Jak vybrat správnou žehličku na vlasy

Člověk je od přírody tvor stále s něčím nespokojený. S počasím, s prací, s politikou a nejčastěji se svým vzhledem.  Například kudrnatí lidé touží mít vlasy rovné bez kudrlinek.

Jednak je nebaví věčné rozčesávání zauzlených vlasů a taky proto, že se u nich těžko dá zásadně pozměnit účes. Lidé s rovnými vlasy zase touží po kudrlinách, vlnách a bujných zákrutech, protože mít rovné vlasy je nuda nudná a člověk v dnešní době musí být zajímavě akční, což s rovnými vlasy jde jaksi ztuha.
A právě pro tyto nespokojence je určena žehlička na vlasy, popřípadě kulma. Upraví vám kadeře rychle, podle vašich představ a povětšinou i bezbolestně :o)

Podívejte se na nabídku žehliček na vlasy podle cenového rozpětí:

Méně než 1 000 Kč
1 000 - 2 000 Kč
2 000 - 3000 Kč
3 000 - 4 000 Kč
4 000 Kč a více

Žehličky na vlasy si můžete vybrat i podle značky výrobce:

Babyliss  BEURER  Bosch  BRAUN  Concept  ECG  ETA  Imetec  Philips  REMINGTON  Rowenta  SENCOR  Unold  Valera

Pokud tedy zvažujete, že si žehličku na vlasy zcela určitě musíte pořídit, tak přesně pro vás je určen tento článek.  Podíváme se v něm žehličkám trochu blíže na zoubek, nebo přesněji řečeno na žehlící plochu.  Řekneme si v něm, jaké typy žehliček na trhu existují, jaké jsou cenové rozsahy, jak žehlička s vlasy pracuje, čemu se při koupi vyvarovat a po čem naopak hbitě sáhnout.

Povrch žehlící plochy.

Nejdůležitějším parametrem, který je nutno si při kupování žehličky na vlasy ohlídat, je materiál žehlící plochy. To je ta část žehličky, která se dotýká kadeří a tvaruje je podle požadavku majitele, nebo majitelky vlasové hřívy. Špatná nebo nekvalitní plocha může však vlasy i spálit, nebo je poškodit. V současné době si mohou zájemci vybrat mezi několika materiály žehlících ploch.
Kovový povrch žehlící plochy se dnes již téměř nenabízí. Měl tendenci vlasy sežehnout, kadeře o něj drhly a poškozovaly se. Proto podobně jako u žehliček na oděvy výrobci přešli na sofistifikovanější povrchy. V nabídce najdete keramiku, teflon, turmalín, mramor a kompozitní povrchy - například sklokeramiku.
Pro citlivé a jemné vlasy je nejvhodnější povrch kombinující turmalín, keramiku a teflon. Turmalín zajistí vlasům lesk, keramika se stará o to, aby se vlasy při žehlení mechanicky nepoškozovaly. Teflon v žehlící ploše zajistí, aby nedocházelo k nežádoucímu spékání. Teplo je díky tomuto povrchu rozloženo po celé ploše žehličky a také má konstantní hodnotu dle nastavení. Nepůsobí tedy na jedno místo jako u starších typů žehliček s kovovým povrchem žehlící plochy.

Nastavitelná teplota.

Dalším důležitým hlediskem při pořizování vlasové žehličky je možnost nastavení teploty. Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem, říkávala Babička Boženy Němcové a toto úsloví se dá s úspěchem aplikovat i na žehličky. Každý člověk má vlasy jiné. Co by jednomu spálilo vlasový porost na uhel, druhému tatáž teplota nesroluje ani obočí. Nejde jen o strukturu vlasů, ale i hustotu, jejich plnost, vitalitu a zdraví. Každý z těchto faktorů trochu ovlivňuje teplotu žehlení, jedná se tedy o poměrně individuální záležitost a teplotní korekce žehličky by tomu měla odpovídat, zvlášť když v rodině je zájemců o žehlení vlasů povícero a žehlička je jen jedna.

Technická a technologická vylepšení.

Výrobci se snaží své zboží odlišit, protože člověk je tvor vybíravý a více nabízených možností znamená i více potencionálních zákazníků.  Navíc někomu stačí jen základní funkce a víc nechce, někdo je hračička a vyžaduje hodinky s vodotryskem i na kolíčcích na prádlo. Nejinak je tomu i u žehliček na vlasy. 

Digitální nastavení teploty.

Je přesnější než mechanické nastavení, vychází více vstříc individuálním potřebám při žehlení a také specifickým vlastnostem vlasů.

Funkce rychlý ohřev.

Tento doplněk šetři čas a nervy například při ranním spěchu. Rychlé naběhnutí teploty na správnou hodnotu se v boji o minuty téměř vyvažuje zlatem.

Funkce automatické vypnutí.

Hlavně mladé dámy s hlavou v oblacích mívají občas tendenci nedotahovat věci do konce. Například vypínat žehličku na vlasy po dokončení kadeřnického krášlení. Tato funkce šetři peníze za propálenou elektřinu a také je bezpečnostní pojistkou před požárem.

Ionizace vlasů.

Jedná se doplněk, který zajišťuje, aby vlasy měly po žehlení lesk a hebkost. Do vlasů jsou při žehlení vpouštěny ionty, které tento efekt spolehlivě zajistí.  Technická poznámka určená těm, kterých se to týká. Řeč je o iontech nikoliv o jontech, což jsou dvě zcela odlišné věci. Vzrušovat se netřeba.

Velikost žehlící plochy.

Šířka žehličky se pohybuje v rozsahu od 1,5 cm do pěti centimetrů. Nejběžnější je velikost 2,5 cm.  Čím užší žehlička, tím je určena pro kratší kadeře a obráceně.  Nicméně je třeba dodat, že práce s úzkou žehličkou je také snazší. Lépe se s ní totiž manipuluje.

Naše tipy pro vás:

  • Jemným vlasům postačí nižší teplota. I hodně kudrnaté a nepoddajné vlasy by se však neměly soustavně “žehlit” při nejvyšší teplotě. Čas od času žehlící teplotu snižte, zdravotnímu stavu vlasů to jen prospěje.
  • Pokud vaše vlasy mají sklon k lámavosti, vyberte si žehličku se zaoblenými tvary žehlící plochy. Tento tvar omezuje lámání vlasů na minimum.
  • Nejlépe zná vaše vlasy váš kadeřník.  Před zakoupením žehličky ho požádejte o radu, který typ žehličky by mohl být pro vaše vlasy nejvhodnější.
  • Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat správnou kulmu.

O žehličkách na vlasy a žehlení vlasů by vás mohlo ještě zajímat:

Jak funguje žehlička na vlasy  Jak správně používat žehličku na vlasy  Jak vyčistit keramickou žehličku na vlasy  Jaká žehlička na vlasy je pro vás nejvhodnější?  Poškození vlasů způsobené jejich žehlením  Techniky práce s žehličkou na vlasy  Jak rychle vyrovnat vlasy

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články