Jak vybrat fotoaparát
Někomu vystačí možnosti fotoaparátů moderních chytrých telefonů, jiní dříve či později narazí na limity, které jim neumožňují realizovat některé kreativní záměry. Tehdy nastal správný čas pořídit si klasický fotoaparát. Zrcadlovky i videokamery jsou na ústupu, takže většina migrantů z mobilní fotografie sáhne po bezzrcadlovce, případně malém kvalitním, takzvaném systémovém kompaktu.
Velikost a rozlišení snímače
Nadpis správně vystihuje prioritu parametrů. Velikost snímače je mnohem důležitější než jeho rozlišení. Nejen takzvané vlajkové lodě, ale také chytré telefony vyšší střední třídy se mohou pochlubit rozlišením 100 nebo dokonce 200 megapixelů. Naproti tomu typické rozlišení snímačů bezzrcadlovek a systémových kompaktů je 24 – 30 megapixelů. Ale i chytré telefony s 200megapixelovým snímačem při implicitním nastavení produkují záběry s rozlišením 12 megapixelů. Využívají takzvaný pixel binning, čili spojují více fyzických pixelů do jednoho obrazového s cílem zachytit více světla. Snímač s rozlišením 12 megapixelů produkuje záběry 4000 × 3000 pixelů, při rozlišení 21 megapixelů získáte záběry 5568 × 3712 pixelů. Zkuste se zamyslet, na čem byste si je v plném rozlišení prohlíželi, když UHD televizor nebo monitor má rozlišení 3840 × 2160 pixelů. Jedině na televizoru s rozlišením 8K neboli 7680 × 4320 pixelů. Samozřejmě vyšší rozlišení oceníte, pokud potřebujete udělat ze záběru výřez. Jinak řečeno, rozlišení nad 16 megapixelů, kterým disponují všechny bezzrcadlovky a systémové kompakty, pro běžné účely zcela stačí. Mnohem důležitější je velikost snímače. Bezzrcadlovky formátu full frame mají senzor o rozměrech 36 × 24 mm a úhlopříčce 42,2 mm, případně menší snímač APS-C o rozměrech 25,1 × 16,7 mm a úhlopříčce 30 mm. Systémové kompakty mají většinou snímač s úhlopříčkou 1"(2,54 cm). Běžné smartphony mají snímač s úhlopříčkou typicky 4,3 cm a špičkové s úhlopříčkou 3,3 cm, což je 15, resp. 19 mm. Větší snímač může mít při daném rozlišení větší pixely, které dokáží zachytit více světla. Laicky řečeno, větší snímač s menším rozlišením fotí lépe než menší snímač s vysokým rozlišením. Větší snímač vám také umožní lépe využívat hloubku ostrosti.
Bezzrcadlovka versus zrcadlovka
Zatímco zrcadlovky mají hledáček na optickém principu využívající sklopné zrcadlo, bezzrcadlovky disponují elektronickým hledáčkem. Výhodou zrcadlovky je jasný obraz v hledáčku, plný detailů, bez pixelové struktury. Taková konstrukce má však také mnoho nevýhod. Zrcadlo umístěné pod úhlem 45 stupňů zabírá určitý prostor mezi objektivem a snímačem a tento prostor musí být dimenzován tak, aby se zrcadlo mohlo sklopit směrem nahoru. V praxi to znamená, že zadní optický člen objektivu nemůže být ke snímači blíže, než je vzdálenost potřebná ke sklápění zrcadla. Při natáčení videí musí být zrcadlo trvale sklopeno, takže můžete využívat pouze displej. Stejně tak složitější mechanická konstrukce je náchylnější k poškození při nárazech a pádech. Naproti tomu bezzrcadlovka žádné zrcadlo nemá, takže její konstrukce je jednodušší a je i odolnější proti mechanickým nárazům. Zadní optický člen objektivu může být mnohem blíže ke snímači, což poskytuje konstruktérům objektivů nové možnosti, a objektivy se stejnou světelností pro bezzrcadlovky mohou být levnější. Při focení a natáčení videa můžete využívat elektronický hledáček, případně displej – podle toho, zda máte bezzrcadlovku přiloženou k oku, nebo ji držíte před sebou. Záběr se komponuje a zaostřuje se při otevřené uzávěrce. Hledáček moderních bezzrcadlovek má displej OLED s rozlišením 3 – 4 megapixely, takže obraz je téměř stejně kvalitní jako v hledáčku zrcadlovky. V elektronickém hledáčku můžete lépe zkontrolovat hloubku ostrosti při zacloněném objektivu. Při komponování záběru je totiž objektiv odcloněn, abyste měli v hledáčku co nejlepší obraz. Objektiv se na nastavenou clonu zacloní až v okamžiku expozice. Po zatlačení tlačítka pro kontrolu hloubky ostrosti se objektiv zacloní tak jako v okamžiku expozice a vy můžete zkontrolovat hloubku ostrosti. Obrazový procesor obraz v hledáčku přiměřeně rozjasní. Naproti tomu obraz na matnici v hledáčku zrcadlovky při zaclonění na f/11 a více je již velmi tmavý, přímo nepoužitelný.
