Jak vybrat osvětlení do kuchyně?
Kuchyně je nejrušnější místností v celém bytě a její osvětlení vyžaduje pečlivou přípravu. Mnozí přeskočí fázi plánování a okamžitě skočí do nejpříjemnější části - výběru a nákupu svítidel. To často vede k dodatečným úpravám, posunu lamp a kabelů nebo vysekávání elektrických rozvodů. Takové dodatečné zásahy zbytečně zvyšují vaše náklady na vybavení nebo náklady na rekonstrukci. Podívejme se, jak si jednou provždy vybrat funkční a stylové osvětlení kuchyně.
Srdce domova
Kuchyně je jediná místnost, ve které se střídáme po celý den. Od přípravy snídaně, vaření, relaxace u kávy, rodinného oběda až po slavnostní večeře a hostiny pro přátele. Není neobvyklé vidět děti u kuchyňského stolu kreslit nebo dělat domácí úkoly, zatímco dospělí připravují večeři. Při plánování osvětlení kuchyně je důležité vzít v úvahu jeho specifika. Vysoké stropy dodávají kuchyni okázalost, ale vyžadují více světla. Velmi důležitá je také barevná paleta kuchyně. Bílá barva rozptyluje světlo, naopak černá vizuálně zmenšuje prostor a absorbuje světlo. Černé kuchyňské skříňky a stěny s černou tabulí jsou v dnešní době velkým hitem.
Osvětlení kuchyně a jeho teplota
Než si vysvětlíme rozdíly v jednotlivých typech osvětlení, zmíníme se o 2 často přehlížených, ale důležitých atributech osvětlení. Laicky řečeno, je to "barva" světla a jeho zkreslení skutečných barev.
Od žluté po modrou
Různé světelné zdroje mají různé "barvy". S oblibou dělíme světlo na teplé a studené. Technicky se tato barva nazývá teplota chromatičnosti a udává se v kelvinech (K). Teplé světlo má méně než 3300 K, neutrální bílé světlo má 3300 až 5000 K a denní světlo má více než 5000 K. LED světelné zdroje mají 3000 až 6500 K. Různí výrobci označují barvy různě, nejčastěji se setkáváme s označením jako teplá bílá, denní (neutrální) bílá a studená bílá. Čím nižší je hodnota v kelvinech, tím je světlo žlutější a teplejší. Naopak, čím více kelvinů, tím je chladnější a tím je modřejší. Teplé, více žluté světlo je vhodné pro obývací pokoj, dětský pokoj, ložnici. Prostě všude tam, kde relaxujete. Bílé světlo je ideální pro kuchyň, koupelnu a pracovnu.
Příklady barevných schémat
- 1900 K – barva svíčky
- 2800 K – žárovka, východ a západ slunce
- 3200 K – halogen
- 4000 K – studená bílá zářivka
- 5000 K – denní světlo
- 6000 K – jasné polední světlo
- 7000 K – lehce zatažená obloha
- 8000 K – zataženo, mlha
Co je to CRI index?
Možná jste o tom nikdy neslyšeli, ale CRI index je důležitým parametrem osvětlení. Jedná se o index podání barev. Hodnota indexu se pohybuje od 0 do 100, přičemž CRI 100 označuje nejvěrnější podání barev odpovídající jasnému dennímu světlu. Čím nižší je CRI, tím více zkreslené barvy. Je však třeba poznamenat, že pro místnosti určené k relaxaci není parametr CRI tak důležitý. V domácnostech je na něj kladen důraz hlavně v koupelně, což ocení zejména ženy při ranním líčení. Díky vysoce kvalitnímu osvětlení v kuchyni můžete vidět nádobí v reálném světle, což usnadňuje odlišení čerstvých potravin od starších potravin.
3 typy osvětlení
Ne nadarmo se kuchyně nazývá srdcem domova. Tento prostor si zaslouží pečlivou pozornost při výběru osvětlení. Tajemství dokonale osvětlené kuchyně je v kombinaci různých typů osvětlení. Známe 3 základní typy, a to ambientní, pracovní a akcentové. Jejich správná kombinace dodá prostoru charakter a pomůže vytvořit pocit domova.
Ambientní osvětlení
Toto je základní centrální osvětlení místnosti. Obvykle má podobu lustru nebo jiného stropního světla. Je univerzální a mělo by být pravidelně rozptýleno po celé kuchyni. V minulosti byla za centrální svítidlo považována závěsná lampa nad jídelním stolem. V současné době se setkáváme s kombinací stropního svítidla s lampou nad jídelním stolem. Osvětlení stolu má také svá pravidla. Můžete použít jednu nebo více závěsných lamp. Ty by měly být nad stolem ve výšce 60 až 70 cm. Osvětlení nad jídelním stolem by mělo být více žluté, teplé, aby podtrhlo příjemnou atmosféru u stolu.
Pracovní osvětlení
Je vyžadován všude, kde pracujete, krájíte, vaříte. Velkou chybou je spoléhat se na okolní světlo. Ačkoli stropní světlo může rovnoměrně rozptýlit světlo po celé kuchyni, vy sami vrháte stín na pracovní desku. To zhoršuje pracovní podmínky při vaření. Pracovní osvětlení by mělo být součástí podsvícení kuchyňské linky. Nejčastěji se s ním setkáváme ve formě LED pásek připevněných ke spodnímu okraji horních kuchyňských skříní. Neměli bychom zapomenout na osvětlení sporáku, dřezu nebo pracovního ostrova.
Závěsné lampy jsou umístěny nad pracovním ostrovem, stejně jako nad jídelním stolem. V tomto případě by měly být ve výšce asi 80 cm nad ostrovem. Samozřejmě platí totéž jako u jídelního stolu, pokud jste vyšší, zavěste lampu v takové výšce, abyste ji nezasáhli hlavou. Vyberte si bílé pracovní světlo, ideálně s nejvyšším možným CRI. Bílé světlo stimuluje a díky vysokému CRI uvidíte skutečnou barvu potravin.
Akcentové osvětlení
Říká se, že i málo stačí k dokonalému interiéru. Pokud jde o osvětlení, je tímto málem jasně akcentové osvětlení. Ve starších domech je těžko najdete. Neplní žádnou důležitou funkci, bez které není možné v kuchyni existovat. Ale dělá něco víc – dodává kuchyni charakter a jedinečnou atmosféru.
Jaký styl si vybrat
Kuchyňské osvětlení by mělo odpovídat celkovému stylu vašeho interiéru. Pokud máte kuchyň propojenou s obývacím pokojem, přizpůsobte design kuchyňských svítidel svítidlům v obývacím prostoru. To je jediný způsob, jak dosáhnout příjemného přechodu z obývacího pokoje do kuchyně. Obecně platí, že s bodovými a stropními světly nemůžete udělat chybu. Efektivním a jednoduchým řešením je skandinávský styl. Jeho jednoduchost a čisté linie se hodí téměř do každého interiéru.