ryby chtít, jíst. Mnoho lidí si nese předsudek o rybách až do dospělosti. Jestli i váš partner nejí ryby zejména kvůli svým předsudkům, přistupte k maskovacím procesům.

Pečené placky

Ptáte se, k jakému maskování? Rybí maso je skvělé, pokud jej syrové umelete (nebo vařené nakrájíte na velmi drobné kousky) a přidáním třeba k mletému vepřovému, hovězímu či kuřecímu vykouzlíte pečené placky z mletého masa. Je vhodné použít pojivo například v podobě sýru či vajíčka, výslednou placku obalit ve strouhance, aby měla jednolitý povrch, který nebude svádět ke zkoumání složení. Při přípravě nezapomeňte na kouzelné bylinky, které rybinu zamaskují v maximální míře.

Nakládané mleté placky (pečenáče)

Skvělé jsou i rybí pečenáče, jinými slovy pečené placky z mletého masa naložené ve sladkokyselém nálevu. Pokud je uděláte jen z ryb, půjde to samozřejmě poznat. Ale když do mletého rybího masa přidáte ještě vepřové nebo kuřecí, výsledek bude i pro vaše strávníky s předsudky opravdu dokonalý.

Trocha ryb do pomazánky

Jestli děláváte pomazánky na různé způsoby, pokuste se do nich postupně propašovávat trochy tuňáka. Ten se rozpadne na dokonale drobné kousky, spíše až svalová vlákna, takže není v pomazánce tolik zrakem objevitelný. A když bude mít pomazánka ten správný říz, nebo v ní budou oblíbené ingredience vašich dětí, postupem času si rodina na chuť s tuňákem ráda zvykne. Jen se nesmíte prořeknout, při přípravě jídel bude také nutné vyslat partnera s dětmi na dostatečně dlouhou dobu ven nebo alespoň do dětského pokoje za pirátskými nebo princeznovskými dobrodružstvími. Prostě vám nesmějí nakukovat přes rameno.

 

comments powered by Disqus