Jak ušetřit na jídle a zároveň jíst zdravě?
Výdaje rodin na bydlení i běžné věci denní spotřeby se neustále zvyšují. Proto nejedna domácnost se snaží ušetřit. Ale kde? Nejčastěji se snažíme ušetřit na jídle. Ale jak se stravovat levněji a zároveň tak, aby jídlo bylo zdravé? Určitě není správná cesta k úspoře ta, že začneme kupovat prošlé a zdraví nebezpečné potraviny. Ušetřit se dá i jinak. Poradíme vám, jak ušetřit ne na zdraví, ale na nákupech, vaření a uchovávání potravin.
Jak nakupovat
Poměrně hodně peněz utratíme při každodenním nakupování "v malém", pokud nepočítáme potraviny běžné spotřeby, jako chléb, rohlíky či mléko. Prvním krokem k úspoře peněz na zbytečnosti je přehledný aktuální seznam, který by měl obsahovat pouze věci, které nám právě v domácnosti chybí a raději se vydat na jeden pořádný nákup jednou týdně, přičemž ho hned nemusíme absolvovat v drahých obchodních řetězcích. Existují domácnosti, kde pravidelně sledují ceny potravin prostřednictvím "slevových" letáků, kterými se běžně zaplňují naše poštovní schránky. Věřte či ne, na množství zboží v nich najde i podstatně odlišné ceny, proto sem tam nezaškodí prověřit takovou nabídku, vybrat si tu nejpřijatelnější, na co stačí naše peněženka i rodinný rozpočet. Dobré je také udržovat si průběžný seznam potravin, když se něco dojde, přidejte to do seznamu. Čím lépe budete mít zásobenou spíž, tím lépe se budete i stravovat a méně utrácet. Nekupujte do zásoby potraviny, které rychle podléhají zkáze a mají krátkou dobu spotřeby. Vždy nakupujte s přehledem a v obchodě na nepotřebné věci ani nesahejte. Impulzivní nakupování je jakási "kletba" všech, i šetrných nakupujících, a proto to nedělejte. Současné moderní super či hypermarkety, ale i ostatní obchody jsou totiž navrženy tak, aby vás nutili utrácet. Oblíbené položky jsou umístěny v zadních částech obchodu, levnější ve spodních a vrchních regálech a ty nejdražší jsou vždy na úrovni očí, aby hned "padly do oka". Vyhýbejte se také zboží prodávaném u pokladny, kde může být jejich cena vyšší, i když jen o trošku. Také je dobré stanovit si cenový limit nákupu, zejména při tzv. víkendových nákupech. Do obchodu s potravinami nikdy nechoďte hladoví nebo unavení, protože tehdy utratíte více než chcete. Hlad je totiž špatný rádce ... I sebemenší nákup raději plánujte bez dětí, protože ty mají tendenci rychle naplnit košík různými sladkostmi a ne nejlevnějšími zbytečnostmi. Placení kartou je sice in a má jisté výhody, ale snadněji se s ní utrácí, protože ztrácíte momentální aktuální přehled o výdajích a nevidíte, jak vaše peníze reálné mizí.
Úsporné vaření
V každé domácnosti je vaření nezbytností, která obvykle spotřebuje i jisté množství energie. Jak tedy vařit a péct úspornější? Při pečení otevírejte troubu jen tehdy, když je to skutečně nezbytné, připravované jídlo stačí kontrolovat přes průhledné sklo na dvířkách, protože jejich otevřením klesne ve vyhřáté troubě na několik sekund teplota o 20 až 30 ° C. Troubu je třeba vypnout 5 - 10 minut před ukončením pečení, jídlo se dopeče zbytkovým teplem trouby. Na pečení používejte speciální skleněné nebo keramické nádoby, kterou udržují teplo lépe než kovové a jídlo se v nich upeče rychleji. K vaření používejte hrnce z takových materiálů, které dobře vedou teplo a mají rovné dno, spoříte tak 10 - 15% energie. I varnou desku vypínejte 5 až 10 minut před koncem vaření, na dovaření využijte zbytkovou teplotu desky, čímž ušetříte 32 až 55% energie. Vaření vody na čaj nebo kávu vyjde levněji použitím rychlovarné konvice. Tato možnost se dá využít i při vaření jiných pokrmů tak, že si vodu v konvici "předvaříme" a až potom přelijete do hrnce na sporáku, přidáte potřebné suroviny a jídlo dovaříte běžným způsobem. Při vaření zeleniny, brambor či těstovin je třeba použít pouze nezbytné množství vody. Účet za energii se zbytečně zvyšuje právě vařením v nadbytku vody, prodlužuje čas vaření, zvyšuje spotřebu energie a o plýtvání vodou ani nemluvě. Výhodnější je také navařit na celý týden, a když navaříte větší várky oblíbených jídel, uchovejte je i v porcích v ledničce, resp. mrazem, např. pokud navaříte plný hrnec polévky nebo zahuštěné omáčky, co nesníte, dejte zmrazit. Získáte tak rychlé, chutné jídlo, které si můžete kdykoliv dopřát. Zbytky jídel nevyhazujte, ale "recyklujte". Odložte např. tuk ze slaniny, kosti z kuřete a použijte je na přípravu vývaru, jako základ pro přípravu fazolové polévky.