Systémový kompakt
Do této kategorie primárně řadíme malé kompaktní fotoaparáty s velkými 1" (2,54 cm) snímači. S přimhouřením oka sem můžeme zařadit i takzvané ultrazoomy, u kterých je prioritou co největší rozsah ohniskové vzdálenosti i za cenu menšího snímače. Systémové kompakty vyšší třídy jsou výborným nástrojem pro video-blogery, protože jsou kompaktní a umožňují vyklopit displej tak, aby na něj viděli, když se dívají do objektivu.Kvalitní systémové kompakty mají objektivy, jejichž světelnost typicky začíná na f/2,8, v některých případech dokonce f /1,8, takže s nimi můžete kreativně pracovat s hloubkou ostrosti jak při fotografování, tak při natáčení videa.Typická vlastnost přístrojů této třídy je nastavování zoomu neboli ohniskové vzdálenosti pomocí dvou tlačítek nebo otočného ovládacího prvku podobně jako na kamerách.Fyzicky ovládáte motorek , který zajistí plynulou změnu ohniskové vzdálenosti, většinou můžete ovládat i rychlost zoomování.
Stačí setový objektiv?
K bezzrcadlovce se zpravidla za výhodnou cenu nabízí také setový objektiv. Obvykle má ohniskovou vzdálenost 18 – 55 mm a světelnost f/3,5 – f/6,3. První hodnota rozsahu je při nejkratší a druhá při nejdelší ohniskové vzdálenosti. Případně je součástí sestavy i teleobjektiv s rozsahem ohniskových vzdáleností 50 – 200 mm. Hlavním omezením setových objektivů je poměrně nízká světelnost, takže pokročilejší fotografové rychle zjistí, že potřebují buď kvalitnější a světelnější zoom nebo jeden, případně více objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností. Nejčastěji bude zapotřebí objektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm pro běžné „street“ focení, případně 50 – 80 mm pro portréty. Vždy (samozřejmě v rámci finančních možností) vybírejte objektiv s co nejvyšší světelností, tedy takový, který má ve jmenovateli zlomku co nejnižší číslo. Objektiv f/1,4 má vyšší světelnost než f/2,8. Vyšší světelnost vám umožní dosáhnout menší hloubky ostrosti a při focení večer a v noci můžete nastavit nižší hodnotu ISO, takže záběry budou bez šumu. Většina objektivů má stabilizaci obrazu, a tak můžete nastavit delší expoziční dobu, aniž by byl záběr rozhýbán mimovolnými pohyby při focení z ruky. Ani stabilizátor vám však nepomůže, chcete-li ostře zachytit pohybující se objekt. Tehdy pomůže jen kratší expoziční doba a čím máte světelnější objektiv, tím nižší ISO můžete nastavit. Když už zmiňujeme stabilizaci obrazu, ta může být buď v objektivu, nebo v těle. Tehdy se pohyby fotoaparátu způsobené chvěním rukou kompenzují mikropohyby snímače. Stabilizace v těle vám umožní prodloužit expoziční časy i při focení objektivy, které optickou stabilizaci nemají. Stabilizace obrazu je velmi důležitá hlavně při natáčení videí, aby byl obraz stabilní, i když se s fotoaparátem pohybujete.
