Ve zkratce by se dalo říci, že základní pravidla jsou dvě: maximálně využít prostor a nepoužívat příliš tmavé barvy na stěnách. Jinak je dovoleno téměř vše. I v malém bytě se dá kouzlit a s trochou odvahy může malý prostor působit příjemně a velkoryse.
Osvědčilo se používání odlehčeného typu nábytku, když je například stolek na tenkých vyšších nožičkách, oproti těžkému nábytku posazenému přímo na zem. Místnost pak nevypadá příliš zaplněná. I průhledné materiály, jako jsou sklo nebo plast, působí v prostoru vzdušnější.
Samozřejmě, záleží na konkrétním prostoru, ale obecně platí, že bychom měli využít celou plochu stěn na ukládání věcí. To platí i při spotřebičích. Pokud jde o vestavěné spotřebiče v kuchyni, určitě bude kuchyň v malém prostoru vypadat kompaktnější, když je na první pohled sjednocená.
Určitě je třeba se vyvarovat příliš tmavých barev. Doporučila bych vymalovat výrazněji jen jednu stěnu nebo tapetovat drobnějšími vzory. Vyvarovala bych se i malování stropu jinou barvou než světlou. Malování stropů je dnes velmi moderní, ale zútulní spíše byty s vyššími místnostmi.Pokud je v bytě málo denního světla, nevěřili byste, co dokáží tóny žluté. Místnost prosvětlí ještě více než bílá barva. Opět však platí, že ji stačí použít na jednu stěnu. Místnosti obrácené na sever působí chladnější, proto je vhodnější použít teplejší odstíny.
Malý byt určitě neznamená, že vynecháme tapety, barvy či vzory. Spíše bychom se měli zamyslet nad tím, jaké barvy a typy vzorů použijeme. Fantazii se meze nekladou, jen opět pozor na tmavé barvy a velké vzory. Ty místnost ještě více zmenší. Pomoci si naopak můžeme pásky. Vertikální pásy místnosti opticky přidají na výši, zatímco horizontální ji opticky rozšíří. Pokud použijete dva až tři širší, efekt bude ještě výraznější. Velmi dobře vypadá zónování místnosti, když ji barevně rozdělíme na společenskou a například jídelní část. Byt pak působí větší. Můžeme v takovém případě uvažovat i nad obložením stěn, například dřevěným obkladem? Je to v případě malého bytu vůbec vhodné? A jak ho koncipovat, abychom interiéru pomohli? Proč ne? Samozřejmě, ale opět spíše světlým dřevem či kamenem a jen na jedné ploše. Jinak byste se mohli cítit trochu jako v krabičce. Pokud toužíte po tmavém dřevě, tak jen v akcentech.
Oblé hrany jsou fajn i ve větších bytech, zejména pro rodiny s dětmi, prostor však opticky ani fakticky nezvětší. Pokud mluvíme o malých bytech, ve kterých často jedna místnost slouží jako obývací pokoj i ložnice, zrcadla bych nedoporučovala. Mohly by působit rušivě. Na ty bych nechala místo jen ve vstupní hale. Samozřejmě, s prostorem se dá pohrát barevně, dispozičně jej upravit, použít tipy a triky, které místnosti polichotí. Vždy je však dobré přistupovat ke každému interiéru individuálně, protože velkou roli hrají světové strany, způsob využívání místností a v neposlední řadě i osoby, které byt obývají. Pokud si tedy nejste jisti zařízením jakéhokoliv bytu, je lepší obrátit se na zkušeného interiérového designéra.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu