Jak prodloužit životnost vašeho počítače
Počítače typu desktop mají výhodu oproti přenosným počítačům, protože jsou většinou mnohem rychlejší. Například nové procesory se u desktopů objeví prakticky hned, jakmile se objeví na trhu.
U notebooků to trvá o něco déle. Navíc, stolní počítače jsou levnější a jejich upgrade je snadnější. Také údržba desktopů je mnohem jednodušší. Nejvíce zatěžovaná místa stačí ošetřit preventivně jednou nebo dvakrát do roka.
Co budete potřebovat:
- Vysavač s hadicí
- Brčko o větším průměru
- Lepicí páska
Postup:
- Před zahájením údržby na počítači, nezapomeňte počítač vypnout. Pokud počítač běží, vypněte ho přes Start menu, protože náhlé odpojení od přívodu napájení by mohlo způsobit poškození otevřených souborů.
- Jakmile je operační systém a celý počítač vypnutý, můžete odpojit skříň od napájení 230 V, abyste zabránili úrazu elektrickým proudem během údržby počítače.
- Ještě před odpojením počítače od napájení si připojte k tělu uzemňovací pásky, aby nedošlo ke zničení důležitých částí počítače nenadálým výbojem statické elektřiny.
- Pro některé uživatele PC je trochu problém překonat strach z otevření a zásahu do počítače. Lidé co nejsou technicky příliš zdatní, radši tuto činnost přenechávají někomu jinému. Nicméně bez otevření počítače jeho vnitřek nevyčistíte. Na rozdíl do přenosných počítačů není problém stolní počítač otevřít a dostat se dovnitř. Pokud někdo neví, jak se do počítače dostat, má buď k dispozici referenční příručku, nebo se může poradit v odborné literatuře. Často je také možné se obrátit na HotLine dané značky počítače.
- Znovu připomínáme ochranu před statickým šokem. Po vypnutí a odpojení počítače se nedotýkejte žádných jeho kovových částí, dokud se neuzemníte uzemňovacími páskami.
- Vysajte z počítače prach. Abyste se vyvarovali výboji statické elektřiny, nedovolte, aby se kovové části vysavače dotkly počítačové skříně. Plastovou hubici vložte do počítače, aby se odstranily velké chuchvalce špíny. Prach se usazuje kdekoliv na povrchu zařízení domu bez ohledu, jak moc se doma uklízí. To platí obzvláště, když počítač stojí na podlaze nebo na koberci. Pokud prach, který je obecně dobrý izolant, naakumuluje do sebe teplo, může způsobit přehřátí počítače, dokonce i když jsou ventilátory v běhu. Prach může i zničit elektroniku uvnitř skříně. Vzduchové pumpy nemusí být při jeho odstraňování účinné, protože prach pouze přesouvají z kouta do kouta a v podstatě způsobí jen nepořádek.
- Vysajte škvíry a úzké části uvnitř počítače pomocí štěrbiny nasazené na hadici vysavače. Samozřejmě existují specializované vysavače a nástavce pro čištění počítačů, ale v našem případě by taková koupě byla plýtváním penězi. Vyrobte si pomocí slámky nebo brčka a lepicích pásek a úzkého štěrbinového nástavce potřebnou pomůcku, kterou vysajete i pro štěrbinu nepřístupná místa, například ventilátory. Lepicí páska bude držet slámku ve štěrbině a současně zajistí, aby zbytek štěrbinového nástavce byl naprosto nepropustný a nenasával falešný vzduch.
- Pokud monitor nepoužíváte, vypněte ho, prodloužíte si tak životnost displeje. Většina monitorů se vypne sama, jestliže doba mimo provoz přesáhne určitou časovou hranici. Vypínání monitoru můžete nastavit ve Windows v Ovládacích panelech v Možnosti napájení. U počítačů Macintosh je jediná možnost jak monitor vypnout, je v režimu spánku ho odpojit. Neexistuje žádný návod jak monitor vypínat v případě, že nepracuje. Je to čistě na rozhodnutí uživatele počítače.
- Vyčistěte monitor od prachu. Větrací otvory mohou být ucpané a mohou způsobit nedostatečné chlazení monitoru a kolaps. Prach odstraňte vysátím, stíráním nebo foukáním stlačeného vzduchu.
- Vyhněte se pití a jídlu v případě, že sedíte u počítače. Kousky jídla a další nečistoty vám napadají do klávesnice. Ačkoliv je nepravděpodobné, aby se kousky jídla dostaly i do počítačové skříně, je dobrým zvykem jídlo od ní držet stranou. Pití byste neměli umísťovat blízko jakékoliv elektroniky včetně počítače. Nehoda, která zapříčiní vylití tekutiny do PC, klávesnice nebo monitoru je dílem okamžiku. Výsledkem jsou pak ztracená data, zničený počítač nebo jiná periferie a vaše nepříjemné pocity z tak hloupé nehody.