Potřebujete hledáček a výklopný displej?
Hlavně u bezzrcadlovek primárně určených pro natáčení videí ai mnoha systémových kompaktech se výrobci snaží zmenšit rozměry a zároveň i snížit cenu tím, že vynechají hledáček, takže na kompozici záběrů můžete používat jen displej. Hlavně u fotoaparátů určených k vlogování se hledáček prakticky nepoužívá, protože vloger si záběry kontroluje na vyklopeném displeji. Nevýhodné je, že při focení a filmování za jasného dne, kdy sluneční paprsky dopadají přímo na displej, toho moc neuvidíte, ale na základní orientaci to stačí. Případně můžete hledáček vhodně zastínit, například rukou. Výklopný displej naproti tomu využijete v mnoha situacích. Nejen při vlogování, ale také při záběrech z neobvyklého úhlu pohledu, typicky nadhledu či podhledu. Je důležité, aby se displej dal vyklopit tak, abyste při natáčení sebe sama mohli kontrolovat kompozici záběru.
Natáčení videa
Pro mnohé je nebo bude natáčení videí prioritním způsobem využití fotoaparátu. Důležité je rozlišení a snímková frekvence. Rozlišení full HD, označované také jako 1080p, na většinu běžných videí zcela stačí, ale vzhledem k tomu, že v domácnostech již začínají převládat televizory s rozlišením 4K, upřednostněte fotoaparát, který podporuje natáčení videí v tomto rozlišení. Vaše videa z dovolené budou vypadat působivější. Běžně používaná snímková frekvence je 30 fps (frame per second neboli snímků za sekundu). Blíží se to frekvenci 24 fps, odnepaměti využívané v kinematografii, takže jsme na ni zvyklí. Pro plynulejší zachycení dějů, například v dokumentárních videích, je lepší nastavit 60 fps, samozřejmě pokud to fotoaparát umožňuje. Většina fotoaparátů nabízí při nižším rozlišení natáčení se snímkovou frekvencí 120 či 240 fps, případně vyšší, což umožňuje natáčet i zpomalené záběry. Neodmyslitelná součást videa je zvuk, proto je dobré, aby fotoaparát měl i konektor pro připojení externího či klopového mikrofonu, který poskytne kvalitnější zvuk než vestavěné mikrofony. Je dobré, pokud fotoaparát má i konektor pro připojení sluchátek, abyste zvuk natáčeného videa mohli průběžně kontrolovat.
Konektivita
Pro mnohé je prioritou, aby fotky či videa mohli co nejdříve dát na sociální sítě. Prakticky každá moderní bezzrcadlovka či kompakt umožňuje připojení k chytrému telefonu, přes který se záběry mohou okamžitě posílat buď do cloudové služby pro ukládání a zpracování fotografií, nebo přímo na sociální síť. Případně můžete fotoaparát z chytrého telefonu nebo počítače i ovládat.
První příslušenství
Kdybych měl z vlastní zkušenosti shrnout nejdůležitější příslušenství, které budete potřebovat a měli byste si jej pořídit co nejdříve, na prvním místě je UV nebo ochranný filtr, sloužící hlavně k ochraně předního optického členu objektivu. Následuje polarizační filtr umožňující eliminovat nežádoucí odlesky na lesklých předmětech či vodní hladině a dálkové ovládání fotoaparátu, které můžete nahradit mobilní aplikací. Také byste si měli pořídit kabel pro připojení monitoru. Většinou budete potřebovat kabel či redukci z mini nebo micro HDMI na konektor HDMI. Taková levná pomůcka vám umožní náhled na monitoru ve vysokém rozlišení, což oceníte hlavně při natáčení videa, ale i při produktové fotografii.