Jak si vybrat mezizubní kartáček?

Mezizubní kartáček je nástroj používaný při péči o ústní dutinu. Cílem užívání mezizubního kartáčku je odstranění povlaku nahromaděného v prostorách mezi zuby. Díky včasnému odstranění plaku předcházíme halitóza, parodontitidě či zubním kazem.


Mezizubní kartáček sestává z malé obvykle plastové rukojeti, která se při použití uchopí mezi dva prsty. Malé rozměry usnadňují manipulaci v ústní dutině tak, aby se kartáček pohodlně dostala i mezi židle. Štětiny mezizubního kartáčku mohou mít různou tvrdost.

Štětina mezizubní kartáček

Tvrdost štětin určuje pro jaký typ zubů je kartáček vhodná. Tvrdší štětiny s jejich kónickým uspořádáním odstraní tlustou vrstvu plaku trvalých zubů, zatímco štětiny do tvaru válci bezproblémů čistí prostory zubní náhrady či implantátu tak, aby jejich povrchová struktura nebyla poškozena.

Měkčí štětiny vyhovují dětským pacientům, jejichž dásně jsou citlivější a prostory mezi zuby srovnatelně menší. Štětiny v pravém úhlu s nástavcem jsou určeny pro čištění prostor zubů s ortodontickým aparátem (strojkem).

Velikosti mezizubních kartáčků 

Efektivitu použití mezizubních kartáčků ovlivňuje jejich velikost. Nesprávná velikost mezizubního kartáčku neplní funkci, která zajišťuje čištění interdentálních prostor nebo může poškodit dáseň. V chrupu člověka jsou zuby seřazeny v různých rozestupech a tomuto faktu je nutno přizpůsobit i velikost mezizubních kartáčků.

Velikost zubních kartáčků by měla být nejlépe taková, která vyplňuje celý Interdentální prostor mezi danými zuby. Jen díky pokrytí celého mezizubního prostoru lze efektivně odstranit povlak.

Velikost mezizubních kartáčků určí lékař nebo dentální hygienistka na základě změření mezizubních prostor.

Jak pečovat o mezizubní kartáček?

Mezizubní kartáček vyžaduje pravidelnou péči. Po čištění mezizubních prostor štětiny obsahují nejen povlak, ale i různé patogenní látky způsobující vznik zubního kazu. Proto doporučujeme držet se těchto pravidel:

  • Po každém použití mezizubního kartáčku ji opláchněte pod tekoucí vodou.
  • Před cestováním ji důkladně vysušte a umístěte do suchého pouzdra.
  • Po překonání nemoci ji zahoďte a vyměňte ji za novou.
  • Mezizubní kartáček nepoužívejte více než týden.

Při správném používání může kartáček v závislosti na její kvality vydržet 3 dny až 1 týden. Kartáček vyhoďte pokud zaznamenáte pokřivený drátek či zhoršenou kvalitu štětin. Správné použití mezizubního kartáčku je z pohledu dokonalého čištění interdentálních prostor klíčové. Základem je výběr správné velikosti kartáčky, která pokryje celý prostor mezi zuby. Pokud je velikost kartáčku správná, postačí pohyb dovnitř a ven. Následně kartáček vyberete, opláchněte pod tekoucí vodou a aplikujeme na další Interdentální prostor. V závislosti na velikosti mezizubního prostoru doporučujeme výměnu mezizubního kartáčku za menší či větší průměr štětin.

Jak často používat mezizubní kartáčky?

Periodicita používání mezizubních kartáčků by měla být minimálně 1 krát za den. V případě, že pacient disponuje většími interdentálních prostorami může kartáček použít i několikrát za den a to za účelem odstranění zbytku jídel.

Mezizubní kartáček proto představuje součást ústní hygieny, jejíž by měla být rutinou. Nahromaděný plak, z něhož následně vzniká zubní kámen, lze odstranit profesionální dentální hygienou, kterou by měl pacient podstoupit 1 krát za 6 měsíců.

 

POROVNÁNÍ CEN MEZIZUBNÍCH KARTÁČKU

 

 

 

comments powered by Disqus