Po každém pobytu venku,
speciálně v lesnatých porostech je třeba důkladně prohlédnout celé tělo, i záhyby, protože někdy může zůstat klíště nepovšimnuto dokud mu pořádně nenaroste bříško a samo neodpadne. I když zabránit tomu, aby se na nás tato pohroma nepřisála, se dá jen velmi těžko, přece existuje pár možností jak riziko snížit.
Není repelent jako repelent, některé mohou být škodlivé i pro naše zdraví a speciálně pro zdraví dětí, proto s nimi velmi opatrně. Je lepší stříkat sprej na oděv než přímo na pokožku, to však nemusí stoprocentně zabránit klíštěti v přisátí. Látkou, která spolehlivě zabíjí dospělá klíšťata, ale i klíšťata v larválním stádiu ještě dříve než se přisají je permethrin. Optimální do lesa, kde je riziko klíšťat, je oblečení, které obsahuje tuto látku.
Když jdeme do lesa, automaticky se chráníme před klíšťaty, ale když se pohybujeme v okolí domu, zcela toto riziko ignorujeme. Děti necháváme hrát ve vysoké trávě, v parcích jen v lehkém letním oblečení. Přitom až tři čtvrtiny lidí, kteří dostanou klíštěte k němu přijdou v okolí vlastního domu - například ve vlastní zahrádce nebo v parku. Takže kontrolujme děti isebe po pobytu ve vlastní zahradě.
Nymfy klíšťat, které jsou nejčastějším nosičem lymské boreliózy nedokážou přežít v prostředí, ve kterém je vlhkost nižší než 80 procent. Když se budeme zdržovat v sluněčnějších oblastech, snížíme riziko přisátí klíštěte, neboť oni se vyskytují zejména ve vlhkém stinném prostředí.
Klíšťata se ráda zabydlují v hustých porostech, které často vznikají na rozhraní dvou druhů terénu - například mezi domy a zalesněnou krajinou. V každém případě je důležité, abychom v okolí našeho domu udělali terénní úpravy, které odradí klíšťata, ale i hlodavce, které je často přenášejí. Upravené prořídlé keře, posečený trávník a dětské atrakce daleko od stínu a vlhkého prostředí mohou působit jako dobrá prevence před přisátím klíštěte.
Klíšťe snadno přenesou i psi nebo kočky, které se pohybují v travnatých nebo lesních porostech, či v parcích. Vyplatí se pořídit jim speciální obojek proti klíšťatům a vždy po příchodu do domácnosti je důkladně prohlédnout.
Všichni víme, že do lesa je třeba se obléknout do dlouhých kalhot a ponožek, i když je velmi teplo. Je také vhodné zvolit si světlejší oblečení, protože klíště nebo jeho nymfy takto snadněji spatříme. Riziko přisátí klíštěte snižuje i suché a rychleschnoucí oblečení. Odborníci doporučují po návštěvě rizikové oblasti oblečení nejen vyprat, ale nechat vysušit v sušičce po dobu pěti minut při vysoké teplotě. Praní totiž mohou přežít.
V případě, že najdeme klíště ho odstraníme pinzetou kývavým pohybem a tahem, žádné krémy, oleje nepoužíváme. V případě, že zpozorujeme podezřelou vyrážku, výrazné zarudnutí nebo máme podezření, že něco z klíštěte zůstalo uvnitř, vyhledejme lékaře! Nezapomínejme, že po vytažení klíštěte je třeba dobře vydezinfikovat ránu. Kožní problémy nebo změny se mohou objevit až do období 6 až 8 týdnů po přisátí - mnozí už i zapomenou, že měli klíště. Tehdy třeba vyhledat lékaře. Pro jistotu si zapiště datum vytažení klíštěte do kalendáře.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu