Jak váš počítač zapojit do sítě

Asi nebude překvapením, že domácí počítačové sítě jsou pěkně horkým zbožím. Například v USA má téměř 70 procent domácností s širokopásmovým internetovým připojením více než jeden počítač.

Pokud budete chtít vědět, jak to udělat, aby všechny vaše počítače sdílely jedno širokopásmové připojení, tak čtěte prosím dál. Určitě získáte informace, které potřebujete.

Co budete potřebovat:

  • Routery (směrovače)
  • Síťové karty
  • Tiskový server
  • Připojovací kabely

Instrukce.

Naučte se odbornou terminologii.

Směrovač - vysílá data mezi vaším bodem širokopásmové připojení a jednotlivými počítači.
Síťový adaptér - má na starosti připojení každého počítače do sítě.  Zajišťuje mimo jiné komunikaci mezi počítačem a routerem.
IP adresa (Internet protocol address ) - je unikátní adresa počítače na internet. Pokud se ale váš počítač připojuje k internetu přes domácí síť, všechny vaše počítače sdílejí jednu IP adresu.
Tiskový server - je speciální síťový adaptér, který má na starosti připojení tiskáren do sítě. Pokud máte tiskový server, mohou počítače v síti sdílet nezávisle jednu tiskárnu.

Zvolte typ sítě

Bezdrátové počítačové sítě používají speciální typ routeru, který se nazývá přístupový bod.  Jeden takový router dokáže zajistit přístup jedné průměrné domácí síti. Obchodní název této technologie je Wi-Fi nebo 802.11b, nebo 802.11g, což je její rychlejší obdoba. Wi-fi produkty by měly být vzájemně kompatibilní bez ohledu na značku výrobce. Wi-Fi technologie je využívaná lidmi, kteří chodí se svým počítačem z místnosti do místnosti, v kavárnách, letištích, a dalších obdobných prostorách.  Nebo tam, kde není zájem, nebo není možné mít počítačovou síť zabudovanou v ethernetových nebo jiných kabelech.

Existuje technologie, která využívá pro spojení mezi počítači a routerem síťový rozvod napájecího napětí 230V.  Její obchodní název je HomePlug. Tato technologie je bezpečnější než Wi-Fi síť a nevyžaduje speciální drátové rozvody. Zatím je to málo rozšířená technologie, která rozhodně nepatří mezi cenově nejlacinější.

Když už je řeč o bezpečnosti sítí, tak u sítí s drátovým rozvodem je to například Ethernet, 10-Base-T nebo 100-Base-T.  Tyto technologie jsou vhodné tam, kde jsou všechny počítače umístěny v jedné místnosti.  Nicméně vzhledem k tomu, že vyžadují speciální rozvody, nejsou příliš flexibilní, pokud je nutno provádět fyzické změny na síti.

Koupě zařízení.

Kupte jeden router. Pokud se jedná o wireless, nazývá se tento router přístupovým bodem nebo základní stanicí.
Pořiďte si síťové adaptér pro každý počítač. Nejjednodušší je připojit jej do USB portu počítače. Pokud používáte kabelovou síť, je počítač pravděpodobně vybaven ethernetovou síťovou kartou (NIC).
V případě, že uvažujete o natažení ethernetové sítě, kupte si ethernetový kabel Category 5 nebo také Cat5.
Pokud míníte provádět tisk ze sítě, pořiďte si síťovou tiskárnu a tiskový server. Ujistěte se, že tiskárna má konektory schopné připojení s tiskovým serverem.

Nastavení sítě.

Nastal čas přípravy a také experimentování se sítí.  Hodně produktů má překvapivě kvalitní manuály a online podporu, dost jich má kvalitní webové stránky se spoustou užitečných rad. Hodně výrobců poskytuje online support.  Dobrá technická podpora je vhodná tehdy, pokud například instalace probíhá zcela odlišně od popisu v manuálu, nebo uživatel není příliš zběhlý v informačních technologiích a pc obecně.
Jestliže máte položenou kabelovou síť, zkuste k ní připojit i další elektroniku, například TV. Spousta domácích spotřebičů je v současné době schopná připojení na internet.

Tipy a varování

  • Smíšené nebo také hybridní sítě jsou dnes zcela běžné. Například máte ve vaší kanceláři kabelový Ethernet pro připojení desktopů a tiskáren a také bezdrátovou síť pro přenosné počítače a k tomu desktop například na recepci.
  • Mikrovlnné trouby a některé bezdrátové telefony mohou způsobovat rušení na Wi-Fi síti. Pokud se vyskytne takovýto problém, přesuňte přístupový bod a zkuste naladit odlišné kanály.
  • Konkurenční síťové technologie se chlubí svými rychlostmi, ale pokud máte sdílené širokopásmové internetové připojení, pak vás tyto údaje nemusí zas tak moc zajímat. Většina širokopásmových připojení je o hodně pomalejší, než je rychlost domácí počítačové sítě.
  • Po zprovoznění routeru změňte jeho heslo. Každý hacker na internetu ví, jaká jsou přednastavená hesla síťových zařízení. Správce nebo vlastník bezdrátové počítačové sítě by měl síť chránit šifrovacím protokolem, aby udržel v tajnosti soukromá data.
